Dünya 'dan Haberler 31

~ 12.11.2012, Ali ER ~
10 Kasımda Atamızı anarken terörle mücadele kapsamında göreve giden “Dadaşlar” timimizi talihsiz bir helikopter kazasında kaybettik. Şehit düşen Mehmetçiklerin ardından içimiz yandı, Analarımızın feryatları yüreklerimizi bir daha derinden dağladı. 17 Şehidimize Allah’tan rahmet ailelerine sabır diliyoruz.
Geçen hafta Obama, rakibi Mitt Romney’e karşı kesin bir üstünlük sağlayarak ABD’nin 45nci Başkanı olarak seçildi. “Redskins” kuralı(!) bu sefer ABD Başkanlık seçimlerinde işlemedi ve Obama yeni dönem Başkanlık görevine Ocak ayında başlayacak. Yeni Başkanlık döneminde Obama’nın iç sorunlara yaklaşımı kadar, küresel sorunlara yaklaşımı da ilgiyle bekleniyor. Bu seçimleri en az ABD kamuoyu kadar Dünya kamuoyu da ilgi ile izledi ve Başkan adaylarının Küresel güvenlik ve ekonomik sorunlara yaklaşımlarını yakından takip etti. Seçimlerde özellikle gençlerin desteği ile yumuşak gücünü başarı ile kullanan Obama önümüzdeki süreçte küresel sorunlara yaklaşımında yumuşak mı? yoksa sert güce mi? öncelik ve ağırlık verecek bekleyip göreceğiz. Biz yine bu hafta Dünya gündemine Suriye’deki gelişmelerle başlayalım.   
Suriye için yoğun trafik
Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil Arabi, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi Lahdar el İbrahimi dün Kahire’de buluştu. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ise Lübnan ve Suudi Arabistan’da Suriye konulu temaslarda bulundu. Rusya, Suriye konusunda Ankara’nın Türkiye-Rusya-İran üçlü temas grubu önerisine olumlu baktıklarını açıkladı.
Suriyeli muhalifler Cenevre Mutabakatı'na karşı
Esad rejimine karşı mücadele veren Özgür Suriye Ordusu, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ve muhaliflerin uzlaşısına dayalı bir geçiş hükümetinin oluşturulmasını öngören Cenevre Mutabakatı'nı kabul etmediğini açıkladı. Özgür Suriye Ordusu Siyasi Danışmanı Bessam Dade, AA'ya yaptığı açıklamada, ''Suriye'de Esad sonrası yeni hükümetin uluslararası bir kararla teşkil edilmesi, mezhepçi ayrım doğrultusunda isimlerin dayatılması ve Suriye'nin mezhep esasına göre bölünmesi anlamına gelir. Kabul görecek tek çözüm, geçiş hükümeti üyelerinin Suriye Ulusal Konseyi tarafından belirlenmesidir'' dedi.
Hızlı bir süreç derhal seçim
Suriye’nin Dostları Grubu toplantısı gelecek ay Fas’ta düzenlenecek. Bu toplantı öncesi Suriye muhalefeti Katar’ın başkenti Doha’da toplantılarda yeniden şekillendirilirken, çözüme ilişkin Ankara ve Tahran’ın formülleri netleşti. New York’taki 3’lü görüşmenin ardından, “Suriye’de Devlet Başkanı Beşar Esad liderliğinde bir geçiş” öneren Tahran’ın aksine Ankara, “Muhaliflerin mutabık kalacağı Esad dışında herhangi bir isimle geçiş süreci yaşanmalı” tezini savundu.
Suriye muhalefetine Hıristiyan ve solcu lider
Suriye Ulusal Konseyi’nin yeni lideri, Komünist partili ve Hıristiyan inancına mensup George Sabra oldu. Suriye’nin ülke dışındaki en büyük muhalif birliği Suriye Ulusal Konseyi’nin başına Hıristiyan George Sabra’yı getirdi. Uzun yıllar ülkede Komünist Parti’de önemli pozisyonlarda görev alan 65 yaşındaki Sabra, 1980’ler ve 90’larda toplam sekiz yıl hapis yatmış. Susam Sokağı’nın Kuveyt’te yayınlanan Arapça versiyonunu da yazan Sabra, 2011 yılı mart ayında isyanın başlaması ile Suriye’den kaçarak Paris’e yerleşmişti. Konsey’in bu seçimi, Arap Baharı ile onlarca yıllık diktatörlerin devrildiği Tunus ve Mısır’da İslamcı kökenlilerin yönetime gelmesiyle Suriye’de de İslamcıların güçlenmesinden endişelenen Batı’ya bir mesaj olarak yorumlandı. Sabra Konsey lideri seçildikten sonra yaptığı ilk açıklamalarda Batı’ya yüklenip “Beyanat ve cesaretlendirmeden başka bir şey vermiyorlar” dedi. “Muhalefetin neye ihtiyacı var?” sorusuna ise Sabra’nın yanıtı net oldu: “Silah, silah, silah.”
http://dunya.milliyet.com.tr/suriye-muhalefetine-hiristiyan-ve-solcu-lider/dunya/dunyadetay/11.11.2012/1625150/default.htm
İngiltere muhaliflerle Türkiye'de görüşecek
İngiltere'de hükümet, İngiliz yetkililerin Suriye'de muhalefeti bir araya getirebilmek için silahlı isyancı gruplarla görüşmeye başlayacaklarını açıkladı.
Özgür Suriye Ordusu İngilizlerle görüşmeyi reddetti
 
Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) Siyasi Danışmanı Bessam Dade, İngiltere yönetiminden gelen görüşme talebini kabul etmediklerini açıkladı. Dade, "Siyasilerle masaya oturmak, askeri kural ve teamüllere aykırıdır. ÖSO, muhalefetin siyasi kanadı Suriye Ulusal Konseyi (SUK) ile beraber hareket etmektedir. Siyasi görüşmeler için SUK'a başvurulmalıdır" dedi.  İngiltere Başbakanlığı, muhalefetin Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'e karşı birleşebilmesi için doğrudan görüşmeler yapacaklarını açıklamış, Dışişleri Bakanı William Hague de, Suriye'deki silahlı muhaliflerle doğrudan irtibat içinde olunması talimatı verdiğini bildirmişti. 
http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1107428&CategoryID=81
"Türkiye muhaliflere uydu desteği veriyor"
Fars Haber Ajansı’nın bildirdiğine göre, Suriye Meclis Başkanı Muhammed Cihad el Laham, Suriyeli muhaliflerin Türkiye sınırından asker ve silah geçirmesinin yanında Ankara’nın muhaliflere uydu istihbaratı verdiğini iddia etti. 
Esad artık korkmuyor
Geçen ağustosta Ürdün’e kaçan Hicab, kaçışından bir hafta önce, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile bir araya geldiğini söyledi. Esad’ın kendi yardımcısının, meclis başkanının ve Baas Partisi başkan yardımcısının da katıldığı özel görüşmeyi Hicab şöyle anlattı: “Beşar’a, krize siyasi bir çözüm bulması gerektiğini söyledik. ‘Öldürdüğümüz insanlar’ kendi halkımız dedik. Suriye’nin Dostları grubuyla çalışabileceğimizi söyledik. Ama o, operasyonları durdurmayı veya müzakereyi kesin olarak reddetti. Beşar, bu işi gerçekten askeri yollarla çözebileceğini düşünüyor.
Barzani'den Suriyeli Kürtlere uyarı
Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, Suriye ’deki Kürt gruplar arasındaki çatışmalara dair ‘birlik çağrısı’ yaptı. Kürt Ulusal Konseyi ile Demokratik Birlik Partisi (PYD) arasında Halep’te ekim sonunda çıkan çatışmalar, Suriye’de ‘yeni cephe açıldığı’ yorumuna sebep olurken Barzani, bölgesel yönetimin resmi sitesinde Kürtleri ‘anlaşmazlık yangınına’ çekilmemeleri için uyardı. Daha önce iki grubun temsilcilerinin ortak konsey kurmasını sağlayan Barzani, grupların ellerindeki rehineleri bırakmasını da istedi. 
Suriyeli 7 General Türkiye'ye sığındı
İç karışıklığın yaşandığı Suriye'de, ordudan kopuşlar devam ediyor. Suriye ordusuna mensup 7 General Reyhanlı ilçesine bağlı Bükülmez köyü sınırına gelerek Türkiye'ye sığınma talebinde bulundu. Geniş güvenlik önlemleri altında sınırdan alınan 7 General, Apaydın Kampı'na gönderildi.
Maliki 'şartlı' zeytin dalı uzattı
Irak Başbakanı Nuri Maliki, Türkiye ile ilişkilerinin düzelmesini istediklerini ancak şartları olduğunu söyledi. Maliki “İçişlerimize karışılmaması, hava sahamızın ihlal edilmemesi halinde Türk şirketlerinin varlığından memnun oluruz. Türk tarafına ‘Size bir elimizi uzatırken diğer elimizle zeytin dalı uzatırız’ diyoruz. Karşılığında siz de iyi ilişkiler sunarsanız Irak’ın ihtilafları bitirme isteğini göreceksiniz” derken, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi için şu eleştiriyi yaptı: “Türk tarafının, Irak halkının duygularını kışkırtması kabul edilemez.”
"Suriye krizi için masaya oturulması şart"
Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Türkiye'nin önerdiği İran-Mısır-Rusya müzakere grubuna destek vermeye hazır olduklarını açıklamıştı. Moskova'ya göre askeri yöntemle Suriye krizinin çözümü mümkün değil.
Esad: Erdoğan kendini halife sanıyor
Esad, Erdoğan’ın, Suriye’de de iktidara Müslüman Kardeşler geçerse kendi siyasi geleceğini garanti altına alacağını düşündüğünü belirtti. Suriyeli isyancılara Erdoğan’ın desteğinin bir diğer nedenini de şu sözlerle açıkladı: “ Kendisini (Erdoğan) Osmanlı’nın yeni sultanı olarak görüyor ve Osmanlı İmparatorluğu dönemindeki gibi, tüm bölgeyi kontrol edebileceğini düşünüyor. Halife olduğunu sanıyor.”
Dünyaya gözdağı
Esad "eğer olursa, Suriye'ye yönelik bir dış müdahalenin maliyeti, dünyanın taşıyacağından daha büyük olur. Bu, Pasifik'ten Atlantik'e kadar tüm dünyayı etkileyecek domino etkisi yaratır" şeklinde konuştu. http://www.haberturk.com/dunya/haber/792326-dunyaya-gozdagi  
Esad: Batı'nın kuklası değilim
Suriye krizi nedeniyle uluslararası baskıya maruz kalan Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad , Batı’ya meydan okudu. Esad, Russia Today’e verdiği röportajda görevi bırakmayacağını söyledi. Esad, “Ben bir kukla değilim. Beni Batı yaratmadı ki, Batı’ya veya bir başka ülkeye gideyim. Ben Suriyeli’yim. Suriye’de doğdum. Suriye’de yaşayıp, Suriye’de öleceğim” diye konuştu.
Yeni Suriye muhalefetine İslamcı damgası
Suriye muhaliflerinin Katar'ın başkenti Doha'daki toplantıları beşinci gününde. En büyük muhalefet çatısını oluşturan Suriye Ulusal Konseyi, yeni yönetimini belirledi. 13 grubu daha yönetime dâhil eden Suriye Ulusal Konseyi'nin 40 kişilik yeni yönetiminin üçte biri İslamcılardan oluşuyor. Suriye Ulusal Konseyi'nin yeni yönetiminde Kürtler ve Süryanilere de yer verildi.
"Esad, Türkiye'yi yenecek"
Lübnan Ulema Derneği, Suriye Devlet Başkanı Esad’a övgüler yağdırırken Esad’ın Türkiye ve bazı Arap ülkelerinin “kukla rejimlerini” yeneceğini de öne sürdü. Lübnan Ulema Derneği, yaptığı açıklamada Esad’ın, Suriye’de doğduğu ve Suriye’de öleceği yönündeki sözlerinin net bir mesaj içerdiğini, sağlam tutumunu gösterdiğini savundu. İran medyası tarafından yansıtılan açıklamada Esad’ın “İsrail uğruna ABD’ye itaat eden ve Ortadoğu’da hâkimiyet kurmaya yönelik politikaları uygulayan bazı Arap ülkeleri, Türkiye ve onların müttefiklerinin kukla rejimlerini yeneceği” de iddia edildi.
http://dunya.milliyet.com.tr/-esad-turkiye-yi-yenecek-/dunya/dunyadetay/11.11.2012/1625271/default.htm
WP: "Suriye, Erdoğan'ın otoritesi için yeni test"
Washington Post, Başbakan Erdoğan’ın Suriye’deki ihtilaf nedeniyle “en büyük stratejik testle karşı karşıya bulunduğunu” iddia etti.
Patriot yanıtı
Patriot füzeleri konusunda art arda gelen açıklamalar kafaların karışmasına neden oldu. Reuters’a konuşan üst düzey Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, Ankara’nın füzelerin konuşlandırılması için kısa süre içinde NATO’ya resmi teklif sunacağını belirtti.
"Türkiye hakkında detay veremem"
NATO Genel Sekreteri Rasmussen'e, Aylık bilgilendirme toplantısında, Suriye'deki gelişmeler çerçevesinde Türkiye'ye destek vermek ve korumak adına mevcut planlarında herhangi bir güncelleme olup olmadığı soruldu. NATO gibi bir savunma organizasyonunun kendi üyelerini tehdit eden algılar karşısında savunma planları olmamasının süpriz olacağını ifade eden Rasmussen, bu planların detayları konusunda ise yorum yapamayacağını belirtti.
İran: "Türkiye için yıkım olur"
İran’ın eski Şam Büyükelçisi Hüseyin Şeyhülislam, Türkiye’nin Suriye politikasının “tam bir fiyasko” olduğunu iddia ederken Katar ve Suudi Arabistan’ın Suriye’deki “entegrasyonu bozucu politikalarının Suriye’ninkine benzer bir demografisi olan Türkiye için yıkıcı bir etkisi olabileceğini” öne sürdü.
İran'dan Türkiye'ye soğuk duş
Türkiye'nin ev sahipliğinde Ankara'da yapılacak olan Suriye zirvesine İran katılmayacağını bildirdi. İranla ilgili bu gelişme sonrası Türkiye- Mısır- İran üçlü Suriye zirvesinin ertelendiği açıklandı.
İran ABD insansız uçağını vurdu
ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, geçtiğimiz hafta Arap Körfezi bölgesinde uluslararası hava sahasında, keşif uçuşu yapan bir Amerikan insansız hava aracına İran savaş uçakları tarafından ateş açıldığını duyurdu.
http://www.ntvmsnbc.com/id/25396216/
Türkiye'den Yemen'e kaçak silah
Yemen Dışişleri Bakanlığı'nın web sitesinden yapılan açıklamada, "sivil olmayan kargo Türkiye'den yüklenmiş. Silahlar kargo içindeki bisküvi kutularına saklanmış" denildi. Açıklamada, "Yemen güvenlik yetkilileri Aden Limanı'nda, Yemen'in güvenliğini ve istikrarını hedef alan sevkiyat konusunda kapsamlı bir soruşturma başlattı" sözlerine de yer verildi.
Yeğen Barzani'den çarpıcı sözler: "Suriye'de bir Kürt devleti kurulması..."
Selahattin Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aziz Hassan Barzani, Suriye'deki Kürtler'in devlet kurmasının pratikte mümkün olmadığını söyledi.
Barzani," Suriye'de Kürt devleti kurulması meselesi bence medyanın abartması, 1991 yılından beri birçok finansal güce, dış desteğe rağmen Kuzey Irak'ta bağımsız bir Kürt devletini biz kuramadık. Suriyeli Kürtlerin bunu başarması çok zor." dedi.
Haşimi'ye üçüncü idam cezası
Irak'ta bir mahkeme, Haşimi'yi, korumalarını Şiilere saldırmaya kışkırtmaktan suçlu buldu. Mahkeme, Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı'nı üçüncü kez idam cezasına mahkum etti. Haşimi'nin damadı da aynı suçtan ölüm cezasına çarptırıldı.
Irak silah anlaşmasını iptal etti
Irak, Rusya ile yaptığı 4,2 milyon dolarlık silah anlaşmasını iptal etti. Anlaşmanın yolsuzluk iddiaları nedeniyle rafa kaldırıldığı açıklandı. Irak hükümet sözcüsü Ali Musavi tarafından yapılan açıklamada, Başbakan Nuri El Maliki'nin anlaşmada yolsuzluk kaygıları olduğu ve soruşturma başlattığı belirtildi. Irak ve Rusya arasındaki silah anlaşmasının geleceği soruşturmadan sonra kesinlik kazanacak. Irak ve Rusya geçen ay füze ve savaş helikopterlerinin alımı konusunda anlaşmıştı. Mutabakat sonrasında Rusya, Irak'a silah satışında ABD’den sonra ikinci sıraya yerleşmişti.
"Türkiye ile ilişkilerimizin düzelmesini istiyoruz"
Maliki, yerel bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, Türkiye olan ilişkilerin iyi olmadığını, ilişkilerin bazı şartlar karşılığında düzelmesini istediklerini söyledi. ”Irak’a saygı duyulması, içişlerimize karışılmaması, hava sahamızın ihlal edilmemesi durumunda Türkiye’nin ve Türk şirketlerinin Irak’taki mevcudiyetini memnuniyetle karşılayacağız” ifadesini kullanan Maliki, şunları söyledi…
‘Mübarek Twitter’a dayanamadı’
 Davutoğlu, Mısır’ın devrilen Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in siyasi hayatını özetlerken “Doktora tezimi daktilo ile yazarken cumhurbaşkanıydı. Sonra faks kullanmaya başladık Mübarek cumhurbaşkanı. Bilgisayar kullanmaya başladık Mübarek cumhurbaşkanı. İnternet kullanmaya başladık Mübarek cumhurbaşkanı. Cep telefonu kullanmaya başladık Mübarek cumhurbaşkanı. İş Twitter’a gelince dayanamadı” dedi.
ABD Başkanı seçilebilmek için 270 oy yetiyor.
Florida, 2000 yılındaki seçimlerde de büyük çekişmeye sebep olmuş, yapılan itirazların ardından Yüksek Mahkeme'nin verdiği karar sonucunda George W. Bush, Al Gore'u geride bırakarak ABD Başkanı olmuştu. Obama, 4 milyon 236 bin 32 oy alarak rakibine 73 bin 858 fark attı. Oy oranı farkı yüzde 0,5 veya altında olsaydı, sayım yenilenecekti.
Washington'daki BBC muhabiri Zoe Conway, bu sonuç sürpriz olmasa da, Obama'nın Kongre'nin alt kanadı olan Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğa sahip olan Cumhuriyetçilerle pazarlığa oturduğunda elini güçlendireceğini söylüyor. Bu sonuç ayrıca, Latin Amerika kökenli vatandaşların çoğunlukta olduğu bir eyaleti daha kaybeden Cumhuriyetçilere bir uyarı niteliği taşıyor.
http://www.ntvmsnbc.com/id/25141088?newsId=21052224
Florida seçmenleri de Obama dedi
Yeniden ABD Başkanı seçilen Barack Obama, Florida eyaletinde de ipi önde göğüsledi. Florida eyaletinin resmi açıklamasına göre, Demokrat Partili Obama yüzde 50, Cumhuriyetçi rakibi Mitt Romney ise yüzde 49,1 oranında oy aldı. Böylece, ABD Başkanı'nı belirlemek üzere eyaletlerden seçilen delegelerden 332'si Obama'nı hanesine yazılırken, Romney'in delege sayısı 206'da kaldı.
Senato seçimleri de Obama'nın
ABD Temsilciler Meclisi'nde 435 koltuğun tamamı yenilendi. Cumhuriyetçi Parti resmi olmayan sonuçlara göre, Temsilciler Meclisi için yapılan seçimi kazandı. Şu ana kadar Cumhuriyetçi Parti, 148, Demokrat Parti ise 86 koltuk elde etti. ABD Senato seçimlerini ise Demokrat Parti kazandı. Bu seçimlerde Senato'nun 3'de 1'i yenilendi. Demokrat Parti şu anda 13, Cumhuriyetçi Parti ise 5 sandalye kazandı.
ABD'deki enerji Türkiye'yle ilişkileri etkileyecek ama işbirliği sürecek
ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, ABD’nin Türkiye Misyonu’nun Haydarpaşa Tren İstasyonu’nda düzenlediği 2012 ABD Başkanlık Seçimleri etkinliğinde Hürriyet’in sorularını yanıtladı. Ricciardone, ABD’de sandıktan kim çıkarsa çıksın, Türkiye ile işbirliğinin devam edeceği mesajını verdi.
Türkiye-ABD ilişkilerinde telaşlı günler yakında
Türkiye ve ABD ilişkilerinin, Suriye , İran ’ın tartışmalı nükleer programı gibi bölgesel krizler ve Obama’nın başkanlık zaferi ile yeni ve şiddeti artmış telaşlı bir döneme girmesi bekleniyor.
İlişkilerde 'gerçeğe dönüş' dönemi
Obama’nın ikinci dönemi, ikili ilişkilerde bir tür ‘gerçeğe dönüş’ dönemi olacak. Obama yönetimi, başta PKK ile mücadele olmak üzere Türkiye ’de Washington ’a karşı kurumsal ‘güvensizlik’ yaşandığına inanıyor ve yeni dönemde bu güvensizlik bitmezse işbirliği alanlarında büyük sıkıntılar yaşanabilir.
Ermeni tasarısı tekrar gelebilir
ABD Senatosu’na ‘Ermeni Soykırımı’nın tanınması için geçtiğimiz mart ayında önerge veren iki isim yeniden senatör seçildi.
2015 öncesi büyük kapışma                                                                            
ABD’de yapılan seçimlerin ardından yeni Temsilciler Meclisi’nde, Türk Amerikalılar ve Ermeni lobisi arasında çok sert bir mücadele başladı.
Ülkeyi kadınlara teslim edecek
ABD'de ikinci kez başkanlık koltuğuna oturan Barack Obama işe kabinesinde değişiklik yaparak başlayacak. Köklü değişiklik yapması beklenen Obama'nın, kabinesinde Cumhuriyetçilere de yer vereceği belirtiliyor. ABD'de geçtiğimiz salı günü yapılan seçimlerde Cumhuriyetçi aday Mitt Romney'yi yenerek yeniden Beyaz Saray'a seçilen Barack Obama'nın önünde başta ekonomik durgunluk olmak üzere dış politika da dâhil birçok sorun bulunuyor.
Ancak Obama'nın söz konusu sorunlara el atmadan önce kabinesinde değişikliğe gideceği belirtiliyor. Beyaz Saray'da çalışmalara başlayan Barack Obama'nın yeni kabinesinde kadınlara ağırlık vereceği ileri sürülüyor. Obama'nın yeniden başkan seçilmesinde kadınlar yine çok önemli bir rol üstlenmişti.
CIA Başkanı istifa etti
CIA Başkanı David Petraeus, yaşadığı evlilik dışı ilişkiyi gerekçe göstererek görevinden istifa etti. ABD Merkezi Haberalma Örgütü (CIA) Direktörü David Petraeus, görevinden istifa etti. Evlilik dışı ilişkide bulunduğunu kabul eden Petraeus, Başkan Barack Obama'ya gönderdiği dilekçesinde, istifasını kabul etmesini istedi. Petraeus, CIA'ye gönderdiği mektupta ise 37 yıldır evli olduğunu, evlilik dışı ilişkiye girerek, ''Büyük bir sağduyusuzluk örneği'' sergilediğini belirtti.
Obama Myanmar'a gidiyor
ABD'de başkanlık seçimini ikinci kez kazanan Barack Obama, ilk dış ziyaretlerini 17-20 Kasım tarihleri arasında Tayland, Myanmar ve Kamboçya'ya yapacak. Obama, Tayland'ın başkenti Bangkok'u ziyaretinde, ABD ile Tayland arasındaki diplomatik ilişkilerin 180'inci yılını kutlama ve aralarındaki güçlü ittifakı yeniden teyit etme bağlamında Başbakanı Yingluck Shinawatra ile görüşecek. Obama, Myanmar'ın başkenti Yangon'da da Myanmar Devlet Başkanı Thein Sein ve muhalif lider Aung San Suu Çii ile görüşmelerde bulunacak ve Myanmar'ın devam etmekte olan demokratik değişimini teşvik etmek için sivil toplum temsilcileriyle bir araya gelecek.
BBC Genel Müdürü istifa etti
İngiliz televizyon kanalı BBC'nin yöneticisi George Entwistle skandallara dayanamayıp istifa etti. Kanal bir süredir politikacı Lord Mcalpine'i haksız yere cinsel tacizle suçladığı için zor durumdaydı.  BBC kanalının yayınladığı "Haber Gecesi" adlı program, İngiliz politikacı Lord Mcalpine'i bir çocuğa cinsel tacizde bulunmakla suçlamıştı. Suçlama asılsız çıkınca BBC tarihinin en büyük krizini yaşadı. Mcalpine kanala dava açtı, söz konusu programın aktiviteleri durduruldu, BBC resmen özür diledi. Sonunda kanalın yöneticisi George Entwistle "Son olaylardan sonra BBC'nin yeni bir lider bulması gerektiğini düşünüyorum" diyerek istifa etti.
http://www.cnnturk.com/2012/dunya/11/11/bbc.genel.muduru.istifa.etti/684064.0/index.html
Putin’den orduya darbe
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Savunma Bakanı’nın ardından dört gün sonra genelkurmay başkanını da kovdu. Bakanlık yolsuzlukla sarsılmış, modernleşmeyi savunan eski savunma bakanı, ordunun elitlerini kızdırmıştı
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, savunma bakanlığı yolsuzlukla sarsılırken ordunun üst kademelerini yenileme operasyonuna girişti. Dört gün önce savunma bakanını görevinden alan Putin, dün de genelkurmay başkanını kovdu. Görevden alınan Genelkurmay Başkanı Nikolay Makarov’un yerine Çeçenistan savaşının komutanı olan yakın arkadaşı General Valeri Gerasimov atandı. Rusya’nın FBI’ı niteliğindeki Soruşturma Komitesi, savunma bakanlığına ait taşınmaz varlıkların piyasa değerinin altında satılarak devletin 100 milyon dolar zarara uğratıldığı iddiasıyla yolsuzluk soruşturması başlatmıştı. Soruşturmanın ardından Savunma Bakanı Anatoli Serdyukov görevden alınmış, yerine eski olağanüstü hal bakanı Tuva Türkü Sergey Şoygu getirilmişti. Genelkurmay başkanının görevden alınışını ‘artçı şok’ diye tanımlayan analistler, savunma bakanının kovulması sonrasında bu hamlenin beklendiğini belirtiyor.
http://dunya.milliyet.com.tr/putin-den-orduya-darbe/dunya/dunyadetay/10.11.2012/1624777/default.htm
Tarihi kongreden Çin'in yeni liderleri çıkacak
Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin'de, Komünist Parti'nin siyasi değişimi açısından tarihi öneme sahip 18'inci kongresi başladı. Bir hafta sürecek kongrede, Çin'in yeni liderleri belirlenecek. Kongre nedeniyle başkent Pekin'de güvenlik önlemleri artırıldı. Onlarca muhalif gözaltına alınırken, Pekin üzerinde uçurtmalarla güvercinlerin uçması bile yasaklandı. Kongrede 2 bin'den fazla delegeye seslenen Çin Devlet Başkanı Hu Jintao,  yolsuzlukla mücadelenin önemini vurguladı.
Japonlar nükleere karşı sokağa döküldü!
Japonya'da geçtiğimiz yıl meydana gelen deprem ve tsunami felaketinde zarar gören, Fukushima nükleer reaktörünün ardından ülke genelinde kaptılan tüm reaktörlerden ikisinin tekrar açılması protestolara neden oldu. Yüzlerce nükleer karşıtı Japon, başkent Tokyo'da parlamento binası önünde toplanarak, hükümetin kararını protesto etti. Ülke çapında yaklaşık 100 bin kişi toplanarak başkentin 9 farklı noktasında eylemlerini gerçekleştirdi, "Nükleer istemiyoruz" sloganları attı.  2011 yılında meydana gelen depremde, Fukuhisma nükleer santralinin ardından, Japon hükümeti ülkede bulunan 50 nükkler santrali de kapatmıştı.  Ancak hükümet Ohi kentinde bulunan iki nükleer santralin testlerden geçtiğini ve güvenli olduğunu açıklayarak, tekrar çalışmaya başlatılacağını duyurdu.
Paris, "İslam'a hayır" dedi
Paris'te yüzlerce protestocu radikal İslam karşıtı bir yürüyüşe katıldı. "Cumhuriyetçi Direniş" adlı milliyetçi bir örgütün düzenlediği eyleme katılanlar "İslam'ın bu ülkede yeri yok" dedi. Üç hafta önce aşırı sağcı aktivistler inşaat halindeki bir camiye saldırarak Fransa'nın göçmen politikalarını eleştirmişti.  Fransız devleti vatandaşların dinini takip etmese de 65 milyon nüfuslu ülkede 5 milyon Müslüman olduğu tahmin ediliyor. Fransız hükümeti anti-İslam aşırı örgütlere karşı olduğunu ifade etmişti. 
http://www.cnnturk.com/2012/dunya/11/11/paris.islama.hayir.dedi/684068.0/index.html
İsrail Dışişleri'nden Mavi Marmara davasına tepki
Mayıs 2010'da İsrail'in Gazze'ye uygulanan deniz ablukasını kurmak için bölgeye giden Mavi Marmara gemisine düzenlediği ve dokuz Türk'ün ölümüyle sonuçlanan baskının sorumlularının yargılanacağı dava bugün İstanbul Çağlayan Adliyesi'nde başlıyor. Dava İsrail ile Türkiye arasında hala normalleşmemiş ilişkiler için yeni bir sınav olacak. İsrail davayı "gösteri mahkemesi" ve "siyasi tiyatro" olarak nitelendirerek yok hükmünde gördüğünü ifade etti.
İsrail'den 39 yıl sonra ilk ateş
Suriyeli aktivistler, muhalif güçlerin ele geçirdiği Türkiye sınırındaki Ras el-Ain bölgesine Suriye ordusu tarafından hava ve karadan bombardıman yapıldığını belirtti. Yaşanan çatışmalarda havan topu mermisinin Golan Tepeleri’ne düştüğünü belirten İsrail ordusu, Suriye’ye ‘uyarı ateşi yapıldığını’ açıkladı. Uyarı ateşi, 1973'ten bu yana İsrail'den Suriye'ye açılan ilk ateş oldu.
http://www.ntvmsnbc.com/id/25396778/
"Saldırılara sert yanıt vermeyi sürdüreceğiz"
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Gazze'den İsrail'in güneyine yapılan roket saldırılarına ilişkin olarak, "Saldırılara karşı sert ve saldırgan biçimde yanıt vermeyi sürdüreceğiz" dedi. Başbakan Netanyahu, haftalık kabine toplantısının başında yaptığı açıklamada, İsrail'in saldırılara hızla yanıt verdiğini ve operasyonun devam edeceğini belirterek, "Saldırılara karşı sert ve saldırgan bir biçimde yanıt vermeyi sürdüreceğiz, saldırganlar İsrail Savunma Kuvvetleri tarafından ağır darbeler alıyor" dedi. Saldırılar karşısında İsrail'in sessiz kalmayacağını ifade eden Netanyahu,"Dünya şunu anlamalıdır ki İsrail, saldırılar karşısında bir kenarda oturup beklemeyecektir. Hazırladığımız çok yoğun bir saldırıyla cevap vereceğiz. Aynı zamanda Suriye sınırımızda ne olup bittiğini de yakından izliyoruz" diye konuştu. Netanyahu ayrıca, İsrail'in "Demir Kubbe" isimli füze kalkanı sisteminin bir benzerini de siber saldırılara karşı geliştirmeye çalıştıklarını bildirdi.
http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=377788
"Arafat'ın ölümünü BM'ye götüreceğiz"
Filistin Devlet Başkanı Abbas, Yaser Arafat'ın şüpheli ölümü konusunu BM'ye götüreceklerini açıkladı. Eski Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat, ölümünün 8. yıl dönümünde kabrinin bulunduğu Filistin'in Ramallah kentinde anıldı. Törende konuşan Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Arafat'tan övgüyle söz etti. Arafat'ı halk devrimini başlatan isim olarak tanıtan Abbas, "Arafat'ın izinden gidiyoruz" dedi. Arafat'ın ölümüne ilişkin şüpheleri aydınlatmak için çaba sarf ettiklerini belirten Abbas, "Arafat'ın ölümümü Birleşmiş Milletler'e götüreceğiz" açıklamasında bulundu. Konunun aydınlatılması için yapılacak çalışmalar çerçevesinde İsrail makamlarıyla da görüşüleceğini ifade eden Abbas, "İmkânlar el verdiği ölçüde Arafat'ın mezarını açmaya çalışacağız" dedi. Yaser Arafat Müessesesi Başkanı ve Arafat'ın yeğeni Nasır El-Kudve dün basına yaptığı açıklamada mezarın açılmasına karşı olduklarını ifade etmişti. Kudve konuşmasında İsrail'i suçlayarak, "Arafat'ın İsrail tarafından suikasta uğradığı çok açık, kabrin açılmasına gerek yok" demişti.
http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=377780
İsrail sitesi: "Kürtler BM'den devlet talep etsin"
Aşırı muhafazakâr İsrail medya organı Arutz Sheva’nin yayınladığı makalede, Mesut Barzani’ye Türkiye yanında ABD’nin de "bir Kürt devleti ilanını desteklemeyeceğinin bildirildiği" haberlerine dikkat çekildi. 
Filistinliler gibi Kürtlerin de BM’de harekete geçmesi gerektiği savunuldu. İsrail'in aşırı muhafazakâr medya organı Arutz Sheva, Kuzey Irak’taki Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’ye, Türkiye’nin yanı sıra ABD’nin de bir Kürt devletinin ilanını desteklemeyeceğinin bildirildiği haberlerine dikkat çekti.
Arutz Sheva Filistinliler gibi Kürtlerin BM’de harekete geçmesini istedi. İsrail’de Batı Şeria’daki yerleşim politikasını destekleyen aşırı muhafazakâr medya organı Arutz Sheva’nın internet sitesinde yer alan yer alan bir makalede. Arapların şimdiye kadar iki düzine devlet oluştururken “Kürtlere bir devletin ise reddedildiği” vurgulandı. Arutz Sheva, önde gelen uluslararası haber ajanslarından birinin Ekim sonunda yayınlandığı, "Arapların 22'nci devletlerini kurmak için BM’de harekete geçecekleri" haberini hatırlattı. Washington’un Filistin devleti konusunda tek taraflı bir harekete destek vermeyeceğini belirtse de müzakereler yoluyla oluşturulmasını desteklediğini belli ettiğine işaret edilen makalede Kürtler konusunda Türkiye’ye, “Ankara, 20 milyon kadar Kürdü buyruğu altında tutuyor” ifadesi kullanıldı.
http://dunya.milliyet.com.tr/israil-sitesi-kurtler-bm-den-devlet-talep-etsin-/dunya/dunyadetay/11.11.2012/1625306/default.htm
'KKTC'ye aktarılan yardım etkili kullanılmadı'
Avrupa Parlamentosu, Avrupa Birliği'nin KKTC'ye vermiş olduğu 259 milyon Euro'luk mali yardımın etkili bir şekilde kullanılamadığına dikkat çekti. Aksaklıklar nedeniyle 100 bin kişi için, deniz suyunu içme suyuna dönüştürecek dev projenin hayata geçirilemediği vurgulandı.
Yunanistan'da 48 saatlik genel grev
Yunanistan'da 48 saatlik genel grev başladı. Ülkede iki gün boyunca ülkede toplu taşıma araçları çalışmayacak, uçak seferleri yapılamayacak.        
"Vize aşılacak ama bizi yoruyorlar"
Başbakan Erdoğan, AB ile vize muafiyetine ilişkin, ''Öyle zannediyorum ki bu iş aşılacak ama bizi biraz yoruyorlar, terletiyorlar'' dedi.  
Krize karşı demokrasi
Başbakan Tayyip Erdoğan, küresel ekonomik krizin yerleşik demokrasileri önemli bir sınava tabi tuttuğunu belirterek, “Bunun bir değerler krizine dönüşmemesi ve demokratik dokunun korunabilmesi, toplumların demokrasiye olan inancının yükseltilmesi gerekiyor. İnsanların demokrasiye sadece kendi sınırları içinde değil, uluslararası düzeyde de ihtiyaçları var” dedi.
Başbakan 'idam'ı dünya gündemine taşıdı!
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, birkaç yıl önce Norveç'te silahlı saldırıda 77 kişiyi öldüren kişiye verilen 21 yıllık hapis cezasını eleştirerek, ''Şu anda Avrupa'da idam kalktı ama Amerika'da kalktı mı, Japonya'da kalktı mı, Çin'de kalktı mı? Demek ki yeri geldiği zaman idamın bir haklılık sebebi de var. Kendimizi check etmemiz lazım, kendimizi tekrar adalet terazisine iyice yatırmamız lazım, yatırmamız lazım ki bu insanlık barışı huzuru bulabilsin'' dedi.
Ülkemiz ve özellikle gençlerimiz için barış içinde gönençli gelecek umutlarının yeşerdiği daha iç açıcı bir Dünya gündeminde görüşmek umuduyla saygılarımızı sunarız.

 

Ali ER

Hits: 4855