Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Bu yasakla hukuk tarihine geçtik!
15 Ekim 2015

Ankara 6. Sulh Hakimliği tarafından Ankara katliamı ile ilgili alınan ‘eleştiri yasağı’ kararını
BirGün’e değerlendiren Eski Yargıtay Savcısı Ömer Faruk Eminağaoğlu ‘Böyle bir yasak söz konusu olamaz bunun hukuk devletinde bir tanımı bulunmuyor. Bu karar sayesinde dünya hukuk tarihine geçtik’ yorumunda bulundu. Ankara’da cumartesi günü gerçekleştirilen katliamla ilgili haberlere getirilen yayın yasağıyla birlikte söz konusu saldırıyla ilgili ‘eleştiri yapmanın’ da yasaklandığı bildirildi. Cumhuriyet Savcısı Tekin Küçük imzalı kararda, “soruşturma dosyası kapsamı hakkında yazılı, görsel, sosyal medya ile internet ortamında faaliyet gösteren her türlü medyada her türlü haber, röportaj, eleştiri ve benzeri yayınların yapılmasına yasaklanmasına karar verildiğinden, söz konusu kararın infaz edilmesi için gereği rica olunur” denildi.

Ayrı şeyler...
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından RTÜK’e gönderilen kararı BirGün’e yorumlayan Eski Yargıtay Savcısı Ömer Faruk Eminağaoğlu şunları söyledi: Herhangi bir ceza soruşturmasını sağlıklı yürütmek amacıyla yayın yasağı getirmek ayrı bir şey eleştiri yasağı getirmek ise ayrı bir şeydir. Bunu bir kere netleştirmek lazım. Eleştiri yasağı diye bir şey söz konusu olamaz.

Kararın hukuksuz olduğunun altını çizen Eminağaoğlu eleştirinin düşünce ve ifade özgürlüğünün doğal bir sonucu olduğunu belirtti: Her şeyden evvel toplumun haber alma hakkı vardır. Eleştiri de toplumun haber alma hakkının içerisinde yer alır. Eleştiri; düşünce ve ifade özgürlüğünün doğal sonucudur.

Kararın mahkemece verilmesi hukuki olduğu anlamına gelmez. Böyle bir kararın hukuk devletinde yeri olamaz.

 

 

http://www.birgun.net/haber-detay/bu-yasakla-hukuk-tarihine-gectik-92339.html

[Bu yazı 1356 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™