Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Avukata 'Devlet büyüklerine hakaret' soruşturması
8 Ekim 2015

Avukat Behçet Alp'e, Dağlıca saldırısı sonrası sosyal medyadaki hesabından, Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ın da içinde yer aldığı yorumları nedeniyle 'devlet büyüklerine hakaret' suçlamasıyla soruşturma açıldı. Cumhuriyet Savcılığı'nda ifade veren Alp, öngörülen suçtan kovuşturma yapılmasının Adalet Bakanlığının iznine tabi olması gerektiğini söyleyerek eleştirdi.

AYDIN Barosu'na kayıtlı avukatlardan Kuşadası'nda görev yapan Behçet Alp'e, Dağlıca saldırısı sonrası sosyal medyadaki hesabından, Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ın da içinde yer aldığı yorumları nedeniyle 'devlet büyüklerine hakaret' suçlamasıyla soruşturma açıldı. Cumhuriyet Savcılığı'nda ifade veren Alp, öngörülen suçtan kovuşturma yapılmasının Adalet Bakanlığının iznine tabi olması gerektiğini söyleyerek eleştirdi.

AYDIN Barosu'na kayıtlı avukatlardan Kuşadası'nda görev yapan Behçet Alp'e, Dağlıca saldırısı sonrası sosyal medyadaki hesabından, Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ın da içinde yer aldığı yorumları nedeniyle 'devlet büyüklerine hakaret' suçlamasıyla soruşturma açıldı. Cumhuriyet Savcılığı'nda ifade veren Alp, öngörülen suçtan kovuşturma yapılmasının Adalet Bakanlığının iznine tabi olması gerektiğini söyleyerek eleştirdi.
Aydın İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlar Önleme Büro Amirliği ekipleri, Kuşadası'nda avukatlık yapan Behçet Alp'in yaptığı paylaşımları 'devlet büyüklerine hakaret' kapsamında değerlendirerek, tuttuğu raporu Cumhuriyet Savcılığı'na gönderdi. Kuşadası Cumhuriyet Savcısı da Alp'i ifadeye çağırdı. Öngörülen suçtan kovuşturma yapılmasının Adalet Bakanlığının iznine tabi olması gerektiğini, böyle bir izin alınmadan soruşturma başlatıldığını söyleyen avukat Behçet Alp; paylaşımlarının hakaret değil, eleştiri amaçlı olduğunu kaydetti.

'İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ OLARAK DEĞERLENDİRİLMELİ'

Dağlıca saldırı sonrası moralinin bozulduğunu ve çok üzüldüğünü söyleyen Alp şunları anlattı:

"O gün akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı da bir televizyon kanalında şehitlerimiz ile ilgili 'Eğer 400 milletvekilini alabilecek veya bir anayasayı inşa edebilecek bir sayıyı bir siyasi parti yakalamış olsaydı durum bugün çok daha farklı olurdu' şeklindeki söylemini duyunca çok üzüldüm. Bunun üzerine facebook profil sayfamda 'devletin başının yaptığı açıklamaya bak, yazıklar olsun. Ülkemiz ne hale geldi, kalkmış vekillikten bahsediyor, Allah belanı versin' şeklinde bir yazı paylaştım. Yine 'Olay saat 15.00 sıralarında oluyor. Ülkenin Başbakanı akşam sırıtarak maç izliyor' diye bir paylaşımda daha bulundum. Bu yazılarımla ilgili hakkımda soruşturma başlatılmış. Ben şehit haberlerinin üzüntüsüyle bu yorumları eleştiri amacıyla yazdım. İfade özgürlüğü kapsamında bir eleştiri olarak değerlendirilmesi gerektiği görüşündeyim. Eleştiri övgü olmadığına göre sert, kırıcı ve incitici olması da doğaldır. Beddua; onur, şeref ve saygınlığı rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil isnadı veya sövme olmaması nedeniyle suç olarak kabul edilmemektedir. Tahkir ve tezyif içermemektedir. Yargıtay'ımızın görüşleri de, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin kararları da bu doğrultudadır."

BARO BAŞKANI BOZKURT'TAN TEPKİ

Aydın Baro Başkanı Gökhan Bozkurt, Baro Avukat Hakları Merkezi'nin üyeleri Behçet Alp ile ilgili gelişmeleri yakından takip ettiğini belirtti. Soruşturma açılmasını eleştiren Bozkurt tepkisini şöyle dile getirdi:

"Devlet kurumlarının işi gücü bırakarak sosyal medyayı takip etmeleri, insanların evlerinden, kahvehanelerden yaptıkları paylaşımları tespit ederek ihbar etmeleri doğru değil. Hukuk devleti açısından doğru bir anlayış değil. Eleştiri sınırlarını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi defalarca çizdi. O makamlarda bulunanlar herkesten daha fazla eleştirilere katlanmak zorundalar. Geçmiş yıllarda görülmemiş boyutta, yüzlerce insanın savcılıklara, mahkemelere taşınması demokrasiyi zedeler. Bu yöntemlerle insanlar üzerinde korku yaratılmaya çalışılıyor.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/383551/_Avukata__Devlet_buyuklerine_hakaret__sorusturmasi_.html

[Bu yazı 1296 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™