Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Kilometrelerce orman yok olacak
7 Ekim 2015

OLGU KUNDAKÇI- @olgukundakci

Antalya’da Toros Dağları’nın eteklerindeki Çenger Deresi üzerine yapılmak istenen 3 HES projesine karşı bölge halkı dört yıldır mücadele ediyor. Kanyon A.Ş. tarafından yapılmak istenen ‘Çenger I-II-III Regülatörleri ve HES Projesi’ ile ilgili alınan ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararını yargıya taşıyarak iptal ettiren bölge halkı, şimdi de firmanın hazırlattığı ÇED raporuna dava açmaya hazırlanıyor.
3 HES’in toplam 30 km uzunluğundaki kanalı boyunca kızılçam ormanlarının kesileceğini, su kaynaklarının tamamen kuruyacağını belirten köylüler, bölgede tarımın biteceğinden endişeli. Bölge köylerinin arazileri proje için kamulaştırılma tehdidiyle de karşı karşıya. Toprak Koruma Kurulu proje için kamulaştırılacak 6,5 hektar tarım arazisinin tarım dışı amaçlı kullanımına karar verdi.

‘Bağlarımız kuruyacak’
Projeye karşı dava açan Gençler Köyü Muhtarı Hasan Hüseyin Coşar, köylerinde 500 dönüm üzüm bağı ile bin 500 dönüm tarım arazisinin HES projesinden doğrudan etkileneceğini belirtiyor. Coşar, “Köyün içme suyu, tarım arazilerimizin beslendiği su kaynakları HES projesiyle kuruyacak. İncir bahçelerimiz, bağlarımız, köyümüzün geçim kaynağı yok olacak. Ormanların kesilmesiyle heyelan riskiyle karşı karşıya kalacağız” diyor.
Bölge halkının avukatı Münip Ermiş, ÇED raporuna da dava açacaklarını belirtti. Ermiş, projenin ilk halkası olan HES’in üç yıl önce tamamlanmasına rağmen bölgede suyun yetersiz olması nedeniyle çalıştırılamadığını söyledi. Ermiş, proje hayata geçirilirse yaban hayatın büyük ölçüde zarar göreceğine dikkat çekiyor.

Firmanın insafına kaldı
HES projesine 2 km uzaklıkta 1. derece arkeolojik sit alan olan Kaletepe ören yeri, 1 km mesafede ise Tol ören yeri bulunuyor. Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun projeyle ilgili aldığı kararlara göre regülatör, yükleme havuzu, santral binası gibi projenin hizmet binalarının inşa edileceği alanda Koruma Kurulu tarafından inceleme yapıldı. Bu alanda 2863 sayılı Koruma Kanunu kapsamında herhangi bir kültür varlığına rastlanmazken, kanal hattı boyunca “topoğrafya şartlarının izin vermemesi” nedeniyle inceleme yapılamadı. Kurul, bu hatta firma tarafından “herhangi bir kültür varlığına rastlanması halinde” çalışmaların durdurularak, Side Müze Müdürlüğü’ne ve Koruma Kurulu’na bildirilmesine karar verdi.

 

http://www.birgun.net/haber-detay/kilometrelerce-orman-yok-olacak-91505.html

[Bu yazı 941 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™