Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Yargıtay'dan 'bakır leğen'e silah kararı
29 Ağustos 2015

Yargıtay, tartıştığı kişiyi leğenle vurarak yaralayan sanığın yargılandığı davada yerel mahkemenin verdiği davanın düşürülmesi kararını bozdu

Fevzi ÇAKIR / HABERTÜRK

Leğenin, silah gibi kullanılabileceğinin vurgulandığı Yargıtay kararında, “Eylemin Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 6/1-f4 maddesi kapsamında silahla gerçekleştirildiği, bu nedenle TCK’nın silahla yaralama suçu kapsamında olduğu anlaşıldığından sanığın cezalandırılması gerekirdi” denildi.

Yargıtay’ın kararına konu olay 2014 yılında Antalya’da yaşandı. F.B., bir süredir aralarında husumet bulunan komşusu E.A. ile tartışmaya başladı. LEĞENLE VURDU Tartışmanın büyümesi üzerine F.B. evinin bahçesinde bulunan bakır leğeni alarak E.A.’nın kafasına vurdu. Kafası yarılan E.A. hastanede tedavi altına alınırken, F.B. ifadesi alınmak üzere polis karakoluna götürüldü. F.B., ifadesinin alınmasının ardından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. SAVCI İTİRAZ ETTİ Antalya 6. Sulh Ceza Mahkemesi’ndeki yargılama sırasında E.A. şikâyetinden vazgeçti. Bu gelişme üzerine mahkeme, kamu davasının da düşürülmesine karar verdi.

Bu karara Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı itiraz edince dosya Yargıtay’a gitti. Yargıtay 3. Ceza Dairesi, verdiği kararda, “Mağduru leğenle yaralayan sanığın eylemini, Türk Ceza Kanunu’nun 6/1-f-4 maddesi kapsamında silahla gerçekleştirdiği, bu itibarla sanığın usulüne uygun sorgusu yapılıp savunması saptanarak hüküm kurulması gerektiği gözetilmelidir” denildi. Bu karar uyarınca sanık F.B.’nin yeniden yapılacak yargılamada 6 aydan 1 yıl 6 aya kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılması gündeme gelebilecek.

 

http://www.haberturk.com/gundem/haber/1121689-yargitaydan-bakir-legene-silah-karari

 

[Bu yazı 934 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™