Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
MHP'deki Atatürk
29 Haziran 2015, Can DÜNDAR
, Can DÜNDAR

‘Yaş 87, yolun sonu eder’ Ustamız, çınarımız, duayen yazarımız Cüneyt Arcayürek’i, ömrünün hemen tamamını geçirdiği Başkent’ten, kendi istediği gibi sade bir törenle sonsuzluğa uğurladık geçen hafta...
Törenden sonra ömür yoldaşı Esin Arcayürek, gazetemizin İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay’a bir emaneti teslim etti.
Cüneyt Abi, hastaneye yatmadan hemen önce, bunun dönüşü olmayan son yolculuk olduğunu anlamış, önce okurlarından izin istemiş, sonra da birkaç mektup bırakmıştı.
Gazeteye gelen mektuptan, “dosta düşmana” selam satırları çıktı:
“Uzun yolculuğa hazırlandığım sırada bu mektubu yazıyorum.(...) Tanıyana, tanımayana, dosta, düşmana selamlar.
Eyvallah!
Son yazı başlığım:
Yaş 87. Yolun sonu eder!”

Yegâne serveti, kalemi
Arcayürek, geride bu selamı, sadece gazeteciliğe adanmış saygın bir yaşamı, binlerce yazı, onlarca kitabı ve efsaneleşmiş bir adı bıraktı.
Servet?
70 yıla yakın gazetecilik yapan ve Türkiye tarihinin en önemli haberlerine imza atan bir muhabir, bir yazar, herhalde büyük servet bırakmış olmalıydı geriye; değil mi?
Hiç değil...
Detayları burada vermem yakışıksız olur; ama onu uğurlarken, gazetecinin yegâne servetinin, gelecek kuşakların namusuna emanet edilmiş onurlu bir kalem olduğunu da gördük, öğrendik bir kez daha...
Nur içinde yat Cüneyt Abi!

DİZİLER
Çetin Altan ve İstanbul’u
Çetin Altan, 88. yaşgününü kutladı geçen hafta...
Bir süredir yazılarından mahrumduk. Yeni yaşı dolayısıyla kendisinden bir röportaj talep ettik; yapamadık. Onun yerine kısa bir mesaj yazısı gönderdi.
Okurken yutkunduk. Bu, bir yaşgünü mesajından çok, usta yazarın ve onun ümitvar kuşağının hayat muhasebesiydi adeta...
“Artık anlaşılıyor ki, ülkeme demokrasinin geldiğini göremeden ayrılacağım bu dünyadan” diye başlıyordu satırlarına Altan; “Torunlarımıza bırakmayı hayal ettiğimiz ülke bu değildi” diyordu.
Yıllarca onun “Enseyi karartmayın”ıyla cesaret toplamış bizler için Usta’yı kararmış bir enseyle görmek, şaşırtıcı olduğu kadar üzücüydü de...
Ama 88’lik bir umutla ve yine aynı tavsiyeyle bitiyordu yazı:
“Daha iyi bir dünya için, biz de fena mücadele etmedik. Bu da az şey değildir. Buruk da olsa, yorgun gözlerinizde bir tebessüm yaratır. O tebessümlerin çoğalması da elbet bir gün kurtarır bu ülkeyi... Enseyi karartmayın.”

Yeni diziler geliyor
Çetin Altan’a, sağlıklı bir yaş dilerken, bayrağı ondan devralan bir genç kalem, onun geçtiği yollardan, yine yazılarla geçti geçen hafta...
Yazarımız Mine Söğüt, Çetin Altan ve Ara Güler’in 1969 yılında Akşam Gazetesi için yaptıkları “Al İşte İstanbul” röportajına, yaklaşık yarım asır sonra yeniden girişti. Yücel Tunca ile birlikte, aynı rotada, aynı sokaklardan geçtiler, aynı mahalleleri dolaştılar. “İşte Bunlar Hep İstanbul” adı altında okuduğunuz diziyi ortaya çıkardılar.
Biz de hem İstanbul’un geçen yüzyıldan bu yüzyıla nasıl değiştiğine tanık olduk; hem de yazı erbabının, ustalardan el aldığını gözleme şansı bulduk.
Cumhuriyet bu yazı, yeni yazı dizileriyle sürdürecek.
İlgiyle okuyacağınıza eminiz.

KOALİSYON MESAJLARI
Ankara kulislerindeydik
İki gün üst üste, iki genel merkezi ziyaret ettik geçen hafta...
Ankara’nın ısınan politik havasını kokladık.
Başkent’te, iki genel başkanın duvarındaki iki çerçeve dikkatimi çekti.
CHP Genel Başkanı’nın duvarında Yaşar Kemal’in el yazısıyla yazıp yolladığı mektup asılıydı.
“Sevgili Dost” diye başlayan mektupta bir de şiir vardı.
Bu şiiri ilk kez paylaştık sizlerle...
MHP Genel Başkanı’nın özel kalem müdürünün ardındaki duvarda ise Atatürk’ün pek az gördüğümüz bir fotoğrafı asılıydı. Beyaz gömleği içinde Atatürk, elini, bozkurt işareti yapar gibi uzatmıştı.
Bu fotoğraf, MHP’lilerin Atatürk’e bakışını, Devlet Bahçeli’nin odasındaki “17.25”te durmuş saat ise MHP liderinin yolsuzlukları unutmama kararlılığını ortaya koyuyordu.
Yazarlarımız Prof. Emre Kongar ve Çiğdem Toker, Ankara Temsilcimiz Erdem Gül, Ankara Haber Müdürü Ayşe Sayın, CHP’de Fırat Kozok ile MHP’de Selda Güneysu ile birlikte, sizlere koalisyon pazarlıklarının ipuçlarını yansıtmaya çalıştık.

‘Rövanşist olmayacağız’ demeciyle yakınlaşma
MHP’nin kesin “ret” tavrına karşılık CHP’nin “koşullu yatkın” tavrı ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Rövanşist olmayacağız” demeci, ertesi gün Başbakan Davutoğlu’ndan karşılık buldu ve başlayacak koalisyon müzakerelerinin zeminini belirledi.
Cumhuriyet, seçim sürecinde olduğu gibi, koalisyon sürecinde de yorumda özgür, temel ilkelerinde taraflı, ama haberde her partiye eşit mesafeli yaklaşımıyla, size mevcut tabloyu çok yönlü, objektif ve gerçekçi bir şekilde yansıtmaya devam edecek.

IŞİD KOBANİ’DE Susarsanız böyle olur! Kobani’ye IŞİD saldırısı ve yeniden alevlenen çatışmalar, bir kez daha militanların Türkiye’den sızmış olabileceği ihtimalini gündeme getirdi.
Erdoğan, “Türkiye’yi terörle aynı çizgide göstermek, kimsenin hakkı da haddi de değildir” diye tepki gösterdi.
Kimse kulak asmadı.
Daha geçen hafta bu köşede “Susarak kurtulamazsınız” diye yazmıştım.
Cumhuriyet, devletin istihbarat teşkilatının nasıl sınırın öte yanına militan ve silah sevkıyatı yaptığını devletin savcılarının tanıklığıyla aktarmıştı geçen hafta... Ne diğer gazeteler üzerine gitti, ne MİT, ne hükümet açıklama yaptı.
“Dünyanın görüp konuştuğu bu çapta bir skandal, suskunlukla geçiştirilemez” demiş, Türkiye’nin dünya huzurunda suçlu konuma düşeceğini söylemiştik.
Aslında suçlu olan, bu ülke değildi; bizler değildik; bu desteğe karar verenler, icra edenlerdi. Suçlanacak, yargılanacak, mahkûm olacak olan onlardı.
Şimdi anlıyor musunuz, niye Türkiye’yi terörle aynı çizgide gösteriyorlar.

Ezidilerin yanında
Öte yandan IŞİD teröründen kaçan Ezidilerin Diyarbakır’dan Edirne’ye, “ölümden uzağa” yolculuğuna da Cumhuriyet eşlik etti. Türey Köse Diyarbakır Yenişehir’de, Canan Coşkun Edirne Kapıkule’de onların yanındaydı. Zulümden kaçan bu çaresiz halka açtık manşetlerimizi, sayfalarımızı...
Onların yanında olmaya devam edeceğiz.

CANAN COŞKUN - AHMET ŞIK
Yedirmeyiz!
Çoğunluk hükümeti gitti, baskı politikası sandıkta yenildi, zulme anlayacağı dilden cevap verildi.
Ama devlet içinde hâlâ bunun ayırdında olmayanlar var.
Onlar “giderayak”, eski alışkanlıkla basını susturabileceklerini, hâlâ gazeteci tutuklatabileceklerini sanıyorlar.
Geçen hafta adliye muhabirimiz Canan Coşkun hakkında açılan 23 yıl hapis istemli dava, bunun son örneklerinden biriydi.
Türkiye’nin kaderini belirleyecek dosyaları inceleyen savcıların, her tasarrufta, her atacakları adımda son derece dikkatli olmaları gerekir. Canan’ın haberi, bu savcıların konut sahibi olurken ciddi indirimlerden yararlandıklarına dikkat çekiyor, kamu adına haklı sorular soruyordu. Savcıların yanıtı, mantıklı açıklama yapmak yerine topluca dava açmak oldu.
Ancak savcılar, karşılarında eski suskunluk iklimi yerine “Canan’ın yanındayız” diyen gazetecileri ve meslek dayanışmasını buldu. IPI’den Basın Konseyi ve başkanı Pınar Türenç’e kadar birçok örgüt “Bir gazeteciyi bile tutsak vermeyiz” diye ayağa kalktı.

Adliye’ye bekleriz
Aynı şekilde “Paralel Yürüdük Biz Bu Yollarda” kitabının yazarı arkadaşımız Ahmet Şık için de 2 yıl 8 ay hapis istemiyle dava açıldı geçen hafta...
Bu davaların duruşmaları, gazetecilerin dayanışmasının sergileneceği mekânlar olmanın ötesinde, haberlerimizdeki iddiaların sorgulanacağı, tanıkların dinleneceği ve zamanla davalıların davacı olacağı, bir dönemin yargılanacağı renkli etkinliklere dönüşecek.
Sonbahardan itibaren hepinizi Adliye’ye bekliyoruz.
Hepinize iyi haftalar!

[Bu yazı 1236 kez okundu]
Can DÜNDAR

YAZARIN DİĞER YAZILARI: [133]
[14 Şubat 2016] Aşk direnmektir ... [11 Şubat 2016] Atatürk'le tanıştı ve hiç unutmadı ... [11 Ekim 2015] Kansız bir gökyüzü için. ... [6 Ekim 2015] Hepsini divan üyesi yapın! ... [13 Eylül 2015] Devlet tahrik etmese, halk tahrik olmaz ... [31 Ağustos 2015] Savaşı bitirecek soru: 'Neden ölüyorum?' ... [23 Haziran 2015] Susarak kurtulamazsınız ... [9 Haziran 2015] Alnımızın akıyla ... [31 Mayıs 2015] Dünya asıl suçluyu gördü ... [30 Mart 2015] Film daha bitmedi ... [30 Eylül 2014] Apaydın ve Kapkara ... [26 Eylül 2014] Din Dersi Boykotuna! ... [23 Eylül 2014] Bunca suç o başörtüsüne sığmaz ... [22 Temmuz 2014] Deniz'leri Hatırlatmanın Vaktidir ... [21 Temmuz 2014] Çocukları Kurtaralım! ... [18 Temmuz 2014] Fezlekeleri Okumak Hakkımız ... [16 Temmuz 2014] Türkiye Birlikte Dans Edebilir mi? ... [15 Temmuz 2014] Susurluk Yaşıyor! ... [11 Temmuz 2014] Erdoğan Devlet. Karşısında Millet ... [8 Temmuz 2014] Garbın Fenni ... [4 Temmuz 2014] Erdoğanlaşma Tehlikesi ... [1 Temmuz 2014] Erdoğan'ın Yumuşak Karnı ... [27 Haziran 2014] Kadrolu Kedinin Burgazada Mesaisi ... [20 Haziran 2014] Beyaz Teslimiyet Bayrağı ... [13 Haziran 2014] Buyrun Cenaze Namazına! ... [10 Haziran 2014] Salona İndim, Hırsızım Orada ... [6 Haziran 2014] Başbakan'a Hakaret Etmemişim ... [30 Mayıs 2014] Yarın ... [27 Mayıs 2014] Bir Dönemin Kapanış Sahnesi ... [25 Mayıs 2014] Erdoğan'ın Vur Emri ... [23 Mayıs 2014] Mahcup Diktatör ... [20 Mayıs 2014] Kaderiniz Batsın! ... [16 Mayıs 2014] O Tokat Hepimize! ... [13 Mayıs 2014] Hangisi Seçilmiş, Hangisi Atanmış? ... [6 Mayıs 2014] Kürtler, İslamı Tartışmaya Açıyor ... [2 Mayıs 2014] Bu Ateş, Öfkeyle Sönmez ... [22 Nisan 2014] Meydan Korkusu ... [18 Nisan 2014] Erdoğan Yargılanacaktır! ... [11 Nisan 2014] 'Bay Öfke' Köşk'e çıkarsa... ... [4 Nisan 2014] Seçmen, Erdoğan'da Ne Buldu? ... [31 Mart 2014] AKP'li Seçmen Hırsızlığa İnanmadı ... [28 Mart 2014] Sonuna Geldik ... [7 Mart 2014] 'Hoca'nın Hiç mi Suçu Yok? ... [28 Şubat 2014] Başbakan İlk Kez Savunmaya Geçti ... [7 Şubat 2014] Köle Niye Efendisine Oy Verir? ... [31 Ocak 2014] Uçak Düşüşe Geçerken... ... [21 Ocak 2014] Nasıl Görmezsiniz? ... [17 Ocak 2014] Havada Darbe Kokusu Var ... [3 Ocak 2014] B. Erdoğan - El Kadı Fotoğrafı Neden Haberden Sayılmadı? ... [27 Aralık 2013] Hangisi Kazansa Türkiye Kaybeder ... [23 Aralık 2013] 'Durun Siz Kardeşsiniz!' ... [20 Aralık 2013] Hukuk Size de Lazım Oldu ... [8 Aralık 2013] Asıl Gizlemek İhanettir ... [1 Aralık 2013] 'Bu da Geçer Yahu!' ... [29 Kasım 2013] Devlet Yine Kamyonda İş Üstünde Yakalandı ... [26 Kasım 2013] CHP, Gezi'nin Dilini Öğreniyor ... [24 Kasım 2013] Devlet, Barış'tan Niye Ürktü? ... [21 Kasım 2013] Diyarbakır Rönesansı 3 ... [20 Kasım 2013] Diyarbakır Rönesansı 2 ... [15 Kasım 2013] İnsan Kafası Keserken Acı Çektirmek Caiz midir? ... [8 Kasım 2013] Bu Ülke Sizin Değil Sayın Başbakan! ... [5 Kasım 2013] Amaç, Kadını Eve Hapsetmek ... [3 Kasım 2013] Çanak Çömlek Patladı ... [1 Kasım 2013] Meclis'teki Türban - Can Dündar ... [27 Ekim 2013] Cehenneme Hoş Geldin FEMEN! ... [25 Ekim 2013] Çıkan Kısmın Özeti ... [1 Eylül 2013] Eylülde gel ... [29 Ağustos 2013] Cenazede miyiz? ... [22 Ağustos 2013] Devlete yardım yataklık ... [8 Haziran 2013] Taksim: Özlediğimiz Türkiye'nin maketi ... [4 Mayıs 2013] Vali 4. paketi çöpe attı ... [20 Nisan 2013] Fazıl Say: 'Twitter'daki 150 bin takipçimin 150'si bile mahkemeye gelmedi' ... [9 Nisan 2013] Madem güçlüsünüz, bu korku niye? ... [16 Mart 2013] CHP için bölünme vakti mi? ... [12 Ocak 2013] Bekçi Kılıçdaroğlu sevilir mi? ... [22 Aralık 2012] Rektörler mahkemelere! ... [11 Aralık 2012] Neden Türkiye'den bir Einstein çıkmıyor? ... [13 Kasım 2012] Başbakan dün geceki filmi izlemiş midir? ... [10 Kasım 2012] 89 yıl sonra bulunan film ... [30 Ekim 2012] Cumhuriyet Bayramı'nda biber gazı yiyenlerin arasındaydım ... [23 Ekim 2012] Niye en çok izlenenler, en ahlaksız diziler? ... [4 Ekim 2012] Medya için sınav günleri ... [26 Eylül 2012] Son Abdal da gitti ... [15 Eylül 2012] O filmi seyrettim ... [6 Eylül 2012] Yoksul halk çocuklarının savaşı ... [4 Eylül 2012] Böyle olmaz! ... [30 Ağustos 2012] İki yenik ordu ... [28 Ağustos 2012] Acıyı bal eylemek ... [4 Ağustos 2012] Sivil vesayete de bir Özkök lazım ... [31 Temmuz 2012] Gül'ün masa altı hamlesi ... [28 Temmuz 2012] Bir Kontrgerilla belgesi ... [24 Temmuz 2012] Cesur gazeteciler yeter mi? ... [14 Temmuz 2012] Bir "Ergenekon tanığı"nın duruşma izlenimleri ... [12 Temmuz 2012] İşte Ergenekon bu! ... [7 Temmuz 2012] Suçlular ve güçlüler ... [5 Temmuz 2012] Kostüm Müslümanlığı ... [26 Haziran 2012] Doğunun dili ... [21 Haziran 2012] Dağlıca dersleri ... [19 Haziran 2012] "Model ülke"nin toplama kampları ... [9 Haziran 2012] Madonna'lı gece... ... [3 Haziran 2012] Diyarbakır'da hüsran ... [29 Mayıs 2012] Celladına âşık olmak ... [15 Mayıs 2012] Şiddeti ancak adalet bitirir ... [13 Mayıs 2012] Ana ile oğul ... [26 Nisan 2012] Amerika bu işin neresinde? ... [14 Nisan 2012] Çok harbeden cengâver, zamanla hasmına benzer ... [7 Nisan 2012] 12 Eylül'de kaç kişi "Hayır" demişti? ... [31 Mart 2012] Niye Ergenekon'u gizliyorsunuz? ... [24 Mart 2012] Muhatap ithalatı ... [20 Mart 2012] Balbay'dan Avrupa'ya mektup var ... [8 Mart 2012] Basın kartlı teröristler ... [1 Mart 2012] AKP'nin 28 Şubat'ı ... [21 Şubat 2012] Seçilmiş ile Atanmış Sevilmiş ile Atılmış ... [3 Şubat 2012] Deniz Feneri'nde ava giden avlanabilir ... [24 Ocak 2012] "Biz bu yalanla mutluyuz Behzat!" ... [19 Ocak 2012] Ne derini? Bildiğin devlet! ... [10 Ocak 2012] Ordunun boşluğu nasıl dolacak? ... [22 Aralık 2011] Memnun bey ile Memnune hanım ... [26 Ekim 2011] YETER! ... [5 Ekim 2011] Belgeler, komplo iddiasını yalanlıyor ... [20 Eylül 2011] Bir sistem meselesi ... [15 Eylül 2011] PKK ile müzakere kaseti niye sızdırıldı? ... [10 Eylül 2011] Hamas politikası da mezhep bağından mı? ... [11 Ağustos 2011] Bu da kara propaganda ... [31 Temmuz 2011] Geniş aile ... [10 Temmuz 2011] Çin malı bekâret ... [25 Haziran 2011] Şüpheniz batsın! ... [28 Mayıs 2011] Entelektüele övgü ... [10 Mayıs 2011] Darbecinin dili ... [5 Mayıs 2011] Yüksek Kurullar Cumhuriyeti ... [24 Nisan 2011] YSK krizinde kim kazandı, kim kaybetti? ... [14 Nisan 2011] İkinci Genç Osman faciası ... [5 Şubat 2011] Tahrir'de hak, Kızılay'da dayak ...
Can DÜNDAR
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™