Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Erdoğan'dan Can Dündar'a suç duyurusu
2 Haziran 2015
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Can Dündar hakkında,  genel yayın yönetmeni olduğu Cumhuriyet Gazetesinde geçen yıl Hatay ve Adana'da,  MİT'e ait yardım tırlarının durdurulmasıyla ilgili, "gerçeğe aykırı bazı görüntü  ve bilgiye yer verdiği" gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. 
 
  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmek üzere, Ankara  Cumhuriyet Başsavcılığına Erdoğan'ın avukatı Muammer Cemaloğlu tarafından verilen  suç duyurusu dilekçesinde, Cumhuriyet gazetesinin 29 Mayıs 2015'deki nüshasında,  geçen yıl Hatay ve Adana'da, MİT'e ait yardım tırlarının durdurulmasıyla ilgili,  "gerçeğe aykırı bazı görüntü ve bilgiye yer verildiği" belirtildi. 
 
Dilekçede, Dündar'ın, "paralel örgüt tarafından kendisine sızdırılan  sahte görüntü ve bilgileri yayınlayarak, yardım tırlarını, planlanan kurgu  çerçevesinde 'Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin terör örgütlerine yardım ettiği  algısı oluşturmak amacıyla' sahte ihbar ve sahte delillerle tuzak kurarak,  tamamen hukuka aykırı bir biçimde tırları arayan örgüt mensuplarının eylemine  iştirak ettiği" bildirildi. 
 
"Devletin ve milletin milli menfaatlerini paralel örgüt ile hareket  ederek hedef alan Dündar'ın bu eyleminin gazetecilik olarak  değerlendirilemeyeceği" vurgulanan dilekçede, Adana ve İstanbul Cumhuriyet  başsavcılıklarınca paralel örgüte karşı bazı suçlardan dolayı soruşturma açıldığı  hatırlatıldı. 
 
Dilekçede, "Soruşturma yürütülen örgüt mensuplarının eylemine iştirak  eden şüpheli Can Dündar hakkında şikayetçiyiz" ifadesi kullanıldı. 
 

Dündar'ın, yürütülen soruşturmalarla ilgili alınan yayın yasağı  kararlarına rağmen, "gerçeği yansıtmayan haber, yorum ve görüntüleri yayınlamak  suretiyle adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs ve gizliliği ihlal suçlarını  işlediği" de savunulan dilekçede, "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan  kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs, devletin güvenliğine  ilişkin bilgileri temin etme, gizli kalması gereken bilgileri açıklama"  suçlarının da arasında bulunduğu bazı suçlardan Dündar hakkında gerekli  tahkikatın yapılarak kamu davası açılması talep edildi.

http://www.milliyet.com.tr/erdogan-dan-can-dundar-a-suc/siyaset/detay/2068227/default.htm

 

[Bu yazı 897 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™