Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Savcının ev taksiti 'yağma' sanığından
29 Mayıs 2015

2010 yılındaki KPSS’de kopya çekildiği iddiasıyla başlatılan soruşturmayı uzun süre tamamlamayan Savcı Sakınan’ın 500 bin liralık gayrimenkulünün 36 bin 152 TL’lik dört taksitini ‘yağma’ suçundan mahkum olan bir sanığın ödediği ortaya çıktı...

Türker Karapınar

Eski Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Şadan Sakınan’ın, binlerce adayın mağdur edildiği 2010’daki KPSS’de kopya çekildiği iddialarıyla ilgili uzun süre tamamlayamadığı soruşturmayı yürütürken 500 bin liralık gayrimenkul sahibi olduğu ortaya çıktı. Sakınan’ın bu gayrimenkul için halen TMSF yönetiminde olan bir bankadan  savcı olduğunu beyan ederek, kefilsiz ve ipotek şartlı 24 ay vadeli 200 bin lira konut kredisi kullandığı anlaşıldı. Sakınan’ın 24 aylık kredi taksitlerinden dördünü “nitelikli yağma” ve “zorla alıkoyma” suçlarından toplam 20,5 yıla mahkûm olan K.G.’nin yatırdığı ortaya çıktı. K.G.’nin mahkûmiyet dosyası 10 yıldır Yargıtay’da…
Sakınan, 2014 yılında önce Konya Başsavcı Vekilliği’ne atanmış, 2015’te da tenzili rütbe ile Trabzon’a düz savcı olarak gönderilmişti. Sakınan, Konya’ya atanana kadar geçen 4 yıl boyunca, 2010’daki KPSS’de kopya çekildiği iddialarına ilişkin soruşturmayı yürüttü, ancak soruşturmada bir ilerleme sağlanamadı. Sakınan hakkında 2014’te KPSS dosyasını devretmesinden sonra soruşturmada delil niteliği taşıyan sınav kitapçıklarının imha edildiği iddiasıyla suç duyurusunda bulunuldu. HSYK 3. Dairesi, Sakınan hakkında delilleri yok etmek iddiasıyla soruşturma izni verirken mal varlığında orantısız artış olduğu yönündeki şüpheler üzerine de soruşturma başlattı.

500 bin TL’lik gayrimenkul
Hakkında Hâkimler Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) tarafından soruşturma yürütülen Sakınan’ın, KPSS soruşturmasına baktığı tarihlerde Ankara’da 500 bin TL’lik gayrimenkul aldığı ortaya çıktı. Sakınan’ın, TMSF’nin yönetiminde olan bir bankadan savcı olduğunu beyan ederek 4 Haziran 2013’te hesap açtırdığı ve 6 Haziran 2013’te aynı şube aracılığı ile 500 bin TL’lik gayrimenkul ipoteği şartı ile 200 bin TL, 24 ay vadeli konut kredisi çektiği öğrenildi.
Sakınan’ın konut kredisinin aylık taksitlerinin 9.038,16 TL olduğu ve Nisan 2015 itibarıyla iki adet taksit ödemesinin kaldığı bildirildi. Sakınan’ın ödenen kredi taksitlerinden 16 tanesinin, Ankara’da sigortacılıkla ilgili bir şirketin müdürü olan M.Y. tarafından, bir tanesinin ise aynı şirketin ortağı olan Sakınan’ın kardeşi A.S. tarafından banka şubesine yatırıldığı öğrenildi.

 

36 bin 152 TL taksit ödedi
Sakınan’ın kullandığı kredi için ödemesi gereken aylık taksitlerinden dördüne denk gelen toplam 36 bin 152 TL’lik taksit ödemesinin ise, “nitelikli yağma” ve “zorla alıkoyma” suçlarından toplam 20,5 yıla mahkûm olan K.G. tarafından banka şubesine yatırıldığı öğrenildi. K.G.’nin, 2005’te beraberindeki iki kişi ile birlikte Polatlı’daki iki mağduru kendilerine polis süsü vererek, zorla arabaya bindirmek ve ellerini kelepçeledikten sonra bir mağdurun zorla 12 milyar lirasını banka havalesi yoluyla gasp etmeye teşebbüsten yargılandığı ortaya çıktı. K.G.’nin Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 10 Ekim 2005 tarihli kararıyla, “cebir, te hdit veya hile kullanarak, kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak” suçundan 8 yıl hapis, “birden fazla kişi tarafından birlikte yağma” suçundan 12 yıl 6 ay hapis olmak üzere toplam 20 yıl 6 ay hapse mahkûm edildiği, dosyanın aradan geçen 10 yıla karşın halen Yargıtay sürecinde olması dikkati çekti.

http://www.milliyet.com.tr/savcinin-ev-taksiti--yagma--gundem-2066188/

 

[Bu yazı 1066 kez okundu]
Yorumlar -1-
Gerçek tek30 Mayıs 2015 Cumartesi 22:20:13

adı geçen Savcının ailesi müteahhitte ve oldukça zengindir. Böyle bir şeye ihtiyacı yoktur. 

BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™