Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Diyadin'de HDP'ye Seçim Barajı Kumpası
22 Nisan 2015, Ali ER
, Ali ER

Ne Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan ve AKP ne de Öcalan ve PKK’nın 7 Haziran’da barajı aşmış HDP’li bir Türkiye’de siyasi gelecek planları olabilir. Çünkü seçim barajını geçen HDP’nin Kürt siyasi hareketinin ağırlık merkezine oturması ve güçlenmesi buna karşılık Öcalan’ın ve PKK’nın güç kaybetmesi yüksek bir olasılık. Ama daha da önemlisi HDP barajı aşarsa, AKP’nin son kamuoyu araştırmalarına göre tek başına iktidarda kalması olanaksız gibi görünüyor. AKP’nin tek başına iktidar sürecinin sonlanması, AKP’li veya AKP’siz bir koalisyon ise güçlü bir olasılık olarak öne çıkıyor.

Bu durumda en büyük pazarlık konusu olan “Başkanlık sistemi” yolunda AKP’nin koalisyon ortağı HDP olursa ki; bu koalisyona öncelikle AKP’nin milliyetçi tabanı karşı çıkabilir. Öte yandan HDP’nin Başkanlık sistemine karşı kesin tutumunun da AKP-HDP koalisyonunda sorun olabileceği göz ardı edilemez. HDP, Kürt siyasi hareketi bağlamında kazançlarına karşılık başkanlık sistemine ikna edilse dahi AKP-HDP ortaklığında hazırlanacak bir Anayasa’nın referandumdan CHP+MHP tabanıyla ortak hareket edebilecek AKP seçmeninin de desteğiyle geri dönmesi de bir olasılık…

Diğer taraftan AKP-MHP veya AKP-CHP hatta TBMM’deki 4 partiden üçünün ortaklığında “Milli Birlik Cephesi(!)” şeklinde oluşabilecek bir hükümette ise Öcalan’ın muhataplıktan düşmesi kaçınılmaz olur. Özetle HDP’nin barajı aşması ile oluşabilecek Meclis aritmetiğinde en büyük kaybedenin Öcalan/PKK ve Cumhurbaşkanı Erdoğan/AKP cephesinin olması en yakın olasılık; bunu kim göze alabilir? Acaba bunun için mi? Her şeyin konuşulduğu çözüm sürecinde baraja dokunulmadı. Bu konuda tek güçlü çıkış CHP’den geldi. Kürt sorununun TBMM çatısı altında demokratik temsilcilerin iradesi ile eşit yurttaşlık ve hukukun üstünlüğü temelinde, demokrasi içinde çözümünü öngören siyasi duruşunun bir parçası olarak barajın düşürülmesi için %7,%5 ve hatta %3 seçeneklerini içeren kanun teklifleri ile CHP samimiyetini gösterdi. HDP de gerçekten naif solcuları avlamak yerine Türkiye'yi kucaklamak isteseydi; %10 barajının kaldırılmasında daha işin başında ısrarcı olurdu.

Bu nedenle Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın ve Öcalan/PKK cenahının 7 Haziran seçimlerine ilişkin masadaki oyun planının HDP’nin baraj altında kalması, TBMM’de Anayasa değişikliği yapabilecek çoğunluğun kısa yoldan AKP’ye daha doğrusu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın siyasi iradesine bırakılması hedefine dayandığını dikkate almakta yarar var. Ne yaparsa yapsın 330’u bulamaz diyenleri duyar gibi oluyorum. Bulamazsa ne olur? AKP tek başına iktidarda kalır mı? Kalabilir. Sayın Cumhurbaşkanı Demokrasi havarisi olarak “Başkanlık” ısrarından döner mi? döner de; “Milli İradeye saygı” adına fiili başkanlık devam eder mi? eder. Gerisi mi? Hedef 2023; kervan yolda düzülür…

Özetle HDP’nin seçim barajını geçip geçmemesi Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın ve Öcalan/PKK cenahının siyasi geleceklerinde kilit taşıdır. HDP barajı geçerse AKP’nin iktidar gücü ve Öcalan/PKK’nın eli zayıflarken, HDP ise çoklu seçeneklerde karşı oyun planı kurma olanağına kavuşur. İşte bu noktada 7 Haziran’a kadar “etki odaklı harekât” için Diyadin’de düğmeye basıldığı anlaşılıyor… Nasıl mı?

Son iki yılda PKK’nın bölgedeki üslerini ve faaliyetlerini Valiler bilmiyor mu? Bal gibi biliyorlar. Hatta PKK’nın “paralel(!) bir otorite” olarak varlığı bölgede yöneticiler dâhil herkesçe bilinen ve kabul edilmiş yaşanan acı bir gerçeklik… PKK’nın son iki yılda bölgede üslerini güçlendirdiği gibi kırsaldaki hareketlerinin köy ve mezralardaki fiili varlığının olağanlaştığı yöneticilerce biliniyor. En somut örnek; Diyadin’deki ağaç dikme şenliklerine PKK bir yıl önce silahları ile katılmış ama kimse görmemiş kimse duymamış!  Üstelik TSK’nın operasyon taleplerine bölge valilerinin izin vermediği ve bölgedeki komutanların da bu hususu “sorumluluktan kurtulma” bağlamında dosyaladığı basına dahi yansıdı.

O halde son iki yılda güvenlik güçlerine operasyon izni vermeyen valilerin başına taş mı düştü ki; Jandarmayı PKK’ya karşı sürmek akılarına geldi. Hem de bugüne kadar görmemezlikten gelinen PKK silahlı unsurlarının güvenlik tehdidi olarak hatırlanmasının ve güvenlik güçlerinin görevlendirilmesinin bölgeyi bir anda ateş topuna dönüştüreceğini bile bile. Özellikle “İç güvenlik Yasasının” onaylanmasının hemen akabinde valilerin PKK tehdidinin ve kendi görev sorumluluklarını ayırdına varmalarına ne söylenebilir ki; “Zamanlaması manidar”…

AKP’nin bu şiddet tırmanışından, özellikle Türkiye partisi söylemleri ile sempati toplayan ve bıçak sırtında “seçim barajı” ile sınanan HDP’nin baraj altına itilmesini beklediğini görmek için derin analizlere hiç de gerek yok. Ancak asıl sorun Öcalan ve PKK bunu nasıl göremez…

Eğer Öcalan/PKK cenahı Kürt sorununun barış içinde çözümünde samimi iseler, her türlü şiddeti reddeden kamuoyunu ikna edici adımlar atmalıdırlar. En azından PKK’nın silahlı unsurlarının görünürlüğüne meydan verilmemelidir. Aksine adeta kör göze parmak sokarcasına atılan her adım Öcalan/PKK cenahını da aynı planın bir parçası HDP’ye karşı kumpasın ortağı yapar.

Çünkü artan şiddet ve çatışma ortamı, AKP ve MHP saflarında kitleleri sıklaştırabileceği gibi bugüne kadar hiç yaşamadığımız etnik ve mezhepler arası çatışmanın tohumları olabilir. Bu gelişmelerden en çok kaybeden HDP ve demokratik Kürt siyasi hareketi olur. Bundan Öcalan ve PKK’nın kaybı olur mu? Hem de çok. Ama hesap başka hesap; Anlaşılan Öcalan/PKK, yükselen HDP karşısında Kürt siyasi hareketinde inisiyatiflerini kaybetmek istemiyorlar. Aksine son iki yılda bölgede oluşturdukları “fiili meşruiyet” gücü ile Kürt vatandaşlarımız üzerindeki ağırlıklarını artırdıkları gibi en iyi bildikleri silah gücü ile “çözüm süreci” masasındaki yerlerini sağlamlaştırma hesabındalar. Ama kazanç hanesinde “sıfır” yazan hesap hesap değildir; umarım yanlış hesap sandıktan döner.

 

[Bu yazı 2036 kez okundu]
Ali ER

YAZARIN DİĞER YAZILARI: [44]
[1 Ağustos 2016] 'Ordunun denetim ve kontrolü iktidarda değil Meclis'te olmalı' ... [7 Aralık 2015] AL SANA GÜÇ TESTİ ... [16 Eylül 2015] ÇÖZÜM SÜRECİNE "ÜÇÜNCÜ GÖZ" ... [26 Mayıs 2015] Havuzlu Çıkarma Gemisine 1 Milyar Dolarlık Kaynak ... [19 Şubat 2015] İÇ GÜVENLİK DEĞİL "DEMİR ÖKÇE" YASASI ... [20 Kasım 2014] ÇÖZÜM SÜRECİNE "ÜÇÜNCÜ GÖZ" ... [19 Mayıs 2014] "Kumpasa" Karşı TBMM Nerede? Adalet Nerede? ... [30 Eylül 2013] Doğudan Yükselen Stratejik Ortak Çin? ... [6 Eylül 2013] KIRMIZI ÇİZGİLER BLÖF KALDIRMAZ ... [25 Haziran 2013] GEZİ PARKI DİRENİŞİ VE SONRASI ... [13 Mayıs 2013] Reyhanlı Saldırısına NATO 'nun olası desteği ... [5 Mart 2013] ÇÖZÜM MÜ? ÇÖZÜLME Mİ? ... [18 Ocak 2013] İmralı Süreci ve Riskler? ... [25 Kasım 2012] Askeri Vesayet ve Darbelere Karşı İlk Adım ... [20 Kasım 2012] KAPIMIZI ÇALAN KÜRT BAHARI ... [10 Kasım 2012] Obama'nın Küresel Seçenekleri ... [31 Ekim 2012] MEHMETÇİK SURİYE'DE NE İÇİN SAVAŞACAK? ... [5 Ekim 2012] TEZKERENİN ARDINDAN ... [4 Eylül 2012] KÜRT SORUNUNDA TEŞHİS VE TANIMIN ÖNEMİ ... [18 Temmuz 2012] SURİYE KARASULARINDAKİ ENKAZI ÇIKARMAK? ... [10 Temmuz 2012] Füze Değilse Ne? ... [21 Haziran 2012] PKK SİLAH BIRAKIR MI? ... [10 Haziran 2012] TÜRKİYE'DEN KENDİ KALESİNE GOL! ... [20 Mayıs 2012] WSJ'NİN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ ... [15 Şubat 2012] MİT KRİZİNDE GÖZDEN KAÇAN ... [4 Şubat 2012] HEDEF İRAN ... [27 Ocak 2012] KÜRECİK RADARI ... [11 Ocak 2012] Kim Kandırılmış Genç? Kim Terör Örgütü Üyesi? ... [21 Aralık 2011] ARAP BAHARINA MODEL; HANGİ TÜRKİYE? ... [23 Kasım 2011] TÜRKİYE SURİYE'DE NE ARIYOR? ... [19 Ekim 2011] TERÖR: KAN ÜZERİNDEN POLİTİKA ... [2 Ekim 2011] KARA HAREKÂTI AŞKI ... [21 Eylül 2011] DOĞU AKDENİZ'DE TSUNAMİ RİSKİ ... [5 Eylül 2011] BM PALMER RAPORU: KAZANANLAR VE KAYBEDENLER ... [1 Ağustos 2011] KOMUTANLARDAN DEMOKRATİK FERYAT ... [8 Temmuz 2011] BU NE PERHİZ, BU NE LAHANA TURŞUSU? ... [6 Haziran 2011] KARAR GÜNÜ ... [10 Mayıs 2011] Terörle Mücadelede ABD ile yaşanan sorunlar: Efsane mi? Yalan mı? ... [18 Nisan 2011] ON İKİ YIL ISRARI ... [13 Nisan 2011] LİBYA; İRAN İÇİN SONDAN KAÇ ADIM ÖNCESİ? ... [7 Ocak 2011] 2011 YILINA GİRERKEN ... [15 Aralık 2010] ATEŞLİ SİLAHLAR SİLAH KANUN TASARISI ... [5 Aralık 2010] TSK'NİN SİVİL DENETİMİ ... [23 Kasım 2010] EMPERYALİZMİN ODAĞINDAKİ TÜRKİYE ...
Ali ER
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™