Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Facebook, Twitter ve YouTube Kapatıldı
6 Nisan 2015

Mahkeme, adliyede şehit edilen Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın teröristler tarafından rehin alınmasını içeren görsellerle ilgili sosyal medyaya erişim yasağı getirdi.

Twitter, YouTube ve Facebook'a girmeye çalışan kullanıcılar bir süredir sitelere erişim sağlayamıyor. Savcının rehin alınma karelerinin yayınlanması üzerine, yargıdan sosyal medyaya yönelik erişim engelleme kararı çıktığı belirtiliyor.

GEREKÇE: SAVCININ FOTOĞRAFI

Mahkeme kararına göre; sitelere getirilen erişim yasağı, Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın geçen hafta teröristler tarafından rehin alınmasını içeren görsel materyallerden dolayı getirildi.

FACEBOOK'UN YASAĞI KALKTI

BTK Başkanı Tayfun Acarer konuyla ilgili yaptığı açıklamada Facebook'un ilgili içerikleri kaldırması dolayısıyla Facebook'a olan yasağın kalktığını kaydetti.

Ancak Twitter ve Youtube'a hala erişim sağlanamıyor.

Hürriyet Dünyası'na açıklama yapan Erişim Sağlayıcılar Birliği Başkanı (ESB) Bülent Kent, Cumhuriyet Savcılığı'ndan bu yönde bir yazının kendilerine geldiğini; ancak sürecin devam ettiğini kaydetti. ESB'nin kararının TTNET, Turkcell, SuperOnline, Avea ve diğer erişim sağlayıcılara kararın iletilmesi bekleniyor. İlk gelen bilgilere göre TTNET kararı uygulamaya aldığı için sosyal medyaya bu kanaldan ulaşım sağlanamıyor. Diğer operaratörlerin de adım adım bu kararı uygulaması bekleniyor.

İşte erişimin engellenmesiyle ilgili mahkeme kararı:YENİ INTERNET YASASINDA NELER VAR?

İnternet ve sağlıkla ilgili düzenlemeleri de içeren "Torba Kanun Teklifi" TBMM Genel Kurulu'nda 27 Mart'ta TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilmişti.

Yasa, TİB Başkanı değil, Başbakan ya da bakanların talebiyle 4 saat içinde internete erişim engellenebilmesine olanak tanıyor. Sakıncalı bulunan içerikler çıkarılıncaya kadar erişim yasağı devam edebiliyor. İçerik engellendikten sonra 24 saat içinde karar hakimin onayına sunuluyor. Hakim kararını 48 saat içinde açıklıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

http://www.sondakika.com/haber/haber-facebook-twitter-ve-youtube-a-erisim-engeli-7163176/

[Bu yazı 1017 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™