Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Mahkeme, "Aile Konutu Tektir" Kararına Uydu
20 Mart 2015

İstanbul 10. Aile Mahkemesi, Yasemin Kamhi'nin yarı pay sahibi olduğu konutun eski milletvekili eşi Cefi Josef Kamhi'nin borcuna karşılık icra yoluyla satışına itiraz ettiği davada, Yargıtay'ın "aile konutu tektik" gerekçesiyle verdiği bozma kararına uydu.

İstanbul 10. Aile Mahkemesi, Yasemin Kamhi'nin yarı pay sahibi olduğu konutun eski milletvekili eşi Cefi Josef Kamhi'nin borcuna karşılık icra yoluyla satışına itiraz ettiği davada, Yargıtay'ın "aile konutu tektik" gerekçesiyle verdiği bozma kararına uydu.

Eski milletvekili, iş adamı Kamhi, 4 Ağustos 2009'da Yeniköy'deki evinin kendisine ait hissesine ipotek koydurarak, Bedirhan Esenlik'ten 3,5 milyon lira borç aldı. Esenlik, 11 Mayıs 2011'de Kamhi aleyhine icra takibi başlattı. İcra Müdürlüğü, evin yarı hissesinin satışı için 4 Ocak 2012'ye gün verdi.  

Yasemin Kamhi, bunun üzerine eşi ve Esenlik aleyhine "ipotek konulan konutun aile konutu olduğu ve borç verenin kötü niyetli davrandığı" iddiasıyla dava açtı.

İstanbul 10. Aile Mahkemesi, "konutun aile konutu olduğu, çiftlerin birden fazla konut sahibi olabileceği ve Esenlik'in kötü niyet sergilediği" gerekçeleriyle ipoteğin kaldırılması ve tapuya "aile konutu" şerhi konulmasına karar verdi.

Temyiz istemini görüşen Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin kararını oy çokluğuyla bozdu. Kamhi çiftinin ipotek tarihinde başka bir konutta oturduğu vurgulanan kararda, "Aile konutu, eşlerin bütün yaşam faaliyetlerini gerçekleştirdikleri, yaşantılarına buna göre yön verdikleri, acı ve tatlı günlerini içinde yaşadıkları, yaşam faaliyetlerini yoğunlaştırdıkları mekan olup, tektir" denildi.  

Kararda, dosyadaki belge ve delillerden, lehine ipotek tesis edilen Esenlik'in kötü niyetli olduğunun kanıtlanamadığı kaydedildi.  

İstanbul 10. Aile Mahkemesi, Yargıtay'ın bozma kararına uydu.  Mahkeme, dava konusu konuttaki tedbirin kaldırılmasına ve bunun ilgili mercilere bildirilmesine hükmetti.

 

http://www.haberler.com/mahkeme-aile-konutu-tektir-kararina-uydu-7094555-haberi/

 

 


[Bu yazı 1315 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™