Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
'Muhalif' hâkime bilimsel yasak!
17 Mart 2015
Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 1. Dairesi, HSYK seçimlerinde YARSAV ve Yargıçlar Sendikası’nın listesinden aday olan Karşıyaka Hâkimi Murat Aydın’ın bir üniversitenin düzenlediği Çocuk Hakları Günleri başlıklı toplantıya katilmasına izin vermedi. Aydın, hâkim ve savcıların internet sitesi adalet.org’da yaptığı açıklamada Bahçeşehir Üniversitesi’nin 18-19 Mart 2014 tarihlerinde düzenleyeceği Çocuk Hakları Günleri çalışmasında tebliğ sunmak için çağırıldığını belirterek şunları kaydetti:

“Üniversitenin  HSYK’ya yaptığı izin talebi, HSYK 1. Dairesi reddettiği için toplantıya katılamıyorum. Gerekçe olmadığı için nedenini bilemiyorum. Üniversiteye daveti için çok teşekkür ederim. Ne yapalım, yeni dönemde ‘öteki’ olmanın tüm sonuçlarına katlanacağız.” 

Karara hâkim ve savcılar tepki gösterdi:

‘Siyasete izin var’

HSYK üyesi Mahmut Şen: Hakimin birikimlerini topluma aktarması en az baktığımız işler kadar önemli. İzin verilmesi gerekirdi.

Malatya Hâkimi Mehmet Güloğlu: Yeni kurul oluştuğunda eski kurula göre daha adil ve şeffaf olunacağına dair ihtiyatlı bir iyimserliğim vardı. Umutlarım ve iyimserliğim dibe vurmak üzere. Keşke yeni kurul tüm meslektaşların üzerine güneş gibi doğsaydı ve mesleğin üzerindeki kara bulutları dağıtsaydı.

Savcı Evren Özmen:
Rezalet, diyelim geçelim. Yüzde yüz siyasete izin verdikten sonra.

İstanbul Hakimi Talip Demircan: Hem rakip olacaksınız, hem de istekleriniz kabul olacak, şimdikilerin kitabında ‘tahammül’ kelimesi yazmıyor maalesef.

Avukat Nuran Serpil Özok: 1993-2005 arasında Kocaeli Barosu Çocuk Haklar Komisyonu Başkanıydım ve Adalet Bakanlığı’ndan ve üniversitelerden birlikte çalıştığımız partnerlerimizin izin sorunu yaşanmamıştı.

Adana İdare Mahkemesi Hâkimi Mustafa Köksal: Koskoca kurul lütfedip ret yönünde de olsa cevap vermiş bir de gerekçe mi yazacaktı değil mi? Yeni Türkiye, maalesef.


Kemal Göktaş/Milliyet
 

[Bu yazı 1253 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™