Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Yargıtay'dan evli çiftleri ilgilendiren yeni karar!
6 Mart 2015

Yargıtay, kadının aldığı yoksulluk nafakasının artırılması için TÜİK'in yayınladığı ÜFE artış oranlarının dikkate alınmasına hükmetti.

NAFAKASININ BİN TL'YE ÇIKARILMASINI TALEP ETTİ

Ankara'da 2004 yılında kocasından boşanan S.K., aldığı 200 TL'lik yoksulluk nafakasını artırılması için A.T'ye dava açtı. S.K., eski eşinin maddi durumunun oldukça iyi olduğunu ve kendisinin de çalışamadığı için geçinemediğini bu yüzden de aldığı yoksulluk nafakasının bin TL'ye çıkarılmasını talep etti.

Ankara 5. Aile Mahkemesi'nde görülen davada, A.T., S.K'dan boşandıktan sonra tekrar evlendiğini 3 çocuğu olduğunu, eski eşinin de paraya ihtiyacı olmadığını belirtti. A.T. "Eski eşim birçok yerde aşçılık yaptı. Oğlum da kızım da çalışıyor ve rahatlıkla geçinebiliyorlar. Ayrıca kızımın arabası var. Ben kamburum, bu nedenle çalışamıyorum. Eski eşim bana kin besledi ve inadına benden ihtiyacı olmayan parayı alıyor. Gelirim çok düşük" diye kendini savundu. Yerel mahkeme, davanın kısmen kabulüne karar vererek, yoksulluk nafakasının 500 TL'ye artırılmasını hükmetti. Hüküm, davalı A.T. tarafından temyiz edildi.

NAFAKA HAKKANİYETE UYGUN OLMALI

Temyiz istemini görüşen Yargıtay 3. Hukuk Dairesi yerel mahkemenin kararını bozdu. Kararda, "Tarafların gerçekleşen ekonomik ve sosyal durumları, nafakanın niteliği ve özellikle ekonomik göstergelerdeki değişim ile TÜİK'in yayınladığı ÜFE artış oranları nazara alındığında takdir edilen miktar çok olup, Medeni Kanun'un 4. Maddesinde vurgulanan hakkaniyet ilkesine uygun değildir. Mahkemece yapılacak iş, hakkaniyete uygun bir nafakaya hükmetmek olmalıdır" denildi.

MAHKEME DİRENDİ AMA SONUÇ DEĞİŞMEDİ

Yerel mahkeme ilk kararında direndi. Mahkemenin direnme kararı ise, davalı A.T. tarafından temyiz edildi. Yargıtay Hukuk Genel Kurulu ise yerel mahkemenin direnme kararını oy birliğiyle bozdu.


http://www.haberkita.com/gundem/yargitaydan-evli-ciftleri-ilgilendiren-yeni-karar-h250479.html

[Bu yazı 873 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™