Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
ASKER KÖKENLİ AVUKATLAR BİR ARAYA GELDİLER
1 Mart 2015, Av. Bahattin YAVUZ
, Av. Bahattin YAVUZ

Ankara Barosuna mensup asker kökenli avukatlar 28 Şubat 2015 tarihinde bir araya geldiler. Yıllardan beri yapılması planlanan toplantı, Türkiye Barolar Birliği sosyal tesislerinde Subay, Astsubay ve asker kökenli öğrenci hukukcuların katılımı ile heyecan dolu bir atmosferde gerçekleşti.  

Yaklaşık altmış asker kökenli avukatın katıldığı toplantıda oluşturulan Divan Başkanlığını Askeri Yüksek İdare Mahkemesi önceki Başsavcısı Av. Ö. Faruk Özeroğlu (1975 dönemi) yaptı. Toplantıda katılımcılar kendilerini tanıtarak toplantı hakkında görüşlerini bildirdiler.   

Toplantıya katılanlar arasında bulunan TBB Başkan Yardımcısı Av. Başar Yaltı (1974 dönemi) tanıtım sırasında söz alarak, “ Türkiye’de son yıllarda yargı üzerinden siyaset yapıldığını, Türkiye’nin en önemli sorunlarından birisinin hukuk devleti sorunu olduğunu, bu topluluğun yüksek nitelikleriyle hukukun üstünlüğünün yerleşmesine hizmet edebileceğini, bu tür örgütlenmelerin amacının hukuka hizmet olması gerektiğini” belirterek, “ Örgütlenmekten korkulmaması gerektiğini ve başarının temelinin örgütlenmeden geçtiğini ve avukatların bulundukları baroların siyasetiyle ilgilenmesinin barolara güç katacağını ” dile getirdi. Toplantıya katılanların tamamı, bu toplantıyı düzenleyen Yürütme Kurulu üyeleri, Av. Bahattin Yavuz, Av. Mustafa Güler, Av.Kaya Yelek, Av. Kemal Karabulut, Av. Mertaşk Kilciler, Av. Tuncel Yıldırım, Av. Mustafa Uslu, Av. Mehmet Sena Kapu, Av. Hulusi Coşkun, Av. Rıdvan Atmaca ve Av. Nazım Ata’ya teşekkür ettiler.  

Yapılan konuşmalarda, ortaya çıkan bu birlikteliğin devamının önemini vurgulayan katılımcılar, bundan sonra yapılacaklarla ilgili olarak; 

Gezi ve sosyal faaliyetlerde bulunulması, ortak davalarda işbirliğinin sağlanması, mesleğe yeni başlayanlara yardım edilmesi, dernek benzeri bir yapılanmaya gidilmesi, örgütlenmenin Türkiye geneline yayılması, süreli yayın ve bülten çıkarılması, hukukun üstünlüğüne hizmet amacıyla bir örgütlenmeye gidilmesi, sosyal medyada tanıtım siteleri oluşturulması, rutin olarak sohbet toplantılarının düzenlenmesi, baro siyasetinde güç birliği oluşturulması, baroda etkinlik düzenlenmesi,  iletişim sorununa çözüm getirilmesi,  her devreye ulaşılması için irtibat birimleri kurulması şeklinde görüş belirttiler. 

Toplantıda ortaya çıkan görüşleri değerlendirmek ve gereğini yapmak üzere, bir yürütme kurulu oluşturulmasına karar verildi. Yeni dönem için yürütme kuruluna; Av. Bahattin Yavuz, Av. Mustafa Güler, Av.Kaya Yelek, Av. Ömer Çelikkesen ve Av. Mertaşk Kilciler seçildiler. 

Daha sonra kokteyle geçildi. Katılımcılardan, Av. Nazım Ata (1967 dönemi) Nazım Hikmet’ten şiirler okudu.  

Sıcak bir ortamda süren kokteyl, yeni toplantının uzun olmayan bir süre sonra yapılması dileğiyle son buldu. 01.03.2015

 

Av. Bahattin Yavuz  (1974 dönemi)


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Bu yazı aktif kaynak gösterilmeden yayımlanamaz.

Yeni Yaklaşımlar

[Bu yazı 2160 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™