Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
BAĞ-KUR'LUYA YARGITAY'DAN EMSAL KARARI GELDİ
20 Şubat 2015

Bağ-Kur'luya Yargıtay'dan emsal kararı geldi. Binlerce Bağ-Kur’lunun, geçmişte çıkarılan ve kısa müracaat süreleri nedeniyle kaçırdıkları sigortalılık hakkının tekrar kendilerine verilmesiyle ilgili emsal bir karar Yargıtay’dan geldi. 

 
 
Konu ile ilgili açıklama yapan MESOB Başkanı Doğan Gazan, bir hukuk devletinde usulsüzlüğe prim veren, imkan tanıyan bir düzenlemenin kabulünün mümkün olmadığını söyledi. Sosyal güvenlik hakkının temel insan haklarından olup uluslararası hukuk normlarıyla anayasalarca güvence altına alındığını belirten Gazan, "Kanuna göre sigortalı sayılanları, sigortalı sayıldıkları tarihten itibaren üç ay içinde kuruma başvurarak kayıt ve tescil yaptırmalarının zorunlu olduğunu aksi durumda Kurum tarafından resen tescil işleminin yapılacağı hükme bağlanmıştır. 
 
Sigortalılık niteliğini taşıdığı halde 4 Ekim 2000 tarihinden önce kuruma BAĞ-KUR sigortalılığını başlatmak için başvurmamış olanlardan vergi kaydı 4 Ekim 2000 tarihinden önce başlatılmış olanların sigortalılık başlangıç tarihlerini öne çekerek üst kuruluşumuz TESK müşavirliğimizce emsal olan bir dava dilekçe hazırlanmıştır. Dilekçe örneğini Konfederasyonumuzun resmi web sitesi www.tesk.org.tr adresinde bulabilirler. Yıllardır beklenen, binlerce esnaf ve sanatkarlarımızı ilgilendiren bu önemli fırsattan yararlanmasını istiyoruz" dedi.
Kaynak: İhlas Haber Ajansı

[Bu yazı 1446 kez okundu]
Yorumlar -1-
MUHİTTİN ÖZER22 Şubat 2015 Pazar 20:28:48

SAYIN YETKİLİ YAZINIZI GÖRDÜM VE SİZDEN BİLGİ ALMAK İSTİYORUM BENİM 1982 YILLINDA 13 YAŞINDA İKEN BAĞKUR KAYITLI OLUP 2 YIL KADAR DEVLETE VERGİ ÖDEMİŞİM 1969 YILLI DOĞUMLUYUM SONRA BAĞKUR ÖDEMESİ YAPILMADIĞI İÇİN BİLDİRGE İPTALİ YAPILDI BAĞKUR KAYDIM İÇİN PİRİM ÖDEMESİDE YAPILMADIĞI İÇİN DEVLET ÇALIŞMA HİMET YILLIMI BU TARİHTEN BAŞLATILMASINI KABUL ETMİYOR NASIL BİR YOL İZLEMELİYİM EFENDİM 
 
NORMAL ŞARTLARDA SGK BAŞLANGIÇIM 1987

 

muhittin.ozer1969@hotmail.com

BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™