Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Hekimlerin 'Gezi' zaferi
20 Şubat 2015

Ankara 23. Asliye Hukuk Mahkemesi Sağlık Bakanlığı tarafından Ankara Tabip Odası'nı Gezi Eylemlerinde ruhsatsız sağlık hizmetleri verdiği gerekeçesiyle yönetiminin düşürülmesi talebini reddetti.

Sağlık Bakanlığı, Gezi eylemlerinde polis şiddetine maruz kalan yüzlerce eylemciye sağlık hizmeti vererek hayatlarını kurtaran Ankara Tabip Odası'nun o dönemki yönetimin görevden el çektirilmesi talebiyle dava açılan davanın bugün sabah karar duruşması vardı. Duruşmada Tabip Odası'nın tanıkları Gezi eylemlerinde polis şiddetini ve gönüllü hekimlerin sağlık hizmetlerini anlattı. Bu kapsamda Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğu, CHP Grup Başkan Vekili Levent Gök, Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, eski Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, Çankaya Belediyesi doktoru Fatma Aytuğ Balcıoğlu, Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan ile Gezi eylemlerinde polis şiddetine maruz kalan Akın Can, Duran Eren Şahin ve KAzım Aslan tanık olarak ifade verdi. 

 
Tabip Odası'nın avukatı Ziynet Özçelik, gönüllü hekimlerin polisin hukuka aykırı saldırması sonucu oluşan sağlık hizmeti ihtiyacını giderdiğini, buna karşın Sağlık Bakanlığı'nın görevini yapmadığını kaydetti.
 
Ankara 23. Asliye Hukuk Mahkemesi Yargıcı Zerrin Berke, duruşmanın sonunda Sağlık Bakanlığı'nın talebini reddederek, Tabip Odası üyesi hekimlerin Gezi eylemlerinde yaralananlara sağlık hizmeti vermesini yasaya ve hukuka uygun buldu.
 
Cumhuriyet
[Bu yazı 927 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™