Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Yargıtay ve Danıştay'ın yerine Temyiz Mahkemesi
20 Şubat 2015

Ak Parti'nin seçim bildirge metninde, yargı alanında yapılacak değişiklikler de masaya yatırılıyor. Bu kapsamda askeri-sivil yargı ayırımının kaldırılması, disiplin mahkemeleri dışında askeri mahkeme kurulmaması, Askeri Yargıtay ve Askeri Yüksek İdare Mahkemesi'nin yanında Yargıtay ve Danıştay'ın da lağvedilerek, bunun yerine Temyiz Mahkemesi kurulması gibi öneriler tartışılıyor.

Haziran'da yapılacak seçimlere yönelik hazırlıklarını son aşamaya getiren AK Parti'nin seçim bildirgesi üzerindeki çalışmaları da tamamlanmak üzere. Bildirgenin, AK Parti'nin hukukçu kurmaylarının hazırladığı yeni anayasa bölümünün ana unsurunu ise, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da her platformda gündeme getirdiği başkanlık sistemi oluşturuyor. Yeni anayasa ile birlikte Türkiye'de daha güçlü bir kuvvetler ayrımının olması için başkanlık sistemine geçilmesinin şart olduğuna vurgu yapılan bildirgede, bunun için de yargı, yasama ve yürütme organlarının birbirlerinden kesin çizgilerle ayrılması hedefleniyor. Ak Parti'nin gelecek vizyonunu da anlatan metinde, "Türkiye'nin en önemli sorunlarından biri yeni anayasadır. Yeni anayasanın en önemli sorunu da hükümet sistemidir. AK Parti hükümet sistemi olarak başkanlık sistemini önermektedir" ifadeleri yer alacak. Ancak bildirgede, önerilen başkanlık sisteminin yarı başkanlık mı tam başkanlık mı olacağına ilişkin detaylar yer almıyor.

YARGIYA NEŞTER

Edinilen bilgilere göre bildirge metninde, yargı alanında yapılacak değişiklikler de masaya yatırılıyor. Bu kapsamda askeri-sivil yargı ayırımının kaldırılması, disiplin mahkemeleri dışında askeri mahkeme kurulmaması, Askeri Yargıtay ve Askeri Yüksek İdare Mahkemesi'nin yanında Yargıtay ve Danıştay'ın da lağvedilerek, bunun yerine Temyiz Mahkemesi kurulması gibi öneriler tartışılıyor. Bu sistemle askeri, idari ve adli mahkemelerin tüm temyiz işlemlerine temyiz mahkemesinin bakması ve böylece yargıda birliğin sağlanması hedefleniyor. Ayrıca HSYK'nın yapısının değiştirilmesine yönelik bazı önerilerin de bildirgede yer alabileceği belirtiliyor.

YÜCEL KAYAOĞLU

 

Türkiye

 

 

[Bu yazı 882 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™