Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
İstifaya zorlanan hakime hanım yeniden kürsüde
11 Şubat 2015

GÜLCAN DEMİRCİ

Paralel'in kontrolündeki HSYK tarafından aldığı sağlık raporu gerçekçi bulunmayıp sürüldükten sonra beyninden ameliyat olup meslekten istifa eden 20 yıllık hakim Ayşegül Aksu, yeniden görevine döndü. Paralel Yapı'nın hayatını kararttığı onlarca yargı mensubundan biri olan hakim Aksu'nun hikayesi, Amasya Başsavcısı olan eşi Hüseyin Aksu'ya, 2010 HSYK seçimleri öncesi hakim ve savcılara baskı kurarak seçimlerde "belirli adaylara" oy vermesini istemesiyle başladı. Aksu bu isteği reddedince zulüm başladı. Seçimlerden sonra Hüseyin Aksu, İstanbul Üsküdar'a düz savcı, Ayşegül Aksu ise iş hakimi olarak atandı. Aksu'ya boyun fıtığı tedavisi nedeniyle aldığı raporların sahte olduğu iftirası atıldı. 7 ay sonra ise karı- koca Gaziantep'e sürgün edildi. Gaziantep'te boyun ağrıları artan Ayşegül Aksu beyninde ur olduğu gerekçesiyle ameliyat oldu. 45 günlük raporu bitince 20 yıllık mesleğinden istifa ederek avukatlık yapmaya başladı. Eşiyse 2 yıl Gaziantep'te kaldıktan sonra geçen yaz Gebze'ye atandı.

 

ÇOCUKLARIMIZI ÖZLEDİK

2014 seçimlerinin ardından HSYK'nın yapısı değişince Ayşegül Aksu için de bir umut ışığı doğdu. Paralel'den temizlenen yeni HSYK, Aksu'nun mesleğe dönüş talebini kabul etti. Aksu, İstanbul 5. İş Hakimliği'ne atandı. 3 yıl aradan sonra yargıçlığa geri dönen Aksu, yaşadığı kabus dolu günleri SABAH'a anlattı. Aksu, "Üç çocuğuma hasret bıraktılar. Kızımın üniversite sınavı sırasında ben ameliyat masasındaydım. Sınavlara hazırlanamadı ve 1 yılı kayboldu. Çocuklarımız mağdur edildi. Yaklaşık 4 yıl babalarını doğru düzgün göremediler. Paralel Yapı hem bizim hem de çocuklarımızın hayatını kabusa çevirdi" dedi. Hakim ve savcının bağımsızlık teminatı ortadan kalktığı için istifa ettiğini belirten Aksu, "Bir yargıç görev yaptığı yerde süresi dolmadan gönderilemez. Ayaklarına dolaştık o yüzden de bizi ordan oraya sürgün ettiler. Önceki HSYK aynı kafada, aynı zihniyetin oluşturduğu İbrahim Okur'un talimatlarının dışına çıkmayan bir kuruldu. Adalet bitmek üzereydi. Toplumda hukuka bakış açışı değişti. Hukuk içerisindeki durum giderek tehlikeli bir durum alıyordu" diye konuştu. Aksu, sanki mesleğe yeni başlamış gibi heyecanlı olduğunu belirterek, "Çok büyük bir mutluluk içindeyim. Bir hakimin bağımsız olduğu yer kürsüdür. Kürsüde insanlarla yüz yüze gelip yüzlerindeki adalet bekleyen ifadeyi görmek anlatılır gibi değil. Şimdiki HSYK'dan ders alsınlar. Adalet ve hukuk nasıl işliyor görsünler" dedi.

 

Sabah
[Bu yazı 1256 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™