Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Avukatın duruşmayı terk yetkisi
14 Ocak 2015

Meslek Kurallarının 21.maddesine göre, avukat duruşmayı terkedemez. Ancak kişisel veya meslek onurunun zorunlu kıldığı hallerde duruşmadan ayrılabilir. Bu durumda avukat derhal barosuna bilgi verecektir.

İfadeden de anlaşılacağı üzere asıl olan avukatın duruşmayı terk hakkı bulunmadığıdır. İstisnaen kişisel sebeplerle veya meslek onurunun zorunlu kılması halinde avukat duruşmayı terkedebilecektir .

Kişisel sebepler avukatın haksız bir biçimde uğradığı saldırılardır. Müvekkilin avukatını rencide edecek söz veya hareketlerde bulunması halinde, avukat duruşmayı terkedebilecektir.

Meslek onurunu zedeleyen, savunma mesleğine yönelmiş saldırılar söz konusu olduğunda da, avukat duruşmayı terkedebilecektir. Saldırıların belli kişileri değil; mesleğin tamamını hedef tutan sataşmalar olması gerekir .

Bu ayrık durumlar ortaya çıktığında, avukatın duruşmayı terk hakkını kullanabilmek bakımından, mahkemenin iznine gereksinmesi yoktur .
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

http://www.hukukihaber.net/pratik-bilgiler/avukatin-durusmayi-terk-yetkisi-h51439.html
[Bu yazı 2323 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™