Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
'Seni değil başka kadını seviyorum' sözü kişilik haklarına saldırı
11 Ocak 2015

YARGITAY, “Seni sevmiyorum, istemiyorum seni, hayatımda başka bir kadın var ve o kadını seviyorum” diyen kocanın, eşinin kişilik haklarına saldırıda bulunduğuna hükmetti.

MANEVİ TAZMİNAT VERİLECEK

Konya’nın Ilgın İlçesi’nde ikamet eden U.T. ile Y.T. çifti, 2011’de boşanmak için Ilgın Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvurdu. Davacı kadın U.T., eşinin “Seni sevmiyorum. İstemiyorum seni. Hayatımda başka bir kadın var, o kadını seviyorum” dediğini öne sürdü. Kişilik haklarına saldırıda bulunulduğunu belirten U.T.’nin maddi-manevi tazminat talebi mahkemece reddedildi. Davacı kadın tazminat talebinin geri çevrilmesini, davalı koca ise kusur belirlemesi, maddi tazminat ve nafaka yönünden kararı temyiz etti. Dava dosyasını inceleyen Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin kararını bozdu. Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, davalı kocanın tüm temyiz itirazlarının reddine karar verdi. Kararda şu ifadelere yer verildi:

“Davalı kocanın, eşini sevmediğini, onu istemediğini, hayatında başka bir kadın olduğunu, o kadını sevdiğini söylediği ve güven sarsıcı davranışlarda bulunduğu anlaşılmaktadır. Kadının kişilik haklarına saldırı olmadığı gerekçesiyle manevi tazminat talebinin reddi doğru görülmemiş ve bozmayı gerektirmiştir.”


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Kaynak http://www.haberturk.com/gundem/haber/1029098-yargitaydan-iki-onemli-karar

[Bu yazı 1037 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™