Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
'Ama'nız Batsın
9 Ocak 2015, Güray ÖZ
, Güray ÖZ

Vahşi bir saldırı ile karşı karşıyayız. Şaşkınız aslında. Kim yaptı biliyoruz; cihatçı teröristler.

Neden yaptılar biliyoruz; akılları sıra insanı insanlıktan çıkarmak, kadını köleleştirmek, karanlık dünyalarına hapsetmek için. Nasıl yaptılar hep gördük, izledik, TV kanalları sansürsüz aktardı; Irak’ta, Suriye’de, dünyanın sızabildikleri her yerinde nasıl yaptılarsa öyle; mal gibi alıp satarak, acımasızca keserek, öldürerek. Onları ellerini ovuşturarak, gizli bir sevinçle, yüreklerinin yağı eriyerek, sırıtarak destekleyenleri anladığımızı söyleyebilir miyiz? Bu nefreti anlamak mümkün mü? “Müslümanları kışkırtırsanız işte böyle olur” diyeni, cinayetleri aynı familyadan ırkçıların türettiği İslamofobiye bağlayanı nasıl anlayalım?

Onlara söylenecek söz kısadır. “Bu dünyanın has elemanı insandır ve siz o aileden değilsiniz. Susun ve kesin sesinizi.”

***

Fransa’yı, Fransız medyasını iyi bilen arkadaşım Ragıp Duran dün Cumhuriyet’te Charlie Hebdo’nun hikâyesini Ahmet Şık’a anlattı: Charles de Gaulle döneminde Harakiri adıyla yayına başlayan, Charles de Gaulle tarafından kapatılan mizah dergisi yayın hayatını, Charlie Hebdo yani, de Gaulle’e inat “Haftalık Charlie” adıyla sürdürdü. Dünyanın en ünlü karikatüristlerinin çizdiği dergi bundan sonra da hiç kuşku duymuyorum yoluna devam edecektir.

Çünkü gördük ki şimdi herkes Charlie’dir.

Şimdi herkes “Jé suis Charlie” diye sesleniyor tüm dünyaya. Öyleyse dinleyin...

Susun ve kesin artık sesinizi...

***

Dindarların da nihayet bu eli kanlılardan kurtulmasının zamanı geldi. Hiçbir gerekçe, hiçbir bahane inançlarınızı kirleten karanlık kafaların hoş görülmesine yol açmamalıdır. Uykulardan uyanmak zamanıdır. Uyuşmuşluktan kurtulmak için fırsattır. Bu canilere teşekkür edecekseniz bunun için edin. Deyin ki: “İşte artık sizden kurtuluyoruz, yoksullarımızın iç çekişi, vicdanlarımızın ifadesi olan inancımızı sizden kurtarıyoruz; amasız, fakatsız lanetliyoruz sizi.” Ve deyin ki onlara:

“Yeter susun artık ve kesin sesinizi...”

***

Daha o cinayet saatinde ve dün ve bugün kendilerini sureti haktan göstermeye çalışanları, dağları bekleyen korkunun esir aldığı siniklikle yazıp çizenleri gördük. TV kanallarında teröristler için “onlar da Müslüman” diyenleri dinledik.

“Hıristiyanların kendi peygamberleri için bakış açıları farklı. İsa için müzikaller bile sahneye koydular. Hıristiyanların özgürlük anlayışı böyle. Ama... Aynı mercekle İslama bakmaları doğru mu? Olmadığı işte ortada” diye yazanları okuduk. Onlar dünyanın ikiye bölünmüş olduğunu, bir tarafın geriliğe ezel-ebed mahkûm olduğunu kabul edenlerdir; aydınlanma ışığının milyonlarca Müslümandan sakınılması gerektiğini gizli gizli düşünenlerdir. İstiyorlar ki, din her zaman milyonların uyutulmasının aracı olmaya devam etsin. İşte cihatçı teröre boyun eğerek destek verenler bunlardır.

Onlara söylenecek söz de kısadır: “Siz de ‘Jé suis Charlie’ diyebilirsiniz; diyemiyorsanız, teslimseniz teröre...

Susun ve kesin sesinizi hiç değilse...”

***

İki eğilime karşı dik durmak gerekiyor.

Birincisi cinayetleri mazur gösterme, “ama”yla, “fakat”la İslamofobiye bağlama gayretidir. İkincisi cihatçıların kasaplığını gerekçe göstererek ABD’de Bush yönetiminin insan haklarına darbe vuran “Patriot Act”ına, faşist yasalara, yasaklara, milyonlarca insanın ölümüne yol açan savaşlara özenmektir. Cihatçı terörle bu noktada buluşmayın. Böyle yaparsanız bilin ki artık insanların tahammülü kalmadı. Cehenneme dönecek dünya ve siz de ateşinden kurtulamayacaksınız bu cehennemin.

***

Teröre karşı çıkmanın olmazsa olmaz koşulu, teröre değil, insana daha fazla özgürlüktür. Eli kanlı katilleri, cihatçı teröristleri yalnızca özgürlüğü daha fazla genişleterek yenebiliriz. Karanlığı 1968’de darbeci Charles de Gaulle’ün yaptığı gibi dergi kapatarak değil, “Jé suis Charlie” diyerek, diktatörlerle savaşarak yenebiliriz.

Öyle yapamayacaksak, beceremeyeceksek...

Utançla susalım, keselim sesimizi biz de...

[Bu yazı 1071 kez okundu]
Güray ÖZ

YAZARIN DİĞER YAZILARI: [41]
[18 Kasım 2015] 'Sebep Sensin' Demeden Olmaz ... [23 Haziran 2015] 'Özel Yetkili' Basın İlan Kurumu 'Mahkemesi' ... [14 Ocak 2015] Teröristi Anlamalı mıyız? ... [12 Kasım 2014] Tüm Sorunların Anası ... [23 Mayıs 2014] Külleri Eşeleyin, Ateş Sönmedi ... [15 Eylül 2013] Felsefeye Ne Gerek Var ... [24 Haziran 2013] Faiz Lobisi İşbaşında ... [11 Mart 2013] Siyasette Sıkışma ... [30 Ocak 2013] O Eski Tartışma ... [24 Ekim 2012] Her Şeyi ABD'ye mi Bağlıyoruz? ... [26 Eylül 2012] Barışların Gösterdiği ... [5 Eylül 2012] Mission Impossible ... [8 Ağustos 2012] Beysbol Sopasının Gösterdikleri ... [25 Temmuz 2012] Gerçeğin Boyutları ... [4 Temmuz 2012] DGM-ÖYM-TMM ... [27 Haziran 2012] Çalınan Devrimler ... [20 Haziran 2012] Küçük İsyanlar Derin Gerçekler ... [16 Mayıs 2012] Umutsuz Aşk ... [9 Mayıs 2012] Karanlıktan Sızan Işık ... [28 Mart 2012] 'Kandan Kına Yakılmaz' ... [21 Mart 2012] 'Büyük Oynamak' ... [22 Şubat 2012] Bu Çatışmadan Demokrasi Çıkmaz ... [8 Şubat 2012] Kestaneyi Ateşten Çekme İşi ... [18 Ocak 2012] Devekuşu Nüfusu Neden Arttı? ... [11 Ocak 2012] Midas'ın Kulakları ... [4 Ocak 2012] Şair Eşref'in Dediği ... [28 Aralık 2011] Tarihin Rakkası ... [21 Aralık 2011] İsyanların Diyalektiği ... [7 Aralık 2011] Sazan, Köpekbalığı, Balina ... [16 Kasım 2011] Koşar Adım Nereye? ... [9 Kasım 2011] Bilim ile Hurafenin Savaşı ... [19 Ekim 2011] Kapitalizm Zorda ... [14 Eylül 2011] 11 Eylül Kimin Hikâyesidir? ... [17 Ağustos 2011] Esrar-ı Siyaset ... [3 Ağustos 2011] Devleti Anlamak ... [20 Temmuz 2011] Çelişkiler Çözülmek İçindir ... [13 Temmuz 2011] Devlet Dersinden Çakmak ... [6 Temmuz 2011] Günümüzün Kısa Tarihi ... [29 Haziran 2011] Yaptıkları Yapacaklarının... ... [28 Nisan 2011] Kavramlar da Savaşır ... [16 Şubat 2011] Karanlığın Yazıcılarına ...
Güray ÖZ
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™