Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
ÇARŞI, mahkeme salonuna SIĞMADI
16 Aralık 2014

Gezi olaylarında, 'hükümeti yıkmaya teşebbüs'le suçlanan Beşiktaş'ın taraftar grubu Çarşı üyesi 31 kişi hakkında açılan davanın ilk duruşması Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde yapılacak. Salondaki kalabalıktan dolayı duruşma başlayamadı. Mahkeme Başkanı Metin Tamirci, sanık avukatlarının başka bir salon talebine, “Ne kadar deplasmana gittiyse mahkeme’ (başka duruşma salonu) hep sıkıntı yaşandı.” dedi. Salondaki CHP milletvekilleri ve davayı izlemeye gelen avukatlar dışarı çıkarıldı. 
 
Gezi olayları sırasında, ‘Hükümeti devirmeye teşebbüs’le suçlanan Çarşı grubundan 31 kişinin yargılandığı davada avukatlar ve sanıklar salona sığmadı. Daha büyük bir salon talepleri üzerine Mahkeme Başkanı Metin Tamirci, “Ne kadar deplasmana gittiyse mahkeme (başka duruşma salonu) hep sıkıntı yaşandı.” dedi. Sanıklarla avukatların itirazlarına devam etmelerine rağmen Mahkeme Başkanı Tamirci, itirazlara “Avukatlar ve sanıklar haricinde işi olmayanlar dışarı çıkarılsın. Sanık, avukat ve izleyici sayısı olarak biz değerlendirdik. Bu salonda duruşma yapılabileceğini kararlaştırdık. Duruşmayı bu salonda yapacağız. Söyledik, havalandırmalar da sık sık çalıştırılacak.” şeklinde cevap verdi. 
 
Bunu üzerine duruşmaya izleyici olarak katılan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekilleri Mahmut Tanal, Umut Oran, Sezgin Tanrıkulu ve Demokratik Gelişim Partisi DGP) Başkanı İdris Bal dışarı çıktı. 
 
Avukatlar, mahkeme başkanının bu ısrarına tepki gösterdi. Sanık Avukatı Ali Rıra Dizdar, “Silivri’ye deplasmana gitmiyoruz. Burada, alt katta bulunan büyük duruşma salonuna gidelim diyoruz.” sözleriyle itirazını dile getirdi. 

CİHAN

[Bu yazı 1008 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™