Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Anayasa Mahkemesi (AYM), bireysel başvuru konusunda ilk kez başvuran kişiyi cezalandırdı
6 Aralık 2014

Yasemin GÜNERİ/HABERTÜRK

Yüksek Mahkeme, başvuru sahibi Sediye Ö.’ye, “bireysel başvuru hakkını kötüye kullandığı” gerekçesiyle 500 lira para cezası kesti.

Sediye Ö., 2005 yılında İzmirli bir işadamını öldürdüğü iddiasıyla Bergama Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandı. Dava 2012’de beraatle sonuçlandı. Bunun üzerine Sediye Ö., “makul sürede yargılanma hakkının ihlal edildiğini” öne sürerek tazminat davası açtı. Ancak talebi reddedilince 13 Eylül 2013’te AYM’ye başvurdu. Konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) de taşıdı. AİHM’de Türkiye aleyhine bir karar çıkmasını engellemek için Adalet Bakanlığı, 10 Nisan 2014’te Sediye Ö.’ye 10 bin lira tazminat ödenmesine karar verdi. Sediye Ö.’nün 2013’teki başvurusunu değerlendirmekte olan AYM, Adalet Bakanlığı’ndan savunma istedi. Adalet Bakanlığı, Sediye Ö.’ye tazminat ödenmesine hükmedildiğini bildirdi. Bunun üzerine AYM, içtüzükteki “Başvurucuların, başvuru koşullarıyla ilgili değişiklikleri bildirmesi zorunludur” maddesinden hareketle Sediye Ö.’ye 500 lira disiplin cezası verdi.

Oybirliğiyle alınan kararda, Sediye Ö.’nün “gelişmeleri mahkemeye bildirmeyerek başvuru hakkını kötüye kullandığı” vurgulandı. Habertürk’ün ulaştığı Sediye Ö.’nün avukatı Tolga Yurdakul, “Biz 10 bin lira tazminatı almadık, bölge idare mahkemesine itiraz ettik” dedi. Görüşlerine başvurduğumuz Doç. Dr. H. Burak Gemalmaz ise “AYM, gereksiz iş yükünden korunmak gayesiyle, disiplin para cezası verebilir” diye konuştu.

http://www.haberturk.com/gundem/haber/1016443-aymden-bir-ilk

[Bu yazı 1339 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™