Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Avukata ters kelepçe ve dayak!
28 Kasım 2014

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde avukatlık yapan Fırat İke, polislerce durdurularak tartaklandı ve ters kelepçe takılarak üç saat boyunca bekletildi. İke'ye, yedi gün iş göremez raporu verildi.

Avukat Harika Karataş’ın verdiği bilgiye göre meslektaşı Fırat İke, bugün 01.00 sularında Yüksekova’da bürosundan çıkıp aracına doğru yürürken ‘akrep’ diye tabir edilen zırhlı polis aracı tarafından durduruldu. Bir polis, “Ne işin var ulan gece gece dışarıda!” diye bağırdı. Radikal'den İsmail Saymaz'ın haberine göre, İke’nin avukatlık kimliğini gösterip itiraz etmesi üzerine polisler araçtan inerek, “Ne biçim konuşuyorsun lan sen bizimle, avukatsan biz ne yapalım, istediğimiz gibi konuşuruz” dedi. İke’yi yere yatıran polisler, telefonla arkadaşlarına haber verdi. Yaklaşık 30 polis bölgeye geldi. İddiasına göre İke, yere yatırıldı; bir polis ayağıyla genç avukatın kafasına basarken, on polis de vücudunun çeşitli yerlerine vurdu. Ters şekilde kelepçelenen İke, üç saat bu şekilde tutuldu. Hastanede muayene edilmesi, nöbetçi savcı ve meslektaşlarıyla görüşmesi engellendi. Yapılan muayene sonucunda, İke’nin sağ burnunda kanama sonucu oluşmuş kan pıhtısının bulunduğu, sağ göğüs altı ve üstünde, sağ boyunda kızarık, burun kökünde sıyrıklar olduğu saptandı. İke’ye yedi gün iş göremez raporu verildi. İddiaya göre İke, sabat 06.00’da kendisine, “Bu bir gözaltı işlemi değildi” denilerek, Emniyet’ten bırakıldı. Avukatı Harika Karataş, “Eğer gözaltı işlemi yapılmadıysa kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma suçu işlenmiştir” diyor. 

http://haber.sol.org.tr/turkiye/muharrem-inceden-yalova-aciklamasi-tum-insaliktan-ozur-dilerim-101846

[Bu yazı 981 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™