Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Hâkimin savcının özeli mözeli olmaz
2 Kasım 2014

 

Eski Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukcu ve YARSAV Başkanı Murat Arslan, yargıyı yeniden yapılandıran tartışmalı yeni yargı paketini Hürriyet’e değerlendirdi.

HÜSEYİN Karakullukcu, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’na (HSYK) tanınan “ihtisaslaşmanın sağlanması amacıyla” mahkeme belirleme yetkisinin “tabi hâkim ilkesine” aykırı olduğunu savundu. Karakullukcu teklifi şöyle değerlendirdi:

SAVCI SENDEN, HÂKİM SENDEN OLMAZ

“İyi niyetle söylüyorum. Hâkimin de savcının da özeli mözeli olmaz. Kıdemlisi-kıdemsizi olur. Hâkim, hâkimdir; yükseği alçağı da olmaz. Kanun yüksek mahkeme demiş. Ama yüksek hâkim yok. Hâkim dediğin özgür vicdanlı olmalıdır. Hâkim iyi yetiştirilirse, adaletli ve özgür vicdanlı olursa HSYK davayı hangi mahkemeye, hangi hâkime verirse versin adaletli karar çıkar. HSYK çıkıp Türkiye çapında, 3, 5 numaralı ağır ceza şu şu davaya baksın diye vurgular ve numaralarsa, işte bu tabi hâkim ilkesine aykırı olur. Hâkim senden, savcı senden, mahkeme senden böyle olmaz. Adalet duygusu zedelenir.

İDARECİ OLMASINDA MAHSUR YOK


Cumhurbaşkanı şu anda da idarecilerden üye atayabiliyor. Yargılama, idari yargılama olduğuna göre belli bir sayıda idareci olmasında mahsur görmüyorum. İş yükü sorununun çözümü istinaf mahkemelerinin hayata geçirilmesidir. Bu teklifle görünen o ki, istinaflar ertelenecek. Kimse yetkisini kaybetmek istemiyor.”

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/27502694.asp

[Bu yazı 1186 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™