Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Hakim İsyan etti.Duruşma salonunda basın toplantısı düzenledi.
30 Ekim 2014

HSYK seçim sürecinde yargıda yaşanan ayrışma Ankara’da bir yargıcın isyan etmesine sebep oldu. 40 yıldır hâkimlik yaptığını söyleyen İbrahim Ekdemir, basın mensuplarını çağırarak, görev yaptığı Ankara 10. Asliye Ceza Mahkemesi’nin duruşma salonunda basın toplantısı düzenledi.

HSYK seçim sürecinde yargıda yaşanan ayrışma Ankara’da bir yargıcın isyan etmesine sebep oldu. 40 yıldır hâkimlik yaptığını söyleyen İbrahim Ekdemir, basın mensuplarını çağırarak, görev yaptığı Ankara 10. Asliye Ceza Mahkemesi’nin duruşma salonunda basın toplantısı düzenledi.

Yargı tarihinde ilk kez bir hâkim, duruşma salonunda basın toplantısı düzenledi. Ankara 10. Asliye Ceza Mahkemesi İbrahim Ekdemir, yazılı ve görsel basının muhabirlerini çağırarak basın açıklaması yaptı. Ancak adliye yönetimi, kameraların adliyeye alınmasını istemedi. Ekdemir, sadece yazılı basın mensuplarına açıklama yaptı. Açıklama sırasında Ekdemir kürsüde, muhabirler ise sanık ve izleyici sıralarına oturdu. Ekdemir, açıklamasında özetle şunları söyledi. “Hâkim ve Cumhuriyet savcıları siyaset yapamazlar, siyasi görüşlerini lanse edemezler, siyasi görüşleri doğrultusunda karar veremezler, bu kural evrensel bir kuraldır. Bize bu mesleği öğretenlerin ilk öğrettikleri şey, okuduğumuz gazetenin dahi hangi gazete olduğunu kimsenin hatta kalem çalışanlarımızın bile haberdar olmaması gerektiği gerçeğidir. Şu anda yaşanmakta olan durum ve ortam, gelecekte daha kötü sonuçları doğurma ihtimali taşımaktadır. 36 senedir Cumhuriyet Savcısı ve kürsü hâkimi olarak görev yapmaktayım. Görev yaptığım yerlerdeki en samimi arkadaşlarım Doğu kökenli arkadaşlarımdır. Adliye yemekhanesi ve kafeteryasında her masaya rahatlıkla oturan ender kişilerden biridir. Ancak bu sonuç durum, üzücü ve bana göre ayıplanacak bir husus olup, sevindirici değildir. Sadece bir tek Türkiye Cumhuriyeti devleti, bir tek Ankara, İstanbul, İzmir adliyesi mevcut olup bunların ikincisi yoktur.”


http://www.haberozgur.net/hukuk/hakim-isyan-etti-bu-bir-ilk-h446.html

[Bu yazı 2626 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™