Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Minibüs kelimesi kanundan çıkarıldı
17 Ekim 2014

"Hazine yüksek tazminat ödeyince, minibüs kelimesi kanundan çıkarıldı"

İnsan Hakları ve Güvence Hesabı Mağdurları Dayanışma Derneği (Güvence Der) Başkanı Bekir Kaya, torba yasa ile minibüs kelimesinin ortadan kaldırıldığını belirterek, "Bunun nedeni, minibüslerin yolcu taşıma sigortalarını yaptırmamaları nedeniyle Hazine Müsteşarlığı'nın ödediği tazminatlardır." dedi.

İnsan Hakları ve Güvence Hesabı Mağdurları Dayanışma Derneği (Güvence Der) Başkanı Bekir Kaya, torba yasa ile minibüs kelimesinin ortadan kaldırıldığını belirterek, "Bunun nedeni, minibüslerin yolcu taşıma sigortalarını yaptırmamaları nedeniyle Hazine Müsteşarlığı'nın ödediği tazminatlardır." dedi.

Yeni kanun gereği hususi otomobillerin taşıyacağı yolcu kapasitesinin 7'den 9'a çıkardığının bilgisini veren Güvence Der Başkanı Bekir Kaya, 9 kişiye kadar yolcu taşıyabilen araçlar hususi otomobil, 10 ve daha fazla yolcu taşıyan araçların ise otobüs olarak adlandırılacağını açıkladı.

Güvence Hesabı'nın minibüsleri yolcu taşıma aracı olarak kabul etmesine rağmen zorunlu trafik sigortasının dışındaki yolcu taşıma sigortaları konusunda sorumluluğunu kabul etmediğine dikkat çeken Kaya, çıkan kanun ile bir çok tazminat talebinin ödemelerinin önüne geçildiğini söyledi. Kaya, konuyla ilgili olarak şu bilgileri verdi: “Zorunlu Trafik Sigortası dışında, yolcu taşıma sigortalarını yaptırmaları gerekirken bu sigortaları bir çok minibüsün yaptırmadığı bilinmektedir. Bu sigortaların zorunlu olmadığı hakkında Güvence Hesabı'nın itirazları karşısında açılan davaları Güvence Hesabı’nın kaybetmesi üzerine, hesap daha yüksek paralar ödemeye başlamıştır. Hazine Müsteşarlığı bu sigortaları zorunlu tutarak yaptırılmasını temin etmek yerine, minibüs kavramını ortadan kaldırarak bu tazminatların önünü kesmeye çalışmaktadır. Torba Yasada bir değişiklik önerisinde bulunulmuş. 6495 nolu Torba Yasa'nın 12.07.2013 tarihinde yürürlüğe girmesiyle 2918 Sayılı Karayolu Trafik Kanunu’ nun 3. maddesinde yer alan tanımlar bölümünden minibüs tabiri kaldırılmıştır.”

Hazırlanan eksik ve hatalı genelgelerle kazazedelerin tazminatları üzerinde tüccar zihniyeti ile hareket edildiğini vurgulayan Kaya, vatandaşların mağdur edilerek, tazminat ödemelerinin önüne geçildiğini paylaştı.


http://www.pirsushaber.com/hazine-yuksek-tazminat-odeyince-minibus-kelimesi-kanundan-cikarildi-1300517n.html


[Bu yazı 976 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™