Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Ehliyeti kaptıran işten atılır!
26 Eylül 2014

Günümüz çalışma hayatında sürücü belgesi (ehliyet), çalışanlarda aranan en temel vasıflardan birisi. Hatta artık vasıf olarak bile sayılmıyor. Özellikle dağıtım, lojistik gibi araç kullanımının yoğun olduğu şirketlerde olmazsa olmaz şartlardan. Fakat şirketlerin en önemli sorunlardan birisi, şoförlerin sık sık trafik cezası yemesi ve sürücü belgesine el konulması. Duruma göre sürücü belgelerine 2 aydan 5 yıla kadar el konulabiliyor. Peki, diyelim ki bir lojistik firmasısınız ve şoför olarak işe aldığınız elemanın ehliyetine 6 ay el konuldu. Ne yapacaksınız? Bu sorunun cevabı Yargıtay 22. Hukuk Dairesi’nden geldi.

Yargıtay: İşten çıkarabilirsiniz

Bir medikal firmasının pazarlama elemanı, alkollü araç kullanırken yakalanıyor ve ehliyetine 6 ay süreyle el konuluyor. Firma; “Ben seni araç kullanarak müşteri ziyareti yapmak üzere işe aldım. Sürücü belgen olmadan seni çalıştırmam mümkün değil” diyerek İş Kanunu’nun 25/2 maddesi kapsamında iş akdini bildirimsiz feshediyor. Bunun üzerine şahıs işe iade davası açıyor ve konu Yargıtay 22. Hukuk Dairesi’ne geliyor. Bakın Yargıtay ne diyor:

“Davacının ehliyetine altı ay el konulması nedeniyle geniş bir bölgede yaptığı ilaç temsilciliği görevini gereği gibi yerine getiremeyeceği açıktır. Davacının kusuru ile sebep olduğu bu durum işin yürütümünü bozucu nitelikte olup işverenden davacı ile iş ilişkisini yürütmesi beklenemez. Davacının eylemi fesih için haklı neden ağırlığında değil ise de geçerli neden teşkil etmektedir. (E.2012/14268, K.2013/3580, T.22.02.2013.)

Yani Yargıtay diyor ki, işverenler bu tür durumlarda tazminatını ödemek şartıyla kişiyi işten çıkarabilir. Söz konusu karar, şüphesiz işverenlerin şoför çalışanlara karşı elini güçlendiriyor. Fakat kararın herkes için faydalı sonucu, çalışanların trafik kurallarına uymada daha dikkatli davranmalarını sağlayacak olması. Zira işin ucunda sadece ehliyeti değil, işi de kaybetmek var!

 

http://www.bugun.com.tr/ehliyeti-kaptiran-isten-atilir-yazisi-1273947

[Bu yazı 1021 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™