Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Kaz Dağları'nın sonu demek
24 Eylül 2014

1/100 binlik plandan Çanakkale'ye de köprü çıktı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Çanakkale ve Balıkesir’i kapsayan 1/100 binlik çevre düzeni planında, Çanakkale Boğazı’nın Lapseki ve Gelibolu arasında köprü yapımının öngörülmesi tartışma yarattı. Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan köprüye karşı olmadıklarını söylerken mimar ve çevreciler ise köprüyle, tarihi dokunun ve Kaz Dağları’nın zarar göreceğini savunuyor. Belediye Başkanı Gökhan, “Ancak Bozcaada yapılaşmaya açılıyor. Havaalanının Lapseki’ye gitmesiyle ilgili konular var. Bize sordukları noktalarda söylediklerimizi yapmamışlar. Özellikle Çanakkale’nin gelişme sınırları ile ilgili talebimizi de yerine getirmemişler. Ona da itiraz ettik” dedi. Mimar İsmail Erten ise boğaz köprüsü projesinin planlara işlenmesine karşı çıkarak şunları söyledi: “Boğaz köprüsü aynı zamanda turizm yatırımlarına da lojistik imkânı sağlayacak. Yani bölgedeki doğal ve kültürel değerlerin yoğunolarak bulunduğu, Troya’dan başlayarak, Gülpınar, Babakale, Küçükkuyu, Edremit, Burhaniyeve Ayvalık aksı da bu anlamda turizm tesislerine açılarak, oteller, günübirlik tesisler gibi çeşitli yatırımlarla buluşturulacak. Bu öngörü ve yatırımlar ile Biga ve Karabiga bölgesindeki tarihi ve kültürel doku, hem enerji hem de sanayi yatırımları noktasında tehdit altında olacak.” Çanakkale Çevre Platformu Dönem Sözcüsü Filiz Ceylan Tekin ise, planla birlikte kirli sanayinin Çanakkale’nin büyük bölümüne taşınacağını söyledi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/122653/Kaz_Daglari_nin_sonu_demek.html

[Bu yazı 946 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™