Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
'Kanaltürk suçluyu överek suç işledi'
2 Eylül 2014

Kanaltürk’ün kadın düşmanlığı yaptığını belirten Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, konuyla ilgili suç duyurusunda bulunduklarını söyledi

ÇAĞLA AĞIRGÖL

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, dün İstanbul Çağlayan Adliyesi’ne giderek, Hasret Kara’yı 43 yerinden tornavidayla ağır yaralayan Yakup Kara’yı canlı yayında programda alkışlatan Kanaltürk ve program sunucusu Songül Karlı hakkında suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusu öncesi adliye önünde kadınlar adına basın açıklamasını okuyan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav, Yakup Kara’nın “Songül Karlı ile yeniden” adlı programa, serbest bırakılmasına karşı devam eden itiraz sürecine rağmen konuk olarak alındığına dikkat çekti. Kav, “Programdaki diğer konuklar ‘Gecenin 02.00’sinde eve gelen kadınla nasıl başa çıkacaksın? Gece hayatına nasıl alışır evli bir kadın, anlamıyorum. Bir yıl boyunca nasıl sabrettin? Yeniden Müslüman olmamız lazım’ gibi ifadeler kullandı. Program boyunca Karlı’nın ‘beyefendi’ diye hitap ettiği Yakup Kara’ya Songül Karlı hiç tepki göstermedi. Hatta Kara’yı alkışlattı” diye konuştu.


‘KADINA ŞİDDETİ MEŞRULAŞTIRDI’
Kav, Kanaltürk’ün TCK’nin 5237 Sayılı Kanunu’na göre suç işlediğini belirterek, şöyle konuştu: “Songül Karlı, programında kadına şiddet uygulanmasını normalleştirip meşrulaştırmıştır. Kanaltürk’ün cezalandırılması için dilekçemizi mahkemeye sunacağız.”

“Yakup Kara, hakkında uzaklaştırma kararı olmasına rağmen Hasret’in evinin 4 buçuk metre ilerisindeki bir fırında çalışıyor ve yaşıyordu” diyen Kav, polislerin Koruma Kanunu’nu ihlal ettiğini ve Hasret’in başvurularına rağmen Yakup Kara hakkında tutanak tutmadığını belirtti. Devletin Hasret’i korumak için aciz kaldığını söyleyen Kav, “Mahalleli, Hasret’in kapısının önünde nöbet tutarak onu korudu. Hükümet ise Hasret’i korumak için yasayı bile uygulamıyor” dedi.

Kanaltürk’ün yaptığı gibi kadın düşmanı yayınların yapılmasının Türkiye’de Yakup Kara gibi örneklerin çoğalmasına neden olacağına dikkat çeken Kav, “Kanaltürk suçluyu överek suç işledi. Bizler, kadın düşmanlığı yapan herhangi bir programa karşı sessiz kalmayacağız. Yayın organları, kadınların hayatta kalması için programlar yapmalıdır” diye konuştu.

 

http://www.birgun.net/news/view/kanalturk-sucluyu-overek-suc-isledi/4806

[Bu yazı 880 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™