Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Başbakan Davutoğlu?
30 Ağustos 2014, Metin ÇULHAOĞLU
, Metin ÇULHAOĞLU

Dışişleri Bakanlığı’ndan Başbakanlığa...

Cumhuriyet tarihinde ilk kez olmuyor. Bir dönem Dışişleri Bakanlığı yaptıktan sonra Başbakanlık makamına gelen Şükrü Saraçoğlu, Hasan Saka ve Mesut Yılmaz gibi başka siyasetçiler de var.

Şimdi bu kısa listeye bir de Davutoğlu eklenmiş oluyor.

Öyle sıradan bir devir teslim işlemi mi?

Şimdi her iş Köşk’e çıkan Erdoğan’la başlayıp onunla bitecek de yeni Başbakan Davutoğlu sadece bir kukla olarak mı kalacak?

Böyle düşünmemek için birkaç neden var.

Ama önce bir not düşelim: Anlatmaya çalıştığımız, Davutoğlu’nun Erdoğan hattı dışında başka yolları zorlaması, arada ters düşmesi ve yeri geldiğinde ona bayrak açması falan değildir. Böyle bir ihtimal ufukta görünmemektedir. Kastedilen, Davutoğlu’nun Erdoğan kadar tehlikeli bir figür olduğu, hatta Erdoğan’ın “vizyonunun” belirli bir düzlemde teorisyenliğini yaptığı ve bu anlamda bir “kukla” sayılamayacağıdır.

Bir bakalım.

***

Bir kere, Orta Doğu politikalarının iflası ne kadar açık olursa olsun Davutoğlu kendi “stratejik derinliğinde” ısrarlıdır. Bu ısrarı, belirli bir tespite oturmaktadır: ABD bugün bölgedeki taşlarla tam istediği gibi oynayamamaktadır; işler iyice karmaşıklaşmış, kontrol dışı pek çok unsur ortaya çıkmıştır... Bu durumda, nüfuzu ve kontrolü eksilmiş bir ABD ile her şeye rağmen gene son sözü söyleyecek baş patron ABD arasındaki marj, bölgede özel inisiyatiflere ve kurgulara imkân tanımaktadır... Türkiye’nin de bu imkândan yararlanması gerekmektedir...

Son iki üç yıllık fiyaskonun, Davutoğlu’nu bu tespitinden, dolayısıyla vizyon ısrarından vaz geçirdiğini sanmıyoruz. “Stratejik derinlik” ve onun uzantısı olan “vizyon” baki kalmak üzere, “bu sefer olmadıysa, yenisini deneriz” diye düşündüğü kesin gibidir.

Birincisi, bu nedenle “tehlikeli” figürdür ve “kukla” olarak değil, Başbakanlık makamında oturan sabit fikirli biri olarak en azından müşahede altında tutulmasını gerektirmektedir.

***

Davutoğlu bir başka açıdan daha da tehlikelidir. Çünkü sonradan Başbakanlığa gelmiş olsunlar olmasınlar, önceki tüm Dışişleri Bakanlarından farklılaşan bir özelliği vardır: “Stratejik derinliğin” gerçekleşmesini, salt dış politika alanındaki girişimlerin, özel yüklenmelerin ve manevraların ötesinde ülkenin kendi içinde bir kültürel ve kimliksel “yenilenmeye” bağlı görmektedir.

Yani “dış vizyonum tamam, bunun karşılığının içeride de oluşturulması gerekir” diyen bir noktadadır. Türkiye en başta kültür ve kimlik boyutları olmak üzere kendi içinde öyle bir dönüşüm geçirmelidir ki ortaya çıkan yeni oluşum “stratejik derinliğe” cuk otursun... Davutoğlu’nun bu bağlamda verdiği tarihsel referans bile ürkütücüdür: Tarık Bin Ziyad’ın İspanya’ya çıktıktan sonra geri dönüş olmaması için “gemileri yakması”...(Stratejik Derinlik, 2009 basımı, s. 560).

Türkiye’nin, kendi dışındaki bir coğrafyayla Davutoğlu’nun öngördüğü noktalarda hal hamur olması için hangi gemileri yakması gerektiğini şöyle bir düşünün...

Ürkütücü değil mi?

Sonuçta, “liberaller” dâhil kimi çevrelerin beklentileri büsbütün temelsizdir: Neymiş, Davutoğlu Erdoğan gibi değilmiş de, en azından akademiden ve diplomasiden geldiği için işleri başka türlü götürürmüş de, belirli bir normalleşme sağlayabilirmiş de...

Hepsini geçiniz.

Sola da bir çift söz: “Yukarıda Erdoğan var, ipler onun elinde” doğrusu, Davutoğlu’nun kendine özgü tehlikeli siyasal kimliğinin ve bu bağlamda yapabileceklerinin göz ardı edilmesi gibi bir yanlışa yol açmamalıdır.

***

Daha çok filmlerde gördüğümüz “kriminal” tipler vardır. Biri “burası kesinlikle soyulamaz” denilen bir bankayı soymaya ahdetmiştir, kolay vazgeçiremezsiniz. Öbürü “buradan kaçmak mümkün değil” diye bilinen bir hapishaneden kaçmayı kafaya koymuştur, her yolu denemeye hazırdır...

“Kriminal” tipler ayrı, ama akademiden ve diplomasiden gelme “obsesif” tipler de vardır. Kafalarında sistem kurarlar, strateji ve vizyon geliştirirler. Eserlerinin mükemmelliğinden o kadar emindirler ki buna aykırı ne görürlerse gaddarca üzerine giderler.

Davutoğlu dikkatle izlenmelidir.

Obsesifliğinin kriminalliğe dönüşmesi ihtimali vardır ve önüne geçilmelidir.

Kendi sağlığı için değil, Türkiye’de ve komşu coğrafyada yaşayan halkların selameti için...

 

 

http://ilerihaber.org/yazarlar/metin-culhaoglu/basbakan-davutoglu/89/

[Bu yazı 1124 kez okundu]
Metin ÇULHAOĞLU

YAZARIN DİĞER YAZILARI: [31]
[29 Eylül 2015] Analiz ve siyaset ... [11 Ocak 2014] Karı koca arasına girilmez ... [2 Ekim 2013] Paket ve 'ortam sürekliliği' ... [31 Ağustos 2013] Tanrı (ve ABD) yanındayken bile... ... [29 Ağustos 2013] Ramazan endişeleri ... [16 Temmuz 2013] Kuşak fırsatı ... [8 Haziran 2013] Kitlesel hareketlenme: İlk tespitler ... [23 Nisan 2013] Önce marazileşme sonra meczuplaşma ... [9 Nisan 2013] Âlemin keyfi yerinde yine maşallah ... [27 Mart 2013] 'Hassas dönem' için gözlemler ve saptamalar ... [25 Aralık 2012] Sosyalizm hacıyatmaz mı? ... [23 Eylül 2012] AKP: Yolun sonunda mı? ... [7 Eylül 2012] Madalyonun iki yüzü ... [31 Ağustos 2012] Üçüncü Dünya Savaşı ... [25 Ağustos 2012] Güle güle Metin ... [11 Ağustos 2012] Alışmamız gerekiyor! ... [4 Ağustos 2012] Çok da karmaşık olmayan bir denklem ... [14 Temmuz 2012] Yoğunlaştığı yer, inceldiği yerdir ... [16 Haziran 2012] Eşitsiz gelişme ... [8 Haziran 2012] Siyasette iki gündem bir strateji ... [1 Haziran 2012] Tarassut noktaları ... [24 Mart 2012] Osmanlı: Dönelim de hangi dönemine? ... [25 Şubat 2012] ABD strateji fukarası mı? ... [18 Şubat 2012] "Devletin tepesinde neler oluyor?" (*) ... [3 Aralık 2011] Bir kez daha: Süreklilik mi, kopuş mu? ... [3 Eylül 2011] Durum çok mu umutsuz? ... [27 Ağustos 2011] Türkiye solcusunun çilekeş bir insan olarak portresi ... [6 Ağustos 2011] Bir Ortadoğu Vizyonu ... [25 Haziran 2011] Kilitlenme ve "Yıldızın Parladığı Anlar" ... [23 Nisan 2011] Rota nereye? ... [21 Ocak 2011] Beş soruda AKP ve Liberaller ...
Metin ÇULHAOĞLU
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™