Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Mahkeme 'bebekler onları doğuranındır' dedi
11 Ağustos 2014

Roma’daki bir hastanede kısırlık tedavisi gören iki çiftin embriyoları karışınca doğan bebeğin kimin olduğu tartışması yaşandı

Roma’daki Pertini hastanesinde kısırlık tedavisi gören 2 çifte IVF (tüp bebek) tedavisi uygulanıyordu.Geçen yıl 4 Aralık’ta iki çifte, yumurta ve spermin vücut dışında laboratuvar ortamında döllendirilmesiyle oluşturulan embriyolar nakledildi. Ancak soyisim benzerliğinden kaynaklanan bir hata sonucu çiftlerin embriyoları karıştırıldı.İki kadından biri, diğer çifte ait embriyolarla ikiz bebeklere hamile kalırken diğer kadın düşük yaptı.Bebekler kimin?Hastanenin embriyoları karıştırdığı ise DNA testi sonucunda ortaya çıktı.Bunun üzerine iki çift arasında “ikiz bebekler aslında kimin” tartışması çıktı.Bebeklerin “biyolojik ebeveyni” olan çift, embriyoların kendilerine ait yumurta ve spermden oluşması yüzünden kendi DNA’larını taşıdığını ve çocukların kendilerine ait olduğunu savunuyordu.Diğer çift ise, hamile kadının bebekleri 8 ay boyunca rahminde taşıyıp kendi göbek bağıyla beslemesinden ve dünyaya getirmesinden hareketle çocukların gerçek anne-babasının kendileri olduğunu söylüyordu.Sonunda ikiz bebekler geçen 3 Ağustos’ta dünyaya gelince dava mahkemeye taşındı. Biyolojik ebeveynler, bebeklerin diğer çiftin nüfusuna yazılmasını önlemek için Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvurdu.İtalyan yasalarında “anne” tanımının, “çocuğu doğuran kişi” olarak geçmesi nedeniyle mahkeme bugün aldığı kararda, bebeklerin doğumu yapan kadın ve eşine ait olduğuna hükmetti.İtalya’da ilk kez böyle bir dava görülürken, biyolojik ebeveynler yasalarda boşluk olduğunu savunuyor.

 

http://www.avrupagazete.com/dunya/118186-mahkeme-bebekler-onlari-doguranindir-dedi.html

[Bu yazı 1097 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™