Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
AKP gayrimeşrulaşıyor mu?
24 Temmuz 2014

Gaziantep Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Orhan Gazi Ertekin, AKP'nin 'Selam Tevhid' adı altında başlattığı operasyonun kamuoyunda yeterli meşruluğa sahip olmadığını belirterek, büyük ihtimalle eline yüzüne bulaştıracağını ifade etti.

 
AKP gayrimeşrulaşıyor mu?

TAYLAN KESANBİLİCİ/Haber Merkezi - Selam Tevhid adı altında Cemaate yönelik olarak dün sabah saatlerinde başlatılan operasyona ilişkin gelişmeler hala devam ediyor. Operasyon kapsamında gerçekleştirilen gözaltıların ifadeleri sürerken gerek sosyal medya üzerinden gerekse yazılı ve görsel basın üzerinden bir çok gazeteci, hukukçu ve siyasetçi çeşitli değerlendirmelerde bulundu. Gazetemize konuşan Gaziantep Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Orhan Gazi Ertekin de konuya ilişkin görüşlerini belirterek AKP'nin bu süreci yürütebilecek gerekli alt yapıya sahip olmadığını dile getirdi.


“AĞZINA YÜZÜNE BULAŞTIRACAK”
Bu gibi yargı süreçlerinde meşru bir zemine sahip olunmasını gerektiğini vurgulayan Hakim Ertekin şu ifadelere yer verdi, “AKP'nin, bu sürecin ceza hukuku altyapısını yürütebilecek bir kadrosu olmadığını daha önce bir kaç kez söylemiştim zaten. Büyük ihtimalle ağzına yüzüne bulaştıracak. Dava açmanın kamuoyunda genel bir meşruiyet yaratmak gibi bir görevi var, onun haricinde yargı içerisinde kadro alt yapısını kurmak zorunda ve bir de devlet tarifi, iktidar tarifi kurmak zorunda. Bunlara sahip olmaksızın, bunları eş güdümlü yürütmeksizin, herhangi bir gruba ya da herhangi bir kesime dava açamazsınız. Açarsanız da asıl siz kamuoyu nezdinde giderek gayrimeşru hale gelirsiniz. Operatif bir süreç yürüttüğünüze dair genel bir algı yayılmaya başlar. Dolayısıyla bu açıdan bana pek doğru bir süreç gibi gelmiyor.”.

[Bu yazı 941 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™