Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Hasan Polat'ın müebbet hapis cezasına onama
16 Temmuz 2014

(AA) - Yargıtay 9. Ceza Dairesi, terör örgütü TKP-ML (Türkiye Komünist Partisi - Marksist Leninist Hareketi) üyeliğinden 1991 yılında gözaltına alınarak müebbet hapis cezasına çarptırılan ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM) ihlal kararı ile yeniden yargılandığı davada tekrar müebbet hapis alan Hasan Polat'ın cezasını onadı. 

Yargıtay 9. Ceza Dairesi'ndeki karar duruşmasına Polat'ın avukatı katıldı.

İstanbul Gazi Mahallesi'nde 1991 yılında çıkan olaylarda iki polisin silahla yaralanmasının faili olarak yakalanan Hasan Polat, kaldırılan Devlet Güvenlik Mahkemesi'nce (DGM) müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı. 

Gözaltında işkence gördüğü ve ifadelerinin işkence altında alındığı gerekçesiyle AİHM'e başvuran Polat hakkında ihlal kararı verilmişti. AİHM, "işkence altında alınan ifadeler" ve "DGM'lerin tarafsızlığı nedeniyle" Polat'ın adil yargılanma hakkının ihlal edildiğine hükmederek, yeniden yargılanmasına karar vermişti.

Kapatılan özel yetkili İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesinde yeniden yargılanan Polat, tekrar müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Kararın temyiz edilmesi üzerine dosyayı duruşmalı inceleyen Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Polat hakkındaki müebbet hapis cezasını onadı. 

[Bu yazı 940 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™