Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Yargıtay 'iftira değil' 'savunma hakkı' dedi
20 Haziran 2014

Yargıtay 9. Ceza Dairesi, alkollü araç kullanarak kaza yapan kişinin, aracı olay anında yanındaki kişinin kullandığını söylemesini, iftira suçu kapsamında değerlendiren yerel mahkeme kararını bozdu.

Manisa'nın Alaşehir ilçesinde geçen yıl meydana gelen olayda, alkollü şekilde kullandığı aracıyla kaza yapan sanık, araçta yanında bulunan arkadaşının da yaralanmasına neden oldu.

Sanık, emniyette alınan ifadesinde aracı yanında bulunan ve olay anında kendisi gibi alkollü olan arkadaşının kullandığını söyledi.

Sanık hakkında açılan davayı görüşen Alaşehir 1. Asliye Ceza Mahkemesi, sanığı alkollü araç kullanarak trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçu ile aracı olay anında arkadaşının kullandığını söylemesi nedeniyle iftira suçundan cezalandırdı.

Kararın temyiz edilmesi üzerine dosya Yargıtay 9. Ceza Dairesinin gündemine geldi. Daire, yerel mahkemenin, sanığın, alkollü araç kullanarak trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçundan cezalandırılmasına ilişkin kararını onadı.

Sanığın, aracı arkadaşının kullandığını söyleyerek iftira suçunu işlediğine ilişkin hüküm ise Dairece bozuldu.

Daire, sanığın bu eyleminin "savunma hakkı" kapsamında değerlendirilmesi gerektiğine ve iftira suçunu oluşturmayacağına hükmetti.

 

http://www.timeturk.com/tr/2014/06/19/yargitay-iftira-olarak-degerlendirmedi.html#.U6P9IrHVJn8

[Bu yazı 1374 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™