Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Balyoz kararı çöktü
19 Haziran 2014

Anayasa Mahkemesi, Balyoz Davası'nda sanıkların, dijital veriler ve sanık dinlenilmesiyle ilgili konularda haklarının ihlal edildiğine oy birliğiyle karar verdi. İhlal kararının giderilmesi için sanıkların yeniden yarglanması gerekecek

Anayasa Mahkemesi, Balyoz davasında 230 sanığın haklarının ihlal edildiğine hükmetti. Mahkeme, yeniden yargılama için dosyayı yerel mahkemeye gönderdi. 365 sanıklı Balyoz davasında Yargıtay 9. Ceza Dairesi, 9 Ekim 2013 tarihinde arasında Çetin Doğan, Halil İbrahim Fırtına, Bilgin Balanlı, Engin Alan, Ergin Saygun ve Özden Örnek’in de aralarında bulunduğu 237 askerin mahkûmiyet kararını onamıştı. Bunun üzerine Anayasa Mahkemesi’ne peş peşe bireysel başvurularda bulunulmuştu. Uzun süre Anayasa Mahkemesi, kendisine yapılan bireysel başvuruları bekletiyordu. Ancak dün Yüksek Mahkeme’den sürpriz bir karar çıktı. Anayasa Mahkemesi genel kurulu, tüm başvuruları birleştirerek dün karara bağladı. Mahkeme, toplam 230 sanığın haklarının ihlal edildiğine karar verdi. Davada cezalara esas alınan dijital deliller ve tanık dinlenilmesiyle ilgili konularda sanıkların haklarının ihlal edildiği tespit edildi.

Dosya gereğinin yapılması üzerine yerel mahkemeye gönderildi. Genel kurul, kararı 17 üyenin oybirliğiyle aldı. Bu karar da yeniden yargılamanın önünü açacak. Yeniden yargılamayı ise İstanbul Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Bu ihlal kararının cezaevinde 250’ye yakın askere özgürlük getirip getirmeyeceği ise önümüzdeki günlerde netleşecek.

 

CUMHURİYET

[Bu yazı 785 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™