Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Demokrat Yargı Derneği'nden radikal karar
5 Haziran 2014

Demokrat Yargı Derneği, Pazar günü yapacağı olağan genel kurulunda radikal bir değişikliğe gidecek.

Sadece yargıç ve savcıların üye olabildiği dernek tüzük değişikliği yaparak “halka açılacak.”

Derneğin genel sekreteri hâkim Kemal Şahin Odatv’ye yaptığı açıklamada, halka açılmanın ayrıntılarını anlattı.

Şahin şunları söyledi: “Yargı, adalet, hukuk meselesi hukukçuları değil birinci dereceden halkı ilgilendirir. Bu yüzden asıl olarak halkın konuşması gerekir. Adalet kavramını sadece hukukçuları ilgilendirmemeli tüm halk bu tartışmaya katılmalıdır. Biz kurulduğumuzdan bu yana halkı bu tartışmalara dâhil etmeye çalışıyorduk. Bu genel kurulumuzla bunu gerçekleştireceğiz.”

Yapılacak tüzük değişikliğiyle, Demokrat Yargı Derneği’ne sadece yargıç ve savcılar değil akademisyenler ile avukatlar da üye olup oy kullanabilecek, derneğin karar organlarına aday olabilecek. İsteyen her yurttaşa da fahri üyelik verilecek. Böylece derneğin tartışmalarına halk katılımı sağlanacak.

Demokrat Yargı Derneği Genel Kurulu 8 Haziran Pazar günü Ankara Barosu Eğitim Merkezi’nde yapılacak. Genel Kurula isteyen herkes katılabilecek.

Can Özçelik

Odatv.com

[Bu yazı 2257 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™