Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Yüksek yargıda 'maaşımı kendim belirlerim' davası
3 Haziran 2014

nkara 7. İdare Mahkemesi, Yüksek Yargı üyelerinin maaşlarına getirilen ‘En yüksek devlet memuru’ kıstasının iptali için AYM’ye başvurdu. Mahkeme, bu düzenlemenin kuvvetler ayrılığı ilkesine ters olduğunu savundu.
Yüksek yargıda ‘maaşımı kendim belirlerim’ davası

Lütfi Kaplan/Ankara

Ankara 7.İdare Mahkemesi, hakim ve savcı maaşlarını Başbakanlık Müsteşarı maaşına endeksleyen yasal düzenlemenin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. Yüksek mahkeme üyeleri, Yargıtay ve Danıştay başkan ve üyelerini de doğrudan ilgilendiren başvuruyu Çarşamba günü görüşecek.

Ankara Mahkemesi 4 Haziran 2014’te 2006 yapılan düzenlemeyle kendi üyelerinin maaşlarını da yakından ilgilendiren başvuruyu görüşecek. Ankara 7.İdare Mahkemesi aralarında; Yargıtay Başkanı, Danıştay Başkanı, Uyuşmazlık Mahkemesi Başkanı (aynı zamanda Anayasa Mahkemesi üyesi), Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı ve Danıştay Başsavcısı ile üyelerinin maaşlarını da yakından ilgilendiren iptal başvurusunda bulundu.

Gerekçe Kuvvetler ayrılığı

Ankara 7. İdare Mahkemesi,Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı başvururuda Hakimler ve Savcılar Kanunu’nun 102. maddesinin “Kıstas aylık” başlığını taşıyan “En yüksek Devlet memuruna malî haklar kapsamında fiilen yapılmakta olan her türlü ödemeler toplamının brüt tutarı” biçimindeki düzenlemenin Anayasa’ya aykırı olduğunu savundu. İdare mahkemesi, bu hükmün kuvvetler ayrılığı ilkesine aykırı olduğunu iddia etti.

8 yıl önce yapılmıştı

Türkiye Büyük Mille Meclisi’nde, yaklaşık 8 yıl önce yapılan konuyla ilgili bir düzenlemeyle hakim ve savcı maaşlarına bir standart getirilmesi hedeflenmişti. Meclis’te bu nedenle yapılan düzenlemeyle en yüksek maaşı alan devlet bürokratının maaşına hakim ve savcıların maaşlarını endekslemişti. Yapılan bu düzenlemeyle hakim ve savcıların maaşlarında önemli bir iyileşme sağlanmıştı.

Olası bir iptal kararı ile birlikte maaşlar, yeni bir düzenleme yapılıncaya kadar eskiye dönecek.  Aradan geçen 8 yıllık süre sonrasında iptal başvurusu yapılması dikkat çekti.

Adalet Bakanlığı çalışıyor

Edinilen bilgiye göre Adalet Bakanlığı, hakim ve savcıların özlük haklarının iyileştirilmesi için bir süredir çalışma yürütüyor.

Kıstas aylık yani Başbakakanlık Müsteşarı maaşı, Yargıtay Başkanı, Danıştay Başkanı, Yargıtay ve Danıştay Başsavcılarına yüzde 100 uygulanıyor. Daire başkanları ve Adalet Bakanlığı müsteşarı ise kıstas aylığın yüzde 86’sını, Birinci sınıfa ayrılmış hakim ve savcılar ise yüzde 79’unu alıyor.

 

star

[Bu yazı 1327 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™