Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Atatürk Orman Çiftliği'nde camiye yürütmeyi durdurma
24 Mayıs 2014

Ankara 6. İdare Mahkemesi, Gazi Üniversitesi Hastanesi bahçesi sınırlarında kalan ve Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisine ait olan alanda Büyükşehir Belediyesi’nin cami yapım planını iptal etti.

ANKARA-Ankara 6. İdare Mahkemesi, Gazi Üniversitesi Hastanesi bahçesi sınırlarında kalan ve Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisine ait olan alanda Büyükşehir Belediyesi’nin cami yapım planını iptal etti.

Hürriyet'in haberine göre, Mülkiyeti AOÇ’ye ait olan alan için Mimarlar Odası dava açmış, Peyzaj Mimarları Odası ve Gazi Üniversitesi Rektörlüğü de, camii yapımına itiraz edip davaya müdahil olmuştu. Kararla ilgili olarak bir açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, şunları söyledi:
‘Alan uygun değil’

“AOÇ’nin talanına karşı yürüttüğümüz mücadele devam edecek. Bu süreçte açtığımız davalarda, yürütmeyi durdurma ve iptal kararları aldık. AOÇ arazisi olan, Yenimahalle sınırları içerisinde bulunan alanda cami yapılmasına ilişkin kararı yargıya taşımıştık. Mahkeme, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi kararının yürütmesini durdurdu. Alanın, cami yapımı için uygun bir yer olmadığını defalarca söyledik ama bütüncül planlamadan uzak, kinle ve öfkeyle, kent ve ülkeyi yönetenler, öfkelerini AOÇ’den çıkartmaya çalışıyor. Keskin sirke küpüne zarar verir. Bugün AOÇ için verdiğimiz mücadele, geleceğe umut taşıyan ve bu talana ortak olanlara hesap sormanın alt yapısını hazırlamaktadır. Karar AOÇ ve kent mücadelesi için sevindirici.”

 

yurtgazetesi

[Bu yazı 971 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™