Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Boşanırken başkasından çocuğu olunca Yargıtay kararı bozdu
13 Mayıs 2014

İstanbul'da yaşayan çift 5 yıl önce evlenmişti. D.E., "Kocam E.D. bana şiddet uyguladı, hakaret etti. Beni aldattı" iddiasıyla iki yıl önce boşanma davası açtı. Dava dilekçesinde "Evlilik birliği temelinden sarsılmıştır. Kocam evlilik yükümlülüklerini yerine getirmemiştir. Her yerde beni küçük görmüştür. Hakaret edip şiddet uygulamaktadır. Hatta beni aldatmaktadır" dedi. 50 bin lira tazminat talep etti. Boşanma davasını kabul etmeyen davalı koca E.D. ise "İddialar yalan. Ben hakaret etmedim. Şiddet uygulamadım. Anlaşamadığımız için 1 yıldır ayrı yaşamaktayız" dedi. Ancak mahkeme, davalı kocayı suçlu bularak çifti boşadı. D.E.'ye 5 bin lira tazminat verdi.

E.D. ise "Eşim birlikte yaşadığı erkek arkadaşından bir çocuk dünyaya getirmiştir. Evli olduğumuz halde başka adamla birliktedir" diyerek mahkeme kararına itiraz etti. Dosya Yargıtay'a gitti. Yargıtay'dan, dosya üzerinde yapılan inceleme sonrası "Türk Medeni Kanunu'na göre eşler birlikte yaşamak, birbirine sadık kalmak zorundadırlar. Sadakatsiz davranan ve ağır kusurlu olan kadındır, kocaya tazminat hükmedilemez, asıl kadının eşine tazminat ödemesi gerekir" dendi. Mahkeme, çiftin davasına sil baştan bakacak.

sabah

[Bu yazı 954 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™