Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
AYM çocuğa taciz sanığını reddetti
8 Mayıs 2014

Anayasa Mahkemesi (AYM), ağır cezalar verilmesi istenen cinsel istismar hükümlüleri için emsal niteliği oluşturacak başvuruda kritik bir karara imza attı.

Yüksek Mahkeme, ceza indirimi alan ancak adil yargılanmadığını iddia eden hükümlüye geçit vermedi.
Konya’da 2007 yılında bedava yazılı kapakla yeni bir kola almak isteyen 9 yaşındaki K.D.’ye cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla C.D., hakkında Aksaray Cumhuriyet Başsavcılığı, “küçük yaştaki çocuğa cinsel istismar” suçundan 3 yıldan 8 yıla kadar hapisle dava açtı.


Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava sonunda C.D., mahkemede suçlamayı kabul etmedi. Konya Adli Tıp Kurumu, 10 Aralık 2007’de, “küçüğün yapılan muayenesinde herhangi bir çocukluk çağı psikiyatrik sendrom arazı, akıl hastalığı ve zeka geriliği bulgusuna rastlanılmadığı, beden ve ruh sağlığının bozulmadığı” raporu verdi. Mahkeme, adli tıp raporu doğrultusunda takdir indirimi uygulayarak, sanığı 5 yıl hapse mahkûm etti. Yargıtay 14. Ceza Dairesi bu kararı onadı.

Kanıt bulunamadı
C.D., işkence yasağı ve adil yargılanma hakkının ihlal edildiğini öne sürerek AYM’ye bireysel başvuruda bulundu. AYM Birinci Bölümü tarafından verilen kararda, C.D.’nin, emniyette suçu kabul ettiği ifadesini avukat huzurunda verdiği, bu ifadesi sırasında veya öncesinde işkence veya kötü muamele gördüğünün ispat edilmesini mümkün kılar nitelikte her türlü makul şüpheden uzak hiçbir kanıtın bulunmadığından işkence yasağı şikâyetinin kabul edilemeyeceği belirtildi.  
AYM, kanuna aykırı elde edilen delillerle mahkûmiyet hükmü kurularak, adil yargılanma hakkının ihlal edildiği şeklindeki şikâyetini de usul eksikliği gördü.

Milliyet
[Bu yazı 1062 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™