Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
AVUKATLIK KANUNU TASLAĞI
26 Nisan 2014, Av. M. Haşim MISIR
, Av. M. Haşim MISIR

İKİNCİ BÖLÜM

AVUKATLIK KANUNU TASLAĞI

BİRİNCİ KISIM

Temel İlkeler

Amaç ve kapsam

MADDE 1- (1) Bu Kanunun amacı, avukatlık mesleğinin niteliğini, amacını, mesleğe kabulü, avukatın hak ve yükümlülüklerini, avukatlık faaliyetinin yürütülmesine ilişkin esas ve usulleri, avukatlık disiplin ve ceza kurallarını, avukatlık mesleğine ilişkin kurumsal yapıyı düzenlemektir.

Avukatlığın niteliği

MADDE 2- (1) Avukatlık, yargı erki içinde, bağımsız savunmayı temsil eden kamu hizmeti niteliğinde bir meslektir.

(2)   Avukat, yargının kurucu unsurlardan olan bağımsız savunmayı serbestçe ve eşitlik ilkesine göre temsil eder.

(3)  Avukatlık mesleği ticarî faaliyet sayılmaz.

            AVUKATIN YARGININ KURUCU UNSURU OLARAK TANIMLANMASI VE ÖZELLİKLE EŞİTLİK İLKESİNİN VURGULANMASI VE MESLEĞİN TİCARİ FAALİYET OLMADIĞININ KABULÜ, ÖZELLİKLE SON ZAMANLARDAKİ DANIŞTAY KARARLARI GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULDUĞUNDA OLUMLUDUR.

           Avukatlığın amacı

MADDE 3- (1) Avukatlığın amacı, hukukî ilişkilerin düzenlenmesini, her türlü hukukî mesele ve anlaşmazlıkların adalet ve hakkaniyete uygun olarak çözümlenmesini ve hukuk kurallarının tam olarak uygulanmasını her derecede yargı organları, hakemler, alternatif uyuşmazlık çözüm mercileri, resmî ve özel kişi, kurul ve kurumlar nezdinde sağlamaktır. Avukat bu amaçla hukuki bilgi ve tecrübesini adalet hizmetine ve kişilerin yararlanmasına tahsis eder.

 

2. FIKRA TAMAMEN KALDIRILMIŞ VE 33. MADDE DE DÜZENLENMİŞ. BU YETKİ AMACIN GERÇEKLEŞMESİ İÇİN AVUKATA TANINAN BİR HAKTIR. MADDENİN RUHU DA BURADA DÜZENLENMESİNİ GEREKTİRİR.

KURULCA HAZIRLANANYARGI ORGANLARI, EMNİYET MAKAMLARI, BELEDİYELER, BELEDİYELERE BAĞLI KURULUŞLAR, DÜZENLEYİCİ VE DENETLEYİCİ KURUM VE KURULUŞLAR İLE DİĞER KAMU KURUM VE KURULUŞLARI, KAMU İKTİSADİ TEŞEBBÜSLERİ, ÖZEL VE KAMUYA AİT BANKALAR, NOTERLER, SİGORTA ŞİRKETLERİ, VAKIFLAR VE DERNEKLER AVUKATLARA GÖREVLERİNİN YERİNE GETİRİLMESİNDE YARDIMCI OLMAK ZORUNDADIR. KANUNLARINDAKİ ÖZEL HÜKÜMLER SAKLI KALMAK KAYDIYLA, BU KURUMLAR AVUKATIN GEREK DUYDUĞU BİLGİ VE BELGELERİ İNCELEMESİNE SUNMAK VE ÖRNEK VERMEKLE YÜKÜMLÜDÜR. 

BU MADDE KAPSAMINDA AVUKATA GEREK DUYDUĞU BİLGİ VE BELGEYİ VERMEYENLER HAKKINDA 5237 SAYILI TÜRK CEZA KANUNU’NUN 257. MADDESİNİN İLGİLİ HÜKÜMLERİ UYGULANIR.” DÜZENLEMESİ UYGULAMADA YAŞANACAK SORUNLARI AZALTIR. TABİRİ CAİZ İSE DİRENEN KURUMLARIN GÖZÜNE SOKMA OLANAĞI YARATIR. 33. MADDE DAHA SADE AMA SORUN YARATIR.

BU KURUMLAR AVUKATIN GEREK DUYDUĞU” KELİMELERİ YERİNE TASARININ “BU KURUMLAR AVUKATIN GEREKÇESİNİ DE BELİRLEYECEĞİ YAZILI TALEBİ ÜZERİNE GEREK DUYDUĞU BİLGİ VE BELGELERİ BİR PERSONEL EŞLİĞİNDE İNCELEMESİNE SUNMAK ZORUNDADIR” ŞEKLİ İLE YAZILABİLİR. DOĞRU OLANDA BUDUR.


Adalet Bakanlığı'nın Avukatlık Kanunu taslağıyla ilgili görüş ve önerilerimizin devamı için tıklayınız.        


[Bu yazı 1752 kez okundu]
Av. M. Haşim MISIR

YAZARIN DİĞER YAZILARI: [36]
[31 Ekim 2014] "Güçlü Birey, Güçlü Avukat, Güçlü Toplum" Avukatlık Kanunu Taslağı ... [20 Ocak 2014] Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması Kararlarının Avukatlık Disiplin Hukuku Yönünden Değerlendirilmesi. ... [18 Nisan 2013] İstanbul Barosu Yönetimi Hakkında Açılan Davanın İddianamesi Yürürlükteki Hukuka Aykırıdır! ... [10 Aralık 2012] TBB 'nin Avukatlık Sınavıyla İlgili Kanun Teklifi Hakkındaki Düşüncelerimiz. ... [3 Kasım 2012] Mesleğin İtibarı Timsahın Gözyaşlarıyla Korunmaz. ... [16 Ekim 2012] Baro Birbirine Zıt Ve Rakib İnsanların Saygı Ve Sevgi İle... ... [19 Eylül 2012] İstanbul Barosu Seçimlerinde Kullanılan Üslup Yürekler Acısı ... [10 Eylül 2012] Avukatlık Ka. Tasarısında Disiplinle İlgili Olması Gerekenler (4) ... [27 Ağustos 2012] Avukatlık Ka. Tasarısında Disiplinle İlgili Olması Gerekenler (3) ... [9 Ağustos 2012] Avukatlık Ka. Tasarısında Disiplinle İlgili Olması Gerekenler (2) ... [30 Temmuz 2012] Avukatlık Kanun Tasarısında Disiplinle İlgili Olması Gerekenler ... [30 Haziran 2012] Mesleki Sorumluluk Sigortası Şarttır. Mutlak Düzenlenmelidir ... [21 Haziran 2012] AVUKATLIK AKADEMİSİ NASIL KURULMALIDIR? ... [7 Haziran 2012] Avukatlık Kanun Tasarısı Tartışmaları Gündemde Tutulmalıdır. ... [23 Mayıs 2012] ADALET OLMADIKÇA YÖNETİMİN FAYDASI OLMAZ ... [12 Nisan 2012] TBB Avukatlık Kanunu Tasarısı Hakkındaki Görüşlerimiz ... [3 Nisan 2012] BAROLAR DEĞERLERİNİZE SAHİP ÇIKIN ... [12 Mart 2012] Mustafa Kemal Atatürk'ün Avukatlık Mesleğine Bakışı ... [9 Ocak 2012] Avukatların Sorunlarını Mesleğe İnananlar Çözer ... [13 Aralık 2011] Arabuluculuk Tekel Hakkımıza Açık Bir Saldırıdır. ... [1 Kasım 2011] AVUKATIN ÜSTÜ ARANABİLİR Mİ? ... [3 Haziran 2011] Erdemli Hukuk Adamı Toplumsal Uzlaşmadan Yana Olmak Zorundadır ... [2 Mayıs 2011] Meslek Kuralları İle Oynayarak İtibarınızı Artıramazsınız ... [16 Nisan 2011] CEZA DAVALARINDA DA TEMYİZ HARCA TABİ ... [5 Nisan 2011] BAROLAR SUSMAKLA HİÇ BİR KAZANIM ELDE EDEMEZ ... [17 Şubat 2011] Savunma hakkı kutsaldır. Koşullar ne olursa olsun kullanılmalıdır ... [24 Ocak 2011] HUKUK HERKESE LAZIM BARİ İMRALIYA SORUN ... [7 Ocak 2011] TİMSAH GÖZYAŞLARI İLE İNSAN HAKLARINI YAŞAMA GEÇİREMEZSİNİZ. SİYASET DE, YARGI DA NE YAZIK Kİ İFLAS ETTİ. ... [9 Aralık 2010] AİHM KARARLARI IŞIĞINDA AVUKATIN CEZA YARGILAMASINDAKİ ROLÜ ... [22 Kasım 2010] AVUKATLIK MESLEĞİ VE TATİL ... [29 Ekim 2010] Avukat kökenli milletvekilleri ile sorunlarımızın çözümünü daha çok beklersiniz ... [3 Ekim 2010] AVUKATLIK MESLEĞİNİN EN BÜYÜK DÜŞMANI NE YAZIK Kİ AVUKATLAR ... [25 Mart 2010] YARGI BAĞIMSIZLIĞINA DEMOKRATİK DARBE ... [18 Mart 2010] AVUKATLIK SINAVI HAKKINDA ... [8 Mart 2010] AVUKATLIK MESLEĞİNDE REKLÂM NEDEN YASAKTIR ... [31 Ocak 2010] REDDİ HAKİM DİLEKÇESİ ÖRNEĞİNİN BAROYA BİLDİRİMİ NEDEN GEREKLİ ...
Av. M. Haşim MISIR
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™