Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Ethem şüpheli vuran polis mağdur
16 Nisan 2014

Gezi direnişine ilişkin sürdürülen ana soruşturmaya sunulan polis fezlekesinde, polis kurşunuyla hayatını kaybeden Ethem Sarısülük’ün şüpheli, onu vuran polisin de müşteki/mağdur sıfatıyla yer aldığı ortaya çıktı. Polis Ahmet Şahbaz’ın, mağdur sıfatıyla verdiği ifadesinde, kendisini yaralayanlardan şikâyetçi olduğu belirtildi.

Gezi eylemlerine destek amacıyla 1 Haziran 2013 günü Ankara ’da bir protesto gösterisi yapıldı. Çıkan olaylar nedeniyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı.

Devam eden soruşturma dosyasına sunulan polis fezlekesinde, olaylar sırasında polis kurşunuyla ölen Ethem Sarısülük ile ailenin avukatı Kazım Bayraktar’a şüpheli olarak yer verildiği ortaya çıktı. 146 kişinin müşteki/mağdur olarak yer aldığı fezlekede şüpheli sayısı 113 oldu. Fezlekede Ethem Sarısülük 111. sıradaki şüpheli, Avukat Kazım Bayraktar da 112. sıradaki şüpheli olarak yer aldı. Fezlekede 24. sıradaki müşteki/mağdur ise Sarısülük’ü vuran ve halen Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan polis memuru Ahmet Şahbaz oldu.

Şahbaz’ın müşteki olarak ifadesine de yer verildi. Şahbaz’ın, kendisine isabet eden taşlar nedeniyle yaralandığı belirtilen fezlekede, “Tedavisinin ardından kendisine 16 gün istirahat raporu verilmiş, kendilerine saldırarak yaralayan şahıslardan şikâyetçi olduğunu beyan etmiştir” denildi. Radikal'in haberine göre; fezlekede, Sarısülük’ün vurulma anına ilişkin olarak Şahbaz’ın kendini korumak için uyarı ateşi yapmak zorunda kaldığı öne sürülerek şöyle denildi:
“Grubun karşısında tek başına kalması ve kaskı dışında can güvenliğini sağlayabilecek herhangi bir teçhizatının da bulunmaması nedeniyle muhtemel linç girişiminden kurtulabilmek için havaya üç el uyarı ateşi yapmak zorunda kalmış, bu sayede eylemcilerin elinden kurtulmayı başarmıştır. Uyarı ateşi yaptığı esnada eylemci grup tarafından yakın mesafeden atılan çok sayıda taş kendisine isabet etmiştir. Bu esnada saldırgan grubun arasında bulunan Ethem Sarısülük’ün yere düştüğü gözlemlenmiştir.”

Cumhuriyet


[Bu yazı 944 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™