Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Sızdırılan belgeleri yayınlayanlara Pulitzer Ödülü
15 Nisan 2014

Türkiye'de, "seçim kazanmak için savaş planı" yapanların ses kaydını yayınlayanlar AKP iktidarı tarafından "Vatan haini" ilan edilirken sızdırılan ABD'nin gizli çalışmalarını haber yapan iki gazeteye 'kamu hizmeti' dalında Pulitzer ödülü verildi.

Amerikan Washington Post ve İngiliz The Guardian gazeteleri, Edward Snowden'ın sızdırdığı belgelerle ABD'nin gizli çalışmalarını haberleştirdikleri için 'kamu hizmeti' dalında Pulitzer ödülü kazandı.

Pulitzer ödülü, New York'ta Columbia Üniversitesi'nde törenle açıklandı. ABD Ulusal Güvenlik Kurumu'nun (NSA) dünya çapındaki gizli çalışmalarını ortaya çıkaran Edward Snowden'ın sızdırdığı bilgileri, çekinmeksizin yayınlamaları nedeniyle Washington Post ve The Guardian ödüle layık görüldü.

Pulitzer'in, internet sayfasından yapılan açıklamada,  Washington Post'un 'Ulusal Güvenlik Kurumu'nun gizli izlemelerini ortaya çıkararak ve halkın ulusal güvenlik çerçevesinde olanları anlamasını sağladığı belirtildi.

'Son dakika haberciliği' ödülü Boston Globe çalışanlarına, 'Araştırmacı Gazetecilik' ödülü Chris Hamby'ye, 'Yerel Yayıncılık' ödülü Tampa Bay Times'tan Will Hobson ve Michael LaForgia'ya, 'Ulusal Yayıncılık' ödülü  The Gazette'den David Philipps'e, 'Uluslararası Yayıncılık' ödülü de Reuters'dan Jason Szep ve Andrew R.C. Marshall'a verildi.

 

Cumhuriyet

[Bu yazı 815 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™