Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Rota nereye?
23 Nisan 2011, Metin ÇULHAOĞLU
, Metin ÇULHAOĞLU
Bugünden kesin bilinenler ve öngörülenlerle başlayalım.
Birincisi: Türkiye’ye 1930’larda yerleştirilen, çok ama çok eksilmekle birlikte etkisini yer yer halen sürdürebilen ideolojik, siyasal ve kurumsal şekillenme artık son demlerini yaşamaktadır. Önümüzdeki seçimlerden sonra şeklen korunan birtakım öğeler dışında bu dönem tümüyle kapanacak, Türkiye’ye yeni bir şekil verilecektir.
İkincisi: Bu şekli verecek olan siyasal güç AKP’dir ve bu partinin önümüzdeki seçimlerde tek başına iktidar olacağı konusunda herhangi bir şüphe bulunmamaktadır.
Üçüncüsü: Başka kanallarda epeydir sürmekte olan törpüleme, aşındırma ve yeniden şekillendirme çabalarının formel tamamlayıcısı yeni bir anayasa olacaktır.
Dördüncüsü: Bu yeni şekillendirmeye, düzenin geleneksel-yerleşik kurumlarından ve partilerinden öze ilişkin ciddi bir itiraz gelmeyeceği de ortadadır. Başka bir deyişle, “ordu ne yapar”, “medya ne der”, “CHP ve MHP nerede tepki gösterir” diye düşünmenin fazla anlamı yoktur.
Bugünden kesin bilinenler ve öngörülenler bunlardır.
***
Yukarıdakilerle aynı kesinlikte olmasa bile ufukta bir başka olasılık daha görünmektedir: Kürt hareketinin ve genellikle onun çevresinde toplanan sol-sosyalist öbeklerin de bu sürecin bir parçası olmaları…
Hiç kuşkusuz, bu olası durumun, yakın geçmişte örnekleri görülen düz AKP destekçiliğiyle, referandumda sergilenen “yetmez ama evet” tutumuyla ve genellikle liberal odaklarca savunulan benzer siyasal duruşlarla büsbütün aynı kefeye konulması haksızlık olacaktır. Bir kere, ortada artık ne istediğini daha net biçimde söyleyen, kendi kitlesini konsolide ettiğini düşünen, her zaman ve her durumda olmasa bile bu kitleyi özel kimi uğraklarda mobilize edebilen, icabında ipleri kendi inisiyatifiyle de gerebilen bir Kürt hareketi vardır.
Üstelik AKP iktidarına ilişkin “bunlar Kemalist-otoriter gelenekten gelmiyorlar, bize daha başka türlü bakarlar” beklentisinin gerçekçi olmadığı da ayan beyan ortaya çıkmıştır. Bu durumda Kürt hareketinin, 12 Haziran 2011 tarihinden sonraki sürecin edilgen, “domuzdan kıl koparmakla” yetinen bir yan aktörü olarak kalması beklenemez. Bir de ek yaparak, Kürt hareketinin çevresindeki sol-sosyalist unsurlar arasında önceki örneğe göre mayası daha sağlam olanların bulunduğunu da söyleyelim.
İyi de, “kurtarır mı”?
Daha açığı, Kürt hareketinin özgüveniyle birlikte mayası daha sağlam kimi solcu-sosyalistlerin varlığı, hedefi belli bir tasarımı ve bu tasarıma ilişkin süreçleri kendi mecrasından çıkarıp başka bir mecraya kaydırabilir mi?
***
Yukarıdaki soruya olumlu yanıt verilebilmesi için, birbirini bütünleyen iki tespitin/varsayımın tartışılmaz açıklıkta ortada olması gerekiyor. Şöyle: “Günümüz dünyasına damgasını vuran eğilim, daha ileri demokratikleşmeden ve özgürlüklerden yanadır; Türkiye’de AKP bu eğilimi görmüş, bu eğilimin dışında kalamayacağını anlamış, eğilimle aynı doğrultuda kalmanın birincil koşulunun da Kürt sorununu çözmek olduğunu kavramıştır…”
Bu tür bir tespit, “tartışılabilir” olmanın çok ötesinde, düpedüz yanlıştır.
Bir kere, günümüz dünyasına demokratikleşmeci ve özgürlükçü bir genel eğilimin damga vurduğunu söylemenin en küçük bir temeli bile yoktur; durum tersinedir. AKP’nin de böyle bir dünya gidişatı görüp “herkes Mersin’e gidiyor, bari ben tersine gitmeyeyim” dediği falan yoktur. Ancak, özellikle AB söz konusu olduğunda bir şeyi iyi bilmekte ve bunu tepe tepe kullanmaktadır: Ne yaparsa yapsın, “ülkeyi ceberut-devletçi gelenekten kurtarıyorum” dediğinde, soluğunu tüketmiş Avrupalı demokratları hoşnut edip mayıştırabilmektedir.
İkincisi, Kürt sorunu gerçekten Türkiye’nin önemli bir sorunudur. Ancak, adı üstünde, ulusal bir sorundur ve bu sorunun tarafı olan herhangi bir ulusal hareketin kendi halkı adına elde edeceği kazanımların ötesinde ülke ölçeğinde genel bir “demokratikleşmenin”, “emekten yana kaymaların” itici gücü olma şansı objektif olarak yoktur. Özel olarak, Kürt hareketinin eksiği veya kusuru değildir; her ulusal hareket için böyledir.
Üçüncüsü ve en önemlisi, AKP’nin niyetleri ve tasarımıdır.
Eğer tekne Sinop’a yol alıyorsa, içeriden birtakım girişimlerle, ikna veya zorlamalarla rotayı Samsun’a kırdırabilirsiniz; ama Antalya’ya götüremezsiniz.
Uçak Münih’e kalkmışsa, kaptanı, ekibi ve yolcuları Frankfurt’a inmeye ikna edebilirsiniz; ama Buenos Aires olmaz.
Araba İstanbul’dan Ankara’ya gidiyorsa Kartepe’ye de uğrayabilirsiniz; ama Bey Dağları çok sapa kalır.
O zaman sormak gerekir: AKP teknesi, uçağı veya arabası, zorlayıp bastırarak “özgürlükçü demokratik cumhuriyete” iteklenebilecek bir rotada mı gitmektedir?
Böyleyse, iteklesinler; efsanevi bir çaba olur:
Sisifos efsanesi gibi…

(SolHaber 23.04.2011)

[Bu yazı 1928 kez okundu]
Metin ÇULHAOĞLU

YAZARIN DİĞER YAZILARI: [31]
[29 Eylül 2015] Analiz ve siyaset ... [30 Ağustos 2014] Başbakan Davutoğlu? ... [11 Ocak 2014] Karı koca arasına girilmez ... [2 Ekim 2013] Paket ve 'ortam sürekliliği' ... [31 Ağustos 2013] Tanrı (ve ABD) yanındayken bile... ... [29 Ağustos 2013] Ramazan endişeleri ... [16 Temmuz 2013] Kuşak fırsatı ... [8 Haziran 2013] Kitlesel hareketlenme: İlk tespitler ... [23 Nisan 2013] Önce marazileşme sonra meczuplaşma ... [9 Nisan 2013] Âlemin keyfi yerinde yine maşallah ... [27 Mart 2013] 'Hassas dönem' için gözlemler ve saptamalar ... [25 Aralık 2012] Sosyalizm hacıyatmaz mı? ... [23 Eylül 2012] AKP: Yolun sonunda mı? ... [7 Eylül 2012] Madalyonun iki yüzü ... [31 Ağustos 2012] Üçüncü Dünya Savaşı ... [25 Ağustos 2012] Güle güle Metin ... [11 Ağustos 2012] Alışmamız gerekiyor! ... [4 Ağustos 2012] Çok da karmaşık olmayan bir denklem ... [14 Temmuz 2012] Yoğunlaştığı yer, inceldiği yerdir ... [16 Haziran 2012] Eşitsiz gelişme ... [8 Haziran 2012] Siyasette iki gündem bir strateji ... [1 Haziran 2012] Tarassut noktaları ... [24 Mart 2012] Osmanlı: Dönelim de hangi dönemine? ... [25 Şubat 2012] ABD strateji fukarası mı? ... [18 Şubat 2012] "Devletin tepesinde neler oluyor?" (*) ... [3 Aralık 2011] Bir kez daha: Süreklilik mi, kopuş mu? ... [3 Eylül 2011] Durum çok mu umutsuz? ... [27 Ağustos 2011] Türkiye solcusunun çilekeş bir insan olarak portresi ... [6 Ağustos 2011] Bir Ortadoğu Vizyonu ... [25 Haziran 2011] Kilitlenme ve "Yıldızın Parladığı Anlar" ... [21 Ocak 2011] Beş soruda AKP ve Liberaller ...
Metin ÇULHAOĞLU
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™