Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Türban hâkimi: Düşman tayin ettiler
7 Nisan 2014

Avukat Zübeyde Kamalak’ı türbanı nedeniyle duruşmaya almayan Ankara 11’inci Aile Mahkemesi Hâkimi Mustafa Karadağ hakkında HSYK’da başlatılan disiplin soruşturmasında müfettiş raporu tamamlandı.

HSYK 3’üncü Dairesi’ne sunulan raporda, ‘yer değiştirme cezası’ talep edildi. Karadağ’ın verdiği kararla tarafsızlığını yitirdiği, adalet hizmetini yerine getirilmesini geciktirdiği ve insan haklarına aykırı davrandığı iddia edilen raporda şöyle denildi: “Dosya taraflarının adaletin bir an önce gerçekleşmesi yönündeki beklentilerinin yerine getirilmediği, Anayasa’da güvence altına alınan temel hak ve özgürlükler kapsamında değerlendirilen kişi dokunulmazlığı ve ile din ve vicdan hürriyetinin bir kez de Danıştay kararı ile vurgulanmasına karşın gereken özenin gösterilmediği sonucuna ulaşılmıştır. Soruşturma maddesinde açıklanan husus doğrulandığından Hâkim Mustafa Karadağ hakkında ‘yer değiştirme cezası uygulanması’ gerektiği düşünülmüştür.”

Raporu değerlendiren Karadağ ise şöyle dedi: “Adil yargılanma koşullarının sağlanması ve etkin savunmanın yapılabilmesi için soruşturmaya esas alınan belgeleri istedik. Fakat HSYK hâlâ bu belgeleri vermiyor. Savunma hakkımızı engelliyor. Kendilerine bir düşman tayin ettiler, yenip rahatlamak istiyorlar.”

HÜRRİYET

[Bu yazı 863 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™