Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Metin Feyzioğlu: Türkiye'yi birleştirecek Cumhurbaşkanı gerek
4 Nisan 2014

Seçilecek Cumhurbaşkanının Türkiye’yi bölünmüş görüntüsünden kurtarması gerektiğini belirten Feyzioğlu, ‘Atatürkçü aday, Hakkari’den de Zonguldak’tan da destek görür’ dedi

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, Ağustos ayında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili olarak Aydınlık’a değerlendirmelerde bulundu.

‘Beklenen uzlaşmayı sağlamalı’

Bu kez Cumhurbaşkanını halkın seçeceğini kaydeden Feyzioğlu, “Cumhurbaşkanı halk oyuyla seçilecek. Bu nedenle sembolik olmasının ötesinde anayasal yetkilerini gerçek anlamda kullanacak bir Cumhurbaşkanı olacak. Onun için seçilecek Cumhurbaşkanı tüm halkı kucaklamalıdır. 27-28 milyon oyla seçilecek. Bu bile Cumhurbaşkanının tek başına ne kadar önemli bir figür olacağının göstergesidir” dedi. Türkiye’de kamplaşma yaratıldığına dikkat çeken Feyzioğlu, “Seçilecek Cumhurbaşkanı toplumda her yurttaşı kucaklamalıdır. Kimseyi ötekileştirmeyen bir Cumhurbaşkanı olmalıdır. Hukukun evrensel dilini kullanıp ona göre hareket eden biri olmalıdır” diye konuştu.

Türkiye’nin birliğe ihtiyacı olduğunu vurgulayan Feyzioğlu şunları söyledi: “Yeni Cumhurbaşkanı geniş bir uzlaşma sağlayabilecek bir kişi olmalı ve beklenen uzlaşmayı sağlamalıdır. Yerel seçimlerden sonra ortaya çıkan harita gerçek olmasa da bölünmüşlük algısı yaratıyor. Bu nedenle seçilecek Cumhurbaşkanı gerçek anlamda birlik sağlamalıdır. Birleştirici güç ve üsluba ihtiyaç var. İnsan haklarının dilini kullanan bir Cumhurbaşkanına ihtiyaç var. Cumhuriyetin kuruluş felsefesi ve Atatürk bizim birleştirici gücümüzdür. Atatürk’ü doğru anlarsak, Diyarbakır’ı da Karadeniz’i de Ege’yi de, Akdeniz’i de Trakya’yı da Orta Anadolu’yu da birleştiririz. İnsan hakları ve eşit yurttaşlık bilinci oluşur.”

 

 

aydınıkgazete

[Bu yazı 922 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™