Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Tüketici hakem heyetlerinde 'avukat ücreti' belirsizliği
2 Nisan 2014

Tüketici hakem heyetlerinde "avukat ücreti" belirsizliği - Tüketici dernekleri, tüketici hakem heyetleri nezdinde avukatlık hizmetine 250 liraya kadar vekalet ücreti hükmedilmesine yönelik tebliğin Danıştay tarafından durdurulması gerektiğini, aksi takdirde tüketicilerin mağdur olacağını bildirdi.

TÜDER Genel Başkanı Ağaoğlu: - "Danıştay tarafından Türkiye Barolar Birliği'nin tebliğinin bu maddesinin yürürlüğü durdurulmadığı veya yürürlükten kaldırılmadığı sürece tüketici hakem heyetleri, tebliğe uygun olarak avukat ücretine hükmetmek zorundadır" SAKARYA (AA) - ONUR ORHAN - Tüketiciler Derneği (TÜDER), tüketici hakem heyetleri nezdinde avukatlık hizmetine 250 liraya kadar vekalet ücreti hükmedilmesine yönelik tebliğin Danıştay tarafından durdurulması gerektiğini, aksi takdirde tüketicilerin mağdur olacağını belirtti.

TÜDER Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğünün tüketici sorunları hakem heyetlerine gönderdiği genelgede, Türkiye Barolar Birliğince (TBB) Avukatlık Kanunu uyarınca yayımlanan ve 1 Ocak'tan itibaren hakem heyetleri nezdinde avukatlık hizmetine 250 liraya kadar vekalet ücreti hükmedilmesine yönelik tebliğin dikkate alınmamasını önerdiğini söyledi. Genelgede gerekçe olarak tüketici hakem heyetlerinin mahkeme olmamasına işaret edildiğini kaydeden Ağaoğlu, "Oysa avukatlık hizmet ücreti, sadece mahkemeler nezdinde yapılan işlemlerle sınırlı değildir. Avukatlık Kanunu uyarınca her yıl TBB tarafından yayımlanan tebliğ incelendiğinde, tahkim kurulu ve icra dairelerinde takip edilen hukuki işlemler yanında dilekçe hazırlanması, sözlü danışmanın bile avukat tarafından ücretlendirilmesi gerektiği görülmektedir" diye konuştu. Ağaoğlu, Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü ve tüketici derneklerinin bu konudaki itiraz ve iptal başvurularının Danıştay tarafından incelendiğini, şu ana kadar yürütmenin durdurulması yönünde bir ara kararın verilmediğini bildirerek, şunları kaydetti: "Dolayısıyla Danıştay tarafından TBB'nin tebliğinin bu maddesinin yürürlüğü durdurulmadığı veya yürürlükten kaldırılmadığı sürece Tüketici Hakem Heyetleri tebliğe uygun olarak avukat ücretine hükmetmek zorundadır. Bu nedenle hukuki açıdan heyete intikal etmiş çekişmelerde kendisini avukatla temsil ettiren ve haklı bulunan taraf lehine avukat için ücret talebi olmasına rağmen, hakem heyetlerinin bunu kabul etmemesi, yani aksine hüküm tesisi hukuka aykırılık teşkil edecek ve bu kararlara itirazlar nedeniyle ihtilaf Tüketici Mahkemeleri'ne taşındığında, kaybeden taraf mahkeme nedeniyle de ikinci bir avukatlık ücreti ödemekle karşı karşıya kalabilecektir." Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğünün Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri'nin vereceği kararlar hakkında telkin ve tavsiyede bulunmasının hukuki zeminde mümkün olmadığını vurgulayan Ağaoğlu, buna rağmen ülke genelinde faaliyet gösteren Tüketici Hakem Heyetleri'nin genelgeye uygun davranarak, hakem heyetinde haklı bulunan tarafın avukatı için vekalet ücretine hükmedilmemesi eğilimine sahip olduğunun anlaşıldığını sözlerine ekledi. AA

 

 

[Bu yazı 1244 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™