Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Başbakan hakkında suç duyurusu
1 Nisan 2014

Cemaat'e yakınlığıyla bilinen İstanbul İstihbarat'tan sorumlu eski Emniyet Müdürü Ali Fuat Yılmazer, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bir televizyon programındaki kendisine yönelik sözleri hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Ali Fuat Yılmazer'in avukatı Hüseyin Ataol tarafından savcılığa sunulan suç duyurusu dilekçesindeBaşbakan Erdoğan’ın Yılmazer hakkında sarfettiği sözlerin hem hakaret ve hedef gösterme niteliği taşıdığına dikkat çekilerek “Müvekkilin can güvenliğine yönelik tehditlerin vuku bulması hiç te uzak bir ihtimal değildir.” denildi.

SORUMLUSU BAŞBAKAN'DIR

Yılmazer, avukatı Hüseyin Ataol aracılığı ile İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na sunulan suç duyurusu dilekçesinde Başbakan Erdoğan’ın bu açıklamaları için şu ifadelere yer verildi: "Hukuken objektif olarak bakıldığında bu sözler (adi, ahlaksız, seviyesiz, takiyeyi, yalanı, iftirayı leblebi çekirdek gibi yerler); eleştiri sınırlarını aşan, muhatabı rencide edici, kişilik haklarını; şeref ve saygınlığı zedeleyici mahiyet içermektedir. Yine hukuken bakıldığında; basın yayın yoluyla, müvekkilin birtakım yaptırımlara maruz kalacağı anlamı çıkacak sözler (hesabını verecek) söylenmesi, haksız itham olarak değerlendirilebilir. Öte yandan yine objektif olarak bakıldığında; sözlerin (hesabını verecek, emekli olmakla bu işi kurtaramaz) sahibi alelade bir kişi değil, toplumda kuvvetli etkisi bulunan Sn. Başbakan’dır, bu sözlerden toplumdaki aşırı uçların veya bilinçsiz kişilerin etkilenmesi, bunun sonucunda da müvekkilin can güvenliğine yönelik tehditlerin vuku bulması hiç te uzak bir ihtimal değildir. Gerçekten de müvekkilimiz bu beyanattan sonra sokağa çıkmaktan imtina eder olmuş, tehdit algısı artmış, günlük hayatını devam ettirmekte zorlanmaya başlamıştır. Bu nedenlerle, zaten hakkındaki koruma tedbiri, makul bir gerekçe yokken değiştirilen, bu surette korunma tedbiri etkisiz kalan müvekkile yönelik sözlerin; can güvenliği riskini artırdığı ve hedef gösterme olarak değerlendirilmesi, aşırı bir yorum sayılmaz. 

Bu bakımdan ceza mevzuatımız açısından aşağıdaki fiillerin vuku bulduğu kanaati hasıl olmaktadır. Yukarıda arz ve izah olunan sebeplerle ve resen nazara alınacak nedenlerle; Şikayetli hakkında gerekli soruşturmanın yapılarak, hakkında kamu davası açılmasını saygı ile bilvekale talep ederiz.”

Odatv.com

[Bu yazı 800 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™