Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Avukatlar tahliye başvurusunu geri çekti
11 Mart 2014

Avukatlar tahliye başvurusunu geri çekti

Avukatlar bugün verdikleri dilekçede, yargıçların 3 gün içerisinde, 7 bin 500 sayfa iddianame ve 500 klasörden oluşan ek delilleri incelediklerini belirterek, "Tape kayıtlarının müvekillerimizce yok edilmesi ve gizlenmeleri yönündeki endişenizi paylaşıyoruz. Müvekillerimizin tahliye edilmeleri durumunda örgütün dağ kadrosuna katılabilecekleri yönündeki tespitler bizleri de endişelendirmiştir" denildi.KCK ana davasında yargılanan ve Cuma günü avukatların tahliye talebinde bulunduğu 91 tutuklu sanık hakkındaki tahliye talebi, yine sanık avukatları tarafından geri çekildi. Nöbetçi konumundaki Diyarbakır 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'ne 91 tutuklu sanığın avukatları tarafından verilen tahliye taleplerinin geri çekildiğine dair dilekçeler bugün verildi. Mahkemeye verilen dilekçelerde, daha önceki tahliye taleplerinden feragat edildiği ve bu talebin işleme konulmaması istendi.

Bugün verilen dilekçede, dün 5 sanık hakkında örgütün dağ kadrosuna katılmaları şüphesiyle tutukluluk hallerinin devamına ilişkin verilen karara vurgu yapıldı. Avukatlar, mahkemenin 3 gün gibi kısa bir sürede 7 bin 500 sayfa iddianame ve 500 klasörlük ek dellileri inceleyerek bu kararı verdiğini belirtti. Mehmet Emin Aktar ve Cihan Aydın imzasıyla bugün verilen dilekçede, şu ifadeler kullanıldı: "Tamamı tape kayıtlarından oluşan ve bir örneği adli emanette saklanan delillerin müvekillerce yok edilmeleri, gizlenmeleri ve değiştirilmeleri yönündeki mahkemenizin endişesini paylaşmaktayız. Yine dava dosyasında beyanları bulunan ve gizli tanık oldukları için kimlikleri gizli tutulan tanıkların, baskı altına alınması, PKK-KCK örgütünün halen faaliyetlerine devam ediyor olması, müvekillerin tahliye edilmeleri durumunda örgütün dağ kadrosuna katılabilecekleri yönündeki tespitler, sanık vekilleri olarak bizleri de endişelendirmiştir. Mahkemenizin davaya tutuklamaya bakış açısı açık bir şekilde ortaya çıkmıştır. Bu nedenle mahkemenizin ve yargıçlarının gereksiz yere meşgul edilmemesi, yoğun iş yükü altındaki sayın yargıçların daha fazla mağdur edilmemesi için dilekçemizin mümkünse tarafımıza verilmesi, iadesi mümkün değilse işleme konulmaması, dilekçemizden ve tahliye taleplerimizinden vazgeçtiğimizi beyan ederiz" denildi.

Felat BOZARSLAN/DİYARBAKIR, (DHA)

 

[Bu yazı 880 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™